Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Forex] Analýza NZD/USD – Obavy z růstu případů koronaviru tlačí na novozélandský dolar

Publikováno

V posledních dnech jsou v globálním měřítku zaznamenávány pokračující denní nárůsty COVID-19 a to zejména v zemích jako je Brazílie, Indie, Rusko. Rekordní nárůst zaznamenalo také USA, kde 25. 6. 2020 bylo zaznamenáno 40 000 nových případů, což je dosavadní rekord.

Tato situace negativně působí na komoditní měny, mezi které patří také novozélandský dolar. Vývoj na novozélandském dolaru ovlivnilo také zasedání centrální banky, které proběhlo dne 24. 6. 2020.

Centrální banka Nového Zélandu ponechala klíčovou úrokovou sazbu na 0.25 %. Zároveň potvrdila, že bude pokračovat v programu nákupu vládních dluhopisů až do výše 60 miliard amerických dolarů. Cílem programu je udržovat úroky na nízké úrovni. Toto se sice podařilo, členové bankovní rady se ale zároveň shodli na tom, že zatím není jisté, zda tento program splní svůj účel v celé šíři, proto byla diskutována jeho modifikace. Ta ale zatím nebyla odsouhlasena.

Banka ve svém prohlášení dále uvedla, že na Novém Zélandu se sice podařilo COVID-19 zastavit a země se vrátila do běžného života dříve, než se čekalo, ovšem celosvětová rizika v souvislosti s pandemií nejsou stále vyřešena. To bude mít za následek nižší zaměstnanost a nižší ekonomickou aktivitu také v Novém Zélandu.

Další vývoj bude záležet na tom, jak moc budou domácnosti a firmy ochotny utrácet a investovat v současných ekonomických podmínkách. Problémem pro ekonomiku Nového Zélandu je také narušení aktivit v sektoru cestování a turismu. To silně závisí na tom, jak rychle se budou otevírat hranice v dalších zemích v závislosti na vývoji nákazy COVID – 19.

Technická analýza měnového páru NZD/USD k 26. 6. 2020

Nejprve si ukážeme zajímavé korelace. Na obrázku číslo 1 vidíme, že NZD/USD je v silné korelaci s indexem SP 500. Proto je při spekulacích dobré sledovat, jak se tento index pohybuje a to pak je možné vzít jako jeden z ukazatelů pro potvrzení obchodu na novozélandském dolaru.

NZDUSD
Obrázek č.1: Korelace na páru NZD/USD a SP 500

Na dalším obrázku máme NZD/USD na denním grafu. Zde vidíme, že tento pár je od 11. 6. 2020 v boční konsolidaci, kterou vymezuje oblast rezistence 0.6560 – 0.6600 a oblast supportu 0.6380 – 0.6400.

NZDUSD
Obrázek č.2: NZD/USD na denním časovém rámci

Cena se nyní pohybuje také v oblasti tzv. point of cotrol z objemového profilu, který zahrnuje pohyby ceny od srpna 2019. Cena je tedy v oblasti rovnováhy. Podívejme se ještě, jak situace vypadá na H4 časovém rámci. Zde jsme zakreslili další rezistenci v pásmu 0.6520 – 0.6530.

NZDUSD
Obrázek č.3: NZD/USD na H4 časovém rámci

Vidíme, že klouzavé průměry se od 24. 6. 2020 pohybují v medvědí konstelaci, kdy rychlejší EMA 50 (oranžová linie) se pohybuje pod pomalejší SMA 100 (modrá linie). To by mohlo naznačovat, že by se rostoucí trend mohl obrátit. Spekulace na short do linie supportu je ovšem příliš riskantní.

Náš tip: Pro spekulace short by bylo vhodné počkat na to, až dojde k proražení aktuální hladiny supportu a teprve poté vstoupit do obchodu. Druhá možnost je počkat, až se cena dostane k některé z hladin rezistencí. Důležité přitom bude sledovat, jak se chová index SP 500.

Fed a americká vláda sice mohou různými podpůrnými balíčky stimulovat ekonomiku a jak jsme viděli, tak akciový index v reakci na to silně rostl, vyléčit koronavirus však nedokáže. Poslední rekordní denní nárůst nových případů v USA je varováním, že nákaza pod kontrolou stále není. To vyvolává obavu, že by mohlo dojít k zavedení nových restriktivních opatření, které by pravděpodobně vedlo k posílení amerického dolaru, který je stále považován za světovou rezervní měnu a naopak oslabení novozélandské měny.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎