Globální ETF gigant VanEck plánuje nabídnout v Německu fond Solana obchodovatelný na burze. Cena tohoto aktiva byla poslední dobou v extrémním růstovém trendu a od začátku roku si připsala téměř 7 000 %. Nedávný výpadek systému a obecná nálada na trzích však poslaly cenu kryptoměny níže.
Proč je o Solanu takový zájem?
Hlavní inovací, kterou Solana přináší, je konsens Proof-of-History vyvinutý Anatolijem Yakovenkem. Tento přístup by měl umožňovat větší škálovatelnost protokolu, což by mělo zvýšit jeho praktickou použitelnost.
Solana je známá v kryptoměnovém světě kvůli neuvěřitelně krátkým dobám zpracování transakcí. Hybridní protokol Solany umožňuje výrazně zkrátit dobu ověřování transakcí a vyhotovení smart kontraktů.
Nedávný výpadek
Podle dat Solana exploreru Solanascan.io se netěžily bloky a tudíž nefungovaly transakce přes 17 hodin. Generální ředitel společnosti Solana Labs, Anatolij Jakovenko, odůvodnil prostoje záplavou transakcí od robotů na DeFi protokolu Raydium. Mělo jich být až několikanásobně přes kapacitu – asi 400 000, přičemž kapacita je “pouze” 50 000 tps (transakcí za sekundu).
VanEck a zájem o SOL
Správce ETF byl mezi prvními žadateli o ETF v bitcoinu před Americkou komisí pro cenné papíry (SEC) v roce 2017. V současné době má u SEC dva nevyřízené návrhy ETF v oblasti bitcoinu.
Podle Sama Bankmana-Frieda, zakladatele burzy krypto derivátů FTX, se o Solanu stále více zajímají institucionální hráči.
“Myšlenka, že byste mohli získat 50 000 transakcí za sekundu, což by soupeřilo s Nasdaqem, otevírá potenciál ochraňovat libovolný počet stávajících aktiv, tokenizovat je a paralelně s nimi obchodovat pomocí sítě Solana,” řekl Matthew Sigel.
Vlastníte kryptoměnu Solana, nebo pouze přihlížíte jejímu růstu? Podělte se do sekce komentářů.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.