Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index MSCI Emerging Markets se propadá na úrovně z covidové krize – Inflace a silný dolar dopadá na chudé a rozvíjející se země jako první

Publikováno
Index MSCI Emerging Markets se propadá na úrovně z covidové krize – Inflace a silný dolar dopadá na chudé a rozvíjející se země jako první
Zdroj: depositphotos.com

Na koho dopadá nejrychleji inflace a silný dolar? Inflace po celém světě způsobila zpomalení ekonomik, někde i recesi. Na to zareagoval finanční trh a investoři, kteří se stále více stahují do dolaru jakožto bezpečného přístavu. Nadále tak dochází k posilování dolaru vůči všem světovým měnám.

Posilování dolaru akceleruje také americký Federální rezervní systém, který letos už pětkrát zvýšil krátkodobou úrokovou sazbu a signalizuje, že další podobné kroky přijdou. To láká finanční investory a posiluje americkou měnu.

Nejhůře na tuto aktuální situaci doplácí chudé a rozvojové země. Index MSCI Emerging Markets na tuto situaci vůbec nereaguje pozitivně.

Index MSCI Emerging Markets

Index iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF zahrnuje Čínu 26,25 %, Tchaj-wan 14,89 %, Indii 14,79 %, Jižní Koreu 11,23 %, Brazílii 5,16 %, Saudskou Arábii 4,21 %, Jižní Afriku 3,30 %, Thajsko 2,13 %, Hong Kong 1,99 % a ostatní státy tvoří celkem 16,05 %. Co se týká sektorového rozložení, tak dominující zastoupení mají finance 19,60 %, technologie 19,23 %, spotřební sektor 12,92 % a telekomunikace 8,57 %.

Pokud se podíváme se firemní rozložení v tomto ETF, můžeme konstatovat, že podíl jednotlivých firem na váze ETF je relativně rovnoměrný oproti např. indexu S&P 500, kde největší firmy tvoří velkou část koláče. Index MSCI Emerging Markets tedy obsahuje TWN SEMICONT MAN ORD 5,43 %, TENCENT HLDGS. LTD 3,46 %, SAMSUNG ELECTR ORD 2,83 %, ALIBABA GROUP HOLDING LTD ORD 2,42 %, MEITUAN DIANPING 1,41 %, RELIANCE INDUSTRIES ORD A 1,31 % a další firmy tvoří méně než 1 % ETF.

Na grafu níže můžete vidět, že Index MSCI Emerging Markets nyní spadl na úrovně covidové krize.

Zdroj: investing.com
Index MSCI Emerging Markets
Index MSCI Emerging Markets

Inflace a silný dolar dopadá nejdříve na chudé a rozvíjející se země

Dopady zpomalení ekonomik a recese dopadá na celý svět. Nejen vysloveně chudé, ale i rozvíjející se země se s jejími citelnými důsledky musejí potýkat už dnes. Mnoho lidí i firem jen těžko zvládá růst cen energií a inflaci a nepřímo také zásahy, kterými se rozvinuté státy snaží ochránit své hospodářství.

Manažer nákupu firmy Shamas Auto Parts, Michael Gachie v Keni, pracuje v opravně aut a skladů náhradních dílů a říká, že ubývá zákazníků tak rychle, jak rychle slábne měna keňský šilink. Za poslední dva roky se vůči dolaru propadla o pětinu a tento trend akceleroval zejména v uplynulých měsících. Manažer říká, že lidé nečekali, že během šesti až dvanácti měsíců narostou náklady na určitý náhradní díl asi o 10 až 25 %. 

Ředitel skladu náhradních dílů Speedline Albert Chege, smutně dodává, že bral děti na prázdniny. Kvůli slábnoucímu šilinku si už dovolenou nemůže dovolit. Nemá dost peněz ani na domácnost. Nemůže se opřít o nějakou finanční rezervu. Na luxus, který představuje například funkční vůz, tak už nezbývá.

Silný dolar

Ceny na mnoha místech žene vzhůru prudce rostoucí dolar. Vůči balíku jiných klíčových měn jen letos posílil o 18 %. Zjednodušeně můžeme říci, že dochází k přesunu investic do silných měn, a tak dolar vůči měnám v chudých a rozvíjejících se ekonomikách posiluje mnohem víc, než oproti silným měnám jakou je například euro.

Rozvíjející se ekonomiky svírají nejen rostoucí ceny energií a potravin, ale také stále dražší dovoz všeho, co je třeba nakoupit v zahraničí. Silný dolar působí problémy například výrobcům galanterie a textilu v Turecku. Celal Kaleli, turecký podnikatel, si stěžuje, že za dolary nakupuje materiál. Ovšem prodává ale za turecké liry, takže má potíže.  

Závěr

Negativní kolotoč změn, který začal covid, zrychluje s ruskou agresí na Ukrajině a klimatickými změnami.

Tyto negativní faktory ovlivňují celý svět, ovšem na chudší státy toto dopadá nejvíce a nejdříve.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎