Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Srí Lance se hroutí ekonomika – Má nedostatek pohonných hmot, potravin i elektřiny

Publikováno
Srí Lance se hroutí ekonomika – Má nedostatek pohonných hmot, potravin i elektřiny
Zdroj: depositphotos.com

Vysoká inflace sužuje celý svět. Ovšem nejhůře dopadá na chudé země, jako je například Srí Lanka. Pojďme se podívat na informace, které přinesla agentura AP ve svém aktuálním článku o situaci na Srí Lance.

Srí Lanka

Oblíbená turistická destinace a čajový ráj se zmítá v největší finanční krizi od vyhlášení nezávislosti v roce 1948. Největším problémem je nedostatek pohonných hmot, kvůli němuž dochází k roztržkám a lidé volají po odstoupení vládnoucí rodiny Radžapaksů. Vláda navíc rozhodla, že bude benzin vydáván pouze lidem zajišťujícím základní služby. 

V důsledku této situace dochází ke konfliktům u benzinek a okolo každé z nich se nachází armáda nebo policie, která se snaží situaci kontrolovat. Jednou z nadějí je pro zemi příliv turistů a záchranný balíček od Mezinárodního měnového fondu. 

Hrozí zhroucení celé ekonomiky

Dále je zde nedostatek potravin a elektřiny. Podle tamního premiéra a ministra financí však země čelí mnohem vážnější situaci a to zhroucení celé ekonomiky.

Agentura AP také uvádí, že Srí Lanka čelí mnohem vážnější situaci, která přesahuje pouhý nedostatek paliva, plynu, elektřiny a potravin. Země v současnosti není schopna nakupovat pohonné hmoty, a to ani v hotovosti, kvůli velkým dluhům národní ropné společnosti.

V současné době dluží Ceylon Petroleum Corporation 700 milionů dolarů (16 miliard korun), a proto žádná země ani společnost na světě není ochotná poskytnout palivo.

Indie již částečně pomohla

Srí Lance poskytla pomoc sousední Indie formou úvěru ve výši čtyř miliard dolarů (93 miliard korun). Premiér však dodal, že Indie nebude schopna udržet Srí Lanku nad vodou příliš dlouho.

Ostrovní země již oznámila, že pozastavuje splácení zahraničního dluhu ve výši sedmi miliard dolarů (164 miliard korun), který má být splacen v letošním roce, a to až do výsledku jednání s Mezinárodním měnovým fondem o záchranném balíčku. Do roku 2026 musí ročně splácet v průměru pět miliard dolarů (117 miliard korun).

Premiér země uvádí, že vláda podle nedávno zvoleného premiéra nejednala včas a propásla šanci situaci zvrátit. Kdyby byly na začátku podniknuty alespoň kroky ke zpomalení kolapsu ekonomiky, nemuseli bychom dnes čelit této obtížné situaci.

Ekonomiku země již dříve těžce zasáhla především pandemie covidu-19, rostoucí ceny energií a snižování daní. Oficiální míra inflace na Srí Lance, tedy tempo, jakým rostou ceny, se v květnu meziročně zvýšila o 39,1 p.b. Zároveň ceny potravin v největším městě Kolombu vzrostly o 57,4 p.b.

Závěr

Srí Lanka je v současné době závislá na pomoci ostatních států či subjektů. Jak již bylo uvedeno výše, sousední Indie podala pomocnou ruku, ovšem to nestačí na fungování Srí Lanky zejména v delším časovém horizontu.

Další záchrannou ruku podává Světová banka, která jí poskytne 600 milionů dolarů. S Mezinárodním měnovým fondem také vyjednává záchranný balíček, v příštích šesti měsících potřebuje získat asi šest miliard dolarů, aby dokázala nakoupit základní potřeby. Pomoci se jí dostalo od OSN, která od června do září poskytne 48 milionů dolarů. Přidala se také Austrálie s padesáti miliony dolarů.

Je patrné, že negativní vlivy pandemie COVID-19 a vysoké inflace dopadají zejména na chudé země, jako je Srí Lanka. Tyto země nakonec musí spoléhat na pomoc těch bohatších států a světových institucí, aby mohly relativně fungovat.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎