Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Exit-scam v Turecku? Burza Thodex ze dne na den zmizela!

Publikováno
Exit-scam v Turecku? Burza Thodex ze dne na den zmizela!

Thodex je turecká kryptoměnová burza, která fungovala od roku 2017. Na konci minulého týdne však zablokovala přístupy svých uživatelů. Tisíce Turků nyní viní burzu z podvodu.

Mluvčí datového serveru oznámil magazínu CoinDesk, že burza přestala poskytovat údaje 20. dubna. Istanbulská prokuratura poté oznámila, že platformu Thodex vyšetřuje kvůli stížnostem uživatelů, kteří se nemohou dostat ke svému majetku.

Předpokládá se, že kauza se týká zhruba 390 000 investorů a investic v objemu kolem 2 miliard dolarů (43 miliard Kč). Denní objemy zobchodované na burze se dle CoinMarketCap pohybují okolo 600 milionů dolarů. Na šéfa burzy už byl v Turecku vydaný zatykač a policie dle dostupných informací dokonce již při vyšetřování zatkla 62 lidí, kteří byli obviněni z podvodu.

Bližší data k burze Thodex na serveru CoinMarketCap
Bližší data k burze Thodex na serveru CoinMarketCap

Platforma však obvinění popírá. Ve čtvrtek na svých webových stránkách uvedla, že na čtyři až pět dnů přeruší provoz kvůli jednáním s nejmenovanými bankami a fondy, které do ní chtějí investovat. Uživatelé, kteří se nyní nemohou dostat ke svým účtům, mají podle agentury Reuters obavy, že byli podvedeni.

Zakladatel a šéf burzy Faruk Fatih Ozer (27 let), který odcestoval z Turecka, na svém twitterovém účtu obvinění odmítl. Sice potvrdil, že se nachází v zahraničí, ale tvrdí, že vycestoval kvůli schůzce se zahraničními investory. Popřel, že by peníze z účtů uživatelů zmizely.

Turecká centrální banka před týdnem oznámila, že se rozhodla zakázat platby v kryptoměnách. Zdůvodnila to vysokými riziky spojenými s platbami. Zákaz přichází v době, kdy se řada Turků snaží využít kryptoměny k ochraně svých úspor před poklesem kurzu turecké liry a rostoucí inflací, která od začátku roku výrazně vzrostla a v březnu dosáhla 16 %.

Závěr

Je podivné, že burza Thodex se odmlčela a alarmující též je, že se tak stalo nedlouho poté, co Turecko zakázalo platby v kryptoměnách. Objasní šéf burzy Ozer, že se jedná jen o dočasné pozastavení, které zapříčila jednání s bankovními institucemi a nebo se opravdu jedna o exit scam? Bude zajímavé sledovat, jak to vše dopadne. Pouze čas ukáže, kdo má pravdu.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎