Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index PX dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních 10 let – které akcie ho tlačily vzhůru?

Index PX dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních 10 let – které akcie ho tlačily vzhůru?
Zdroj: irozhlas.cz

V dnešním článku si vysvětlíme, co je to index PX a jaké další názvy tohoto indexu bychom si měli pamatovat, abychom zohlednili dividendové výnosy a zdanění dividend. Zajímá vás jak si vedl index PX v porovnání s indexem S&P 500 v rámci YTD, 1 roku a 5 let? A jaké faktory způsobily a stále ještě způsobují růst pražské burzy na nejvyšší hodnoty za posledních 10 let?

Co je index PX a jak si vedl ve srovnání s S&P 500?

Index PX je oficiálním cenovým indexem Burzy cenných papírů Praha. Zjednodušeně můžeme říci, že je to cenový index s váženým poměrem nejlikvidnějších českých akcií. 

Tento index je také počítán jako index PX-TR (total return), v jehož výpočtu jsou zohledněny dividendové výnosy. Index PX-TRnet zohledňuje navíc zdanění dividend 15 %, což více zohledňuje reálnou výkonnost pro investory.

Poznámka

Pokud započítáme dividendy, tak výkonnost pražské burzy v letošním roce překročila hodnotu 20 %.

Pokud srovnáme výkonnost indexu PX (včetně dividend) s indexem S&P500, můžeme konstatovat, že v krátkém období (YTD, 1 rok) měl vyšší výkonnost index PX, ovšem v dlouhém období (5 let) měl vyšší výkonnost index S&P500 (téměř 2x vyšší). Nesmíme zapomenout, že minulé výsledky neříkají nic o tom, jak se danému indexu bude dařit v budoucím období. A tak je nutné brát tyto výkonnosti s rezervou.

Nejvyšší hodnota Pražské burzy za posledních 10 let

Minulý týden index PX prorazil technickou hranici 1 200 bodů a dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 10 let. To ale není vše. Jak můžete vidět na grafu, index PX stále stoupá a zejména v pondělí 2. 8. došlo k masivnímu růstu na hranici téměř 1 225 bodů.

Rostly zejména akcie bank, energetická společnost ČEZ i softwarové společnosti jako třeba Avast. Vyplývá to z internetových stránek pražské burzy. Na vyšších hodnotách byl index naposledy na začátku července 2011. 

Cenné papíry Komerční banky

V poslední době táhly vzhůru pražskou burzu zejména akcie Komerční banky. Jejich cena vzrostla minulý týden o 2,18 % na 797 korun a tento týden 2. 8. došlo k dalšímu růstu.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok slíbil, že české banky budou moci vyplatit ve formě dividend část svých naakumulovaných zisků. Představenstvo KB v úterý 3. 8. zveřejní pololetní hospodářské výsledky. Více se o akciích Komerční banky dozvíte v naší analýze publikované 8. 7.

Makléř Wood & Company Vladimír Vávra doplňuje, že investoři konečně začínají doceňovat dividendový potenciál banky poté, co ECB (Evropská centrální banka) koncem minulého týdne dle očekávání neprodloužila odklad výplaty dividend evropských bank. 

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie ČEZ

Akcie ČEZ patří mezi nejobchodovanější české akcie a po snížení ceny o vyplácenou dividendu si (k 2. 8.) polepšily na téměř 603 korun. Tento růst ceny je zejména díky růstu cen elektrické energie.

Závěr

Pražská burza zaznamenala v roce 2020 i letos velké výkyvy kvůli pandemii koronaviru. V lednu a únoru 2020 byla pozitivní nálada mezi investory po celém světě, a tak přesouvali své investice do rizikovějších aktiv (akcie společností východní Evropy) a měn (koruny). Index PX se v tuto dobu pohyboval až nad 1 100 body. V březnu z důvodu výskytu prvních případů nákazy a zavádění restriktivních opatření v oblasti služeb, kultury a cestování se index propadl na 690 bodů. Investoři se stáhli k dolaru jako bezpečnému přístavu.

V létě 2020 pražská burza posílila až k hranici 1 000 bodů, ovšem na podzim 2. vlna epidemie koronaviru způsobila další pokles indexu na 840 bodů.

Z těchto dat je patrná jednoznačná negativní korelace mezi růstem indexu PX a poklesem výskytů pandemie koronaviru.

V lednu 2021 index PX posílil na hodnotu 1 070 bodů. Poté došlo ke kolísání hodnoty indexu z důvodu nárůstu počtu nakažených. Dnes se epidemiologická situace uklidnila, a tak můžeme pozorovat rekordní hodnoty na indexu PX. Podobným způsobem reaguje koruna, která po ústupu koronaviru, posiluje.

Poznámka

Čtěte také: O současném posilování koruny si můžete přečíst v našem aktuálním článku – Koruna z kraje července prudce oslabovala, nyní ale opět posiluje.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.