Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Evropská unie v rámci osmého balíčku sankcí zakazuje veškeré kryptoměnové platby z Ruska

Evropská unie v rámci osmého balíčku sankcí zakazuje veškeré kryptoměnové platby z Ruska
Zdroj: amlintelligence.com

Uběhlo již několik měsíců od posledního příspěvku, v němž jsme zmiňovali vliv válečného konfliktu na Ukrajině na kryptoměnový trh. Bohužel, boje nadále pokračují a v prohlášení zveřejněném 6. října zavedla Evropská unie další sadu sankcí proti Rusku. Čeho se sankce tentokrát týkají a jakým způsobem se změnily oproti těm v minulém balíčku? To rozebereme níže.

Sankce osmého balíčku

Ve zmíněném prohlášení vydaném Evropskou unií můžeme v sekci věnující se finančním, konzultačním a IT službám nalézt i zmínku o digitálních aktivech. Nové sankce zahrnují úplný zákaz přeshraničních kryptoměnových plateb mezi rezidenty Ruska a EU. Dále se zakazuje veškerá komunikace s ruskými kryptoměnovými custodial službami, což jsou služby, v nichž digitální aktiva zákazníků drží platformy – např. kryptoměnové burzy.

Od dubna až do nynějšího rozhodnutí totiž platil zákaz pouze na ty platby, které přesahovaly limit 10 tisíc EUR.

Současný balíček sankcí také rozšířil okruh služeb, které již nemohou být poskytovány ruské vládě či právnickým osobám v Ruské federaci. Patří mezi ně IT či právní poradenství a další inženýrské služby. Podle slov v oznámení “jsou tyto sankce důležité, neboť potenciálně oslabí průmyslovou schopnost Ruska, protože je na poskytování těchto služeb vysoce závislé”.

Reakce EU není náhodou

Zákaz přichází v návaznosti na nedávné zprávy z Ruska, v nichž ministerstvo financí oznámilo záměr země povolit přijímání bitcoinů a jiných kryptoměn pro mezinárodní obchod v jakémkoli odvětví.

Minulý měsíc náměstek ruského ministra financí, Alexej Mojsejev, prohlásil: “Bez přeshraničního vypořádání v kryptoměnách se nelze obejít.”

Potřeba Ruska provádět transakce v bitcoinech a jiných kryptoměnách vyplynula z pokračujícího dialogu mezi Centrální bankou Ruské federace a ministerstvem financí, protože oba regulační orgány určují, jak nejlépe zakomponovat aktiva do ekonomiky. Zatímco však oba regulátoři diskutují o tom, jak tohoto úkolu dosáhnout, EU svým nejnovějším zákazem vstoupila do hry a zakázala veškeré transakce a služby v kryptoměnách.

Podstata osmého balíčku sankcí vůči Rusku

Další balíček sankcí je odpovědí Evropské unie vůči stále eskalujícímu válečnému konfliktu na Ukrajině, zejména ve vztahu k anexi části Ukrajiny a nezákonným referendům, které rezolutně odmítá, pokračující mobilizaci a otevřeným hrozbám jaderného útoku.

Kromě striktního zákazu kryptoměnových a jiných finančních a digitálních služeb orgány Evropské unie rozšiřují platnost sankcí i na okupovaná území a zavádí mimo jiné další restrikce na dovoz a vývoz. Zakazují vývoz jakýchkoliv surovin a předmětů, jež mohou z ekonomického hlediska pomoci Ruské federaci ve financování vojenských operací. Jedná se zejména o uhlí, leteckou techniku a některá elektronická zařízení. Z hlediska dovozu osmý balíček sankcí zavádí široká omezení v řadě průmyslových oblastí s vyčíslením přibližně na 7 miliard eur.

Zákaz služeb OKX

Na druhou stranu, přesně jeden den před uveřejněním dalších sankcí ze strany EU se třetí největší kryptoměnová burza dle denního zobchodovaného objemu, OKX, ocitla na černé listině a její internetové stránky byly v Rusku zablokovány. Důvody zákazu nejsou známy a úřad stojící za zákazem se k OKX dříve veřejně nevyjádřil.

Webové stránky společnosti OKX byly zablokovány podle článku 15.3 Federálního zákona o informacích, informačních technologiích a ochraně informací, jak vyplývá z rejstříku Roskomnadzoru. Článek se vztahuje na veřejné výzvy k extremistickým aktivitám a informace o organizacích zakázaných v Rusku.

Důvod zákazu tak patrně souvisí se snahou ruské vlády udržet si nadvládu nad médii.

Rusko pokračuje ve vysílání smíšených zpráv o právním postavení kryptoměn, neboť Anatoly Aksakov, šéf Ruské bankovní asociace a člen finanční komise ve Státní dumě, v červenci letošního roku naléhal na zahájení obchodování s kryptoměnami na největší burze v zemi, Moskevské akciové burze (MOEX). O budoucím vývoji ruského postoje vůči kryptoměnám vás budeme nadále informovat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.