Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové burzy » Exit-scam v Turecku? Burza Thodex ze dne na den zmizela!

Exit-scam v Turecku? Burza Thodex ze dne na den zmizela!

Exit-scam v Turecku? Burza Thodex ze dne na den zmizela!

Thodex je turecká kryptoměnová burza, která fungovala od roku 2017. Na konci minulého týdne však zablokovala přístupy svých uživatelů. Tisíce Turků nyní viní burzu z podvodu.

Mluvčí datového serveru oznámil magazínu CoinDesk, že burza přestala poskytovat údaje 20. dubna. Istanbulská prokuratura poté oznámila, že platformu Thodex vyšetřuje kvůli stížnostem uživatelů, kteří se nemohou dostat ke svému majetku.

Předpokládá se, že kauza se týká zhruba 390 000 investorů a investic v objemu kolem 2 miliard dolarů (43 miliard Kč). Denní objemy zobchodované na burze se dle CoinMarketCap pohybují okolo 600 milionů dolarů. Na šéfa burzy už byl v Turecku vydaný zatykač a policie dle dostupných informací dokonce již při vyšetřování zatkla 62 lidí, kteří byli obviněni z podvodu.

Bližší data k burze Thodex na serveru CoinMarketCap
Bližší data k burze Thodex na serveru CoinMarketCap

Platforma však obvinění popírá. Ve čtvrtek na svých webových stránkách uvedla, že na čtyři až pět dnů přeruší provoz kvůli jednáním s nejmenovanými bankami a fondy, které do ní chtějí investovat. Uživatelé, kteří se nyní nemohou dostat ke svým účtům, mají podle agentury Reuters obavy, že byli podvedeni.

Zakladatel a šéf burzy Faruk Fatih Ozer (27 let), který odcestoval z Turecka, na svém twitterovém účtu obvinění odmítl. Sice potvrdil, že se nachází v zahraničí, ale tvrdí, že vycestoval kvůli schůzce se zahraničními investory. Popřel, že by peníze z účtů uživatelů zmizely.

Turecká centrální banka před týdnem oznámila, že se rozhodla zakázat platby v kryptoměnách. Zdůvodnila to vysokými riziky spojenými s platbami. Zákaz přichází v době, kdy se řada Turků snaží využít kryptoměny k ochraně svých úspor před poklesem kurzu turecké liry a rostoucí inflací, která od začátku roku výrazně vzrostla a v březnu dosáhla 16 %.

Závěr

Je podivné, že burza Thodex se odmlčela a alarmující též je, že se tak stalo nedlouho poté, co Turecko zakázalo platby v kryptoměnách. Objasní šéf burzy Ozer, že se jedná jen o dočasné pozastavení, které zapříčila jednání s bankovními institucemi a nebo se opravdu jedna o exit scam? Bude zajímavé sledovat, jak to vše dopadne. Pouze čas ukáže, kdo má pravdu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo