Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi, které by vám neměly ujít. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč výrazně rostly americké i evropské akcie, proč by i nadále měly zářit akcie Nvidia a jaké jsou aktuální investiční kroky Warrena Buffetta.
Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Americké akcie navázaly na zisky z předchozích týdnů
Index S&P 500 navázal na silné zisky z předchozích dvou týdnů a poprvé od září překonal hranici 4 500 bodů. Týdenní nárůst byl také pozoruhodně široký, přičemž stejně vážená verze indexu S&P 500 překonala svůj tržně vážený protějšek o celý procentní bod.
Hodnotové akcie tak v týdnu překonaly růstové akcie. Vůbec nejlépe se pak dařilo indexům akcií se střední a malou tržní kapitalizací.
Významné hospodářské výsledky maloobchodních prodejců pak poskytly pohled na zdraví spotřebitelů. Zejména akcie společnosti Target ve středu vzrostly o téměř 18 % poté, co překonaly konsensuální očekávání ohledně zisku a nabídly lepší než očekávané pokyny pro čtvrté čtvrtletí.
Akcie konkurenčního Walmartu na základě těchto zpráv také vzrostly a dosáhly rekordního maxima. Ve čtvrtek se však propadly zpět o více než 8 % poté, co společnost snížila výhled kvůli rostoucí opatrnosti zákazníků a klesajícím cenám některého zboží.
Horká série společnosti Nvidia pokračuje díky novému čipu pro umělou inteligenci
Polovodičový gigant Nvidia během boomu umělé inteligence zbohatl na prodeji krumpáčů (počítačových čipů) zlatokopům (společnostem zabývajícím se umělou inteligencí a jejich uživatelům). Tržby se v poslední zprávě o výsledcích hospodaření zdvojnásobily a vzrostly na více než 13,5 miliardy dolarů. Tento týden představila svůj nový čip H200, který bude 1,6× rychlejší než čip H100 používaný u GPT-3 společnosti OpenAI a 1,9× rychlejší než čip používaný modelem Llama společnosti Meta, což zrychlí dobu odezvy u populárních modelů AI.
Dan Ives ze společnosti Wedbush předpovídá, že v příštím roce vzrostou výdaje na AI o 20 % – a to díky velkým technologickým hráčům, jako jsou Apple a Microsoft.
V příštím roce očekává “přílivovou vlnu” výdajů na AI, která by mohla poslat Apple o 30 % výše – a zároveň z ní budou těžit další společnosti jako Alphabet, Palo Alto Networks a Zscaler.
Nvidia je nyní šestou největší veřejně obchodovanou společností na světě podle tržní kapitalizace poté, co letos posílila o 240 %. Při 35násobném násobku ceny akcií vůči tržbám má však společnost nejvyšší ocenění v rámci indexu S&P 500.
Investoři tak budou během hovoru o výsledcích hospodaření 21. listopadu hledat známky toho, zda může Nvidia dále růst navzdory svému vysokému ocenění.
Slavný Warren Buffett a (nechvalně známý) Michael Burry vyčnívali z řady v poslední sérii zpráv, které podrobně popisovaly jejich pozice na konci třetího čtvrtletí. Zatímco věčný medvěd Burry útočil na trhy nakrátko, slevychtivý Buffett zvítězil tím, že zůstal konzervativním investorem:
Buffettova Berkshire Hathaway přidala více než 1,2 miliardy dolarů do svých podílů ve finančních akciích a zároveň prodala americké bluechip akcie, jako jsou General Motors, United Parcel Service a Procter & Gamble.
Berkshire Hathaway je také králem hotovosti. Její obrovský zůstatek se nyní zvýšil na 157 miliard dolarů – většinou je drží v pokladničních poukázkách, které jen ve 3. čtvrtletí vynesly 1,3 miliardy dolarů na úrokových příjmech. To Buffettovi ponechává spoustu střelného prachu.
Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o 2,47 % výše, protože finanční trhy zvýšily sázky na brzké snížení úrokových sazeb centrálními bankami.
Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách rovněž prudce vzrostly. Německý DAX si připsal více než 4 %, italský FTSE MIB posílil o 3,5 %, francouzský index CAC 40 přidal přes 2 % a britský index FTSE 100 si polepšil o necelá 2 %.
Výnosy evropských státních dluhopisů klesly, protože údaje naznačily, že inflační tlaky ochladly.
Vedoucí představitelé ECB naznačili, že sazby zůstanou ještě nějakou dobu vyšší
Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová na akci Financial Times uvedla, že tvůrci měnové politiky očekávají, že se inflace na začátku příštího roku zvýší, protože v meziročním srovnání odpadnou bazické efekty.
Lagardeová však naznačila, že i když inflace opět zrychlí, další zvýšení úrokových sazeb nemusí být nutné: “Jsme na úrovni, o které se domníváme, že pokud se udrží dostatečně dlouho – a tato dostatečně dlouhá doba není krátká – dovede nás k 2% inflačnímu cíli.” Dodala, že v průběhu několika příštích čtvrtletí pravděpodobně nedojde k žádné změně.
Viceprezident ECB Luis de Guindos se pak ohradil proti očekávání trhu ohledně snížení sazeb. Zopakoval, že měnová politika bude na dostatečně restriktivní úrovni tak dlouho, jak bude nutné k návratu inflace k cíli.
Nejnovější údaje mezitím potvrdily, že meziroční míra inflace v eurozóně v říjnu klesla na 2,9 %, což je nejnižší úroveň od července 2021.
Pražská burza ve zkráceném týdnu posílila
Index PX ve zkráceném svátečním týdnu posílil přibližně o procento na 1 385 bodů. Nejvíce se již třetí týden v řadě propadaly akcie Pilulka, které za poslední měsíc již odepsaly více než 32 % své hodnoty. Z hlavních titulů Pražské burzy pak skončil v záporných číslech i Philip Morris.
Ostatní námi sledované tituly naopak posílily. Akcie ČEZ přibližně o půl procento, akcie Komerční banky o procento a akcie Moneta o necelé procento. Vůbec nejlépe se pak dařilo akciím Erste Group, které v týdnu posílily o více než 3,5 % a zakončily týdenní obchodování na ceně 870,2 Kč.
Kryptoměny: Všechny oči se upírají na ETF
Minulý čtvrtek (9. listopadu) se BlackRock zaregistroval k vytvoření Ethereum ETF. Jedná se o první krok k tomu, aby společnost v budoucnu požádala SEC o schválení burzovně obchodovaného fondu spojeného s etherem.
Od chvíle, kdy tatáž společnost v červnu podala žádost o vytvoření spotového bitcoinového ETF, se kryptoinvestoři začali zaobírat myšlenkou, že by takový produkt rozpoutal vlnu nových investic do Bitcoinu a přivedl by do něj lidi, kteří se mu dříve vyhýbali. Zpráva z minulého týdne dodala etheru (měně na blockchainu Ethereum) impuls: Vyskočil na nejvyšší hodnotu od června 2022.
Ve všem tomto nadšení je jen jeden zádrhel: Neexistuje žádná záruka, že SEC schválí některou z podaných žádostí o spotové bitcoinové ETF.
Přesto víra, že by schválení mohlo být za rohem, stejně jako obecně lepší vyhlídky pro riziková aktiva, protože investoři počítají s budoucím snížením úrokových sazeb, způsobily, že Bitcoin minulý čtvrtek dosáhl hodnoty 37 978 dolarů. V tomto týdnu však cena Bitcoinu – stejně jako většiny hlavních kryptoměn – klesala, protože nadšení vyprchalo. Bitcoin se okolo nedělního poledne obchodoval za 36 500 dolarů, zatímco Ethereum za 1 983 dolarů.
Analytici JPMorgan uvedli, že kryptoměnová rally byla “spíše přehnaná”. I když bude spotový bitcoinový ETF schválen, podle JPMorgan to nemusí nutně znamenat příliv nových investorů. Je pravděpodobnější, že se prostředky pouze přesunou z jiných produktů souvisejících s Bitcoinem, uvedli analytici.
Cena ropy se dále propadá, zářilo naopak stříbro
Ceny ropy postihl v tomto týdnu další pokles, ovšem nikterak tak výrazný, jako v předcházejících dvou týdnech. Ropa Brent – globální benchmark pro ropu – uzavřel týdenní obchodování na ceně 80,48 dolaru za barel, což znamená týdenní pokles o zhruba půl procenta.
O něco hůře si pak opět vedla americká ropa WTI, která se propadla pod cenu 76 dolarů za barel a během týdne odepsala přes procento.
Výrazně lépe než ropě se dařilo naopak drahým kovům, které přerušily dva týdny trvající sérii ztrát.
Cena fyzického zlata v týdnu stoupla o přibližně 2 % a týdenní obchodování bylo ukončeno na úrovni 1 981 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt zlata pak týdenní obchodování zakončil ještě o 2 dolary výše.
O více než 6 % pak v týdnu vzrostla cena stříbra. Fyzické stříbro se v pátek na konci dne obchodovalo za cenu 23,71 dolaru za unci a na podobné ceně se držel i nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt stříbra.
Co mě tento týden zaujalo:
Generální ředitel Brian Chesky při stavbě Airbnb zapomněl na něco důležitého – na položení základů. Patnáct let po založení společnost stále postrádá “pilíře”, které jsou podle zakladatele nezbytné pro růst.
Navzdory očekávanému 17% nárůstu tržeb v roce 2023 se platforma potýká se zpomalením a klesajícími výdaji na cestování, což ztěžuje udržení spokojenosti hostitelů i nájemců.
Chesky pro agenturu Bloomberg přiznal, že se společnost hroutí, a přirovnal to k tomu, že nikdy úplně nepostavil základy. Doufá, že to napraví dostupnými cenami a spolehlivými službami. Tímto přístupem však riskuje odcizení hostitelů, jejichž ziskové marže se snížily a navíc klesá obsazenost ubytování.
Prognóza společnosti AirDNA předpovídá, že míra obsazenosti Airbnb bude již druhým rokem klesat a pro rok 2023 se sníží na 56,4 %. Navzdory skepticismu analytiků – počet prodejních hodnocení akcií Airbnb dosáhlo v řijnu historického maxima – a zmíněným problémů s obsazeností, letos akcie společnosti vzrostly o 50 %. Proto také volíme jako číslo týdne 50.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.