Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

EU podpoří elektromobilitu v Čechách 2 miliardami korun! Kde můžete jako podnikatel žádat o peníze?

Publikováno
EU podpoří elektromobilitu v Čechách 2 miliardami korun! Kde můžete jako podnikatel žádat o peníze?

České ministerstvo průmyslu a obchodu podniká významné kroky na podporu elektromobilů a rozvoje související infrastruktury. Připravena je finanční injekce z Národního plánu obnovy (NPO) Evropské unie, která má za cíl revitalizovat v ČR ekonomiku v oblasti elektromobility a čelit ekonomickému propadu po COVID-19.

Za účelem pořízení bezemisních osobních nebo nákladních vozů si malé, střední a velké podniky celkem rozdělí 1,95 miliardy korun.

Žádost bude možné podat od 1. ledna 2024. Program financování také podpoří výstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily a alternativní paliva v sektoru dopravy.

Cílem je rozšíření bezemisní mobility ČR a EU

Jedná se o jeden z kroků, pomocí kterého se Česká republika snaží dosáhnout svého závazku nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050. Tento závazek plyne z výzev, které mají za cíl rozšířit bezemisní mobilitu České republiky a Evropské unie (Národní akční plán čisté mobility a Zelené dohody pro Evropu).

Ministr Jozef Síkela podrobně popsal rámec podpory, která zahrnuje bankovní záruky za komerční úvěr a finanční příspěvek dle typu vozidla. Celkem je na tento účel vyčleněno 1,95 miliardy Kč, přičemž 1,65 miliardy Kč je určeno na pořízení vozidel a zbylých 300 milionů Kč poslouží na infrastrukturní projekty.

Iniciativu bude řídit Národní rozvojová banka (NRB), která nabídne podporu pomocí bankovní záruky a finančních příspěvků. Podnikatelé mohou s touto dotací pořídit bezemisní vozidla, tedy nejen ryze bateriové elektrické vozy (BEV), ale také vozy na vodíkový pohon s palivovým článkem (FCEV). Navíc bude možné podporu využít na osobní i nákladní vozidla.

Podpora elektromobility má svá pravidla

Záruky mohou pokrýt až 70 % úvěru pro podnikatele investující do vozidel nebo dobíjecích stanic. U osobních vozidel se záruky pohybují v rozmezí od 300 000 Kč do 1,5 milionu Kč, finanční příspěvky pak do výše 200 000 Kč.

Na nákup nákladních nebo vodíkových vozidel mohou podnikatelé získat až 300 000 Kč. Příspěvky na dobíjecí stanice typu AC mohou dosáhnout 50 000 Kč, u stanic typu DC s výkonem do 40 kilowattů může podpora činit až 100 000 Kč, u výkonnějších lze získat až 150 000 Kč. Podpora pro jeden podnik je však omezena limitem 200 000 EUR (cca 4,7 milionu Kč) na tři roky.

Aby však mohla Česká republika prostředky na podporu elektromobility čerpat, Národní plán si klade jednu důležitou podmínku. Podnikatelé si musí pořídit celkem nejméně 4 555 elektromobilů. Zpočátku se tedy o financování postará ministerstvo, po splnění podmínek programu budou následovat úhrady z Nástroje pro oživení a odolnost EU.

Vrchní ředitel sekce fondů Evropské unie Marian Piecha tvrdí, že podmínky pro žadatele jsou benevolentní a samotné podání je jednoduché. Očekává se tedy, že se podpora zcela vyčerpá.

Podání žádostí o financování se otevírá 1. ledna 2024 a uzavírá 30. září 2025, a to ve všech pobočkách Národní rozvojové banky. Banky a leasingové společnosti spolupracující s Národní bankou pro obnovu se již připravují na poptávky od zájemců.

Snížení cen vozů Tesla výrazně ovlivnilo trh

Podnikový sektor má významný vliv na zavádění nových automobilových technologií. Očekává se přitom, že vládní podpora elektromobilů bude přínosem pro trh s ojetými automobily. Společnost Aures Holdings, která provozuje AAA Auto a Mototechnu, navíc hlásí výrazný pokles cen elektromobilů.

Vývoj ceny akcií Tesla za posledních 6 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

V předloňském roce bylo v prodeji 481 plug-in vozů za průměrnou cenu 1,2 milionu Kč. Do listopadu následujícího roku se počet nabídek zvýšil o 60 % na 766, zatímco ceny klesly na 900 000 Kč. Průměrné stáří a počet najetých kilometrů elektromobilů roste. Hlavním faktorem snížení cen bylo 25% snížení cen nových vozů Tesla Model 3 v roce 2023, které samozřejmě výrazně ovlivnilo trh.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎