Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další rekord – Inflace v EU dosahuje 11,5 %

Další rekord – Inflace v EU dosahuje 11,5 %
Zdroj: depositphotos.com

Inflace je v dnešní době velmi sledována centrálními bankéři, trhy ale i občany. Pokud statistici zveřejnění nižší hodnoty inflace než trh očekával, okamžitě na to trh reaguje pozitivně a naopak.

Statistický úřad Evropské unie Eurostat zveřejnil na svých webových stránkách aktuální data o inflaci v Evropské unii (EU). Pojďme si shrnout nejdůležitější data a informace.

Inflace v EU 11,5 % 

Eurostat uvádí, že míra inflace v Evropské unii v říjnu vystoupila na 11,5 % a již devátý měsíc v řadě překonala předchozí rekord. Proti zářijové hodnotě se zvýšila o šest desetin procentního bodu. V Česku tempo meziročního růstu cen proti září zpomalilo o 2,3 procentního bodu, s hodnotou 15,5 % však míra inflace zůstává nad průměrem a je sedmá nejvyšší v EU.

Ceny rostly výrazně rychleji než loni v říjnu. Tehdy se na ekonomice ještě naplno neprojevovalo postpandemické oživení a energetická krize. Tehdy činila míra inflace v celé sedmadvacítce 4,4 %, v 19 státech používajících společnou měnu pak 4,1 %. Eurostat dále uvádí, že v eurozóně byla říjnová inflace na hodnotě 10,6 %, kterou v předběžné zprávě před dvěma týdny odhadl na 10,7 %. V září inflace v eurozóně činila 9,9 %.

Eurozóna

Eurozóna je měnová unie 19 členských států EU, které přijaly euro (€) jako svou hlavní měnu a jediné zákonné platidlo. Měnovým orgánem eurozóny je Eurosystém.

Ostatní státy EU (s výjimkou Dánska) jsou povinny se připojit, jen co splní kritéria pro přistoupení. Žádný stát zatím nevystoupil a neexistují žádné předpisy, které by to umožňovaly, ani předpisy o vyloučení.

Nejnižší inflace je ve Francii, Španělsku a na Maltě

Nejnižší míru inflace měla letos v říjnu Francie (7,1 %), Španělsko (7,3 %) a Malta (7,4 %). Naopak nejvyšší meziroční tempo zdražování zaznamenaly Estonsko (22,5 %), Litva (22,1 %) a Maďarsko (21,9 %). Vyšší inflaci než Česko mělo ještě Lotyšsko, Nizozemsko a Polsko. Podobně jako v Česku klesla míra inflace v deseti dalších státech, zvýšila se naproti tomu ve třinácti včetně Slovenska (14,5 %) či Německa (11,6 %). Beze změny zůstala ve třech zemích.

Závěr – Inflaci nejvíce táhnou nahoru energie

Nejen ve Spojených státech amerických ale i v eurozóně tlačí na inflaci nejvíce energie. Energie se tedy podíly 4,44 procentními body, následují potraviny, alkohol a tabák (+2,74 bodu), služby (+1,82 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (+1,62 bodu).

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.