Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Další rekord - Inflace v EU dosahuje 11,5 %

Další rekord - Inflace v EU dosahuje 11,5 %

Další rekord - Inflace v EU dosahuje 11,5 %
Zdroj: depositphotos.com

Inflace je v dnešní době velmi sledována centrálními bankéři, trhy ale i občany. Pokud statistici zveřejnění nižší hodnoty inflace než trh očekával, okamžitě na to trh reaguje pozitivně a naopak.

Statistický úřad Evropské unie Eurostat zveřejnil na svých webových stránkách aktuální data o inflaci v Evropské unii (EU). Pojďme si shrnout nejdůležitější data a informace.

Inflace v EU 11,5 % 

Eurostat uvádí, že míra inflace v Evropské unii v říjnu vystoupila na 11,5 % a již devátý měsíc v řadě překonala předchozí rekord. Proti zářijové hodnotě se zvýšila o šest desetin procentního bodu. V Česku tempo meziročního růstu cen proti září zpomalilo o 2,3 procentního bodu, s hodnotou 15,5 % však míra inflace zůstává nad průměrem a je sedmá nejvyšší v EU.

Ceny rostly výrazně rychleji než loni v říjnu, kdy se na ekonomice ještě naplno neprojevovalo postpandemické oživení a energetická krize. Tehdy činila míra inflace v celé sedmadvacítce 4,4 %, v 19 státech používajících společnou měnu pak 4,1 %. Eurostat dále uvádí, že v eurozóně byla říjnová inflace na hodnotě 10,6 %, kterou v předběžné zprávě před dvěma týdny odhadl na 10,7 %. V září inflace v eurozóně činila 9,9 %.

Eurozóna

Eurozóna je měnová unie 19 členských států EU, které přijaly euro (€) jako svou hlavní měnu a jediné zákonné platidlo. Měnovým orgánem eurozóny je Eurosystém. Osm členů Evropské unie nadále používá své vlastní národní měny, i když většina z nich se zavázala přijmout euro v budoucnu. Eurozónu tvoří Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Dvacátým členem se 1. ledna 2023 stane Chorvatsko.

Ostatní státy EU (s výjimkou Dánska) jsou povinny se připojit, jakmile splní kritéria pro přistoupení. Žádný stát zatím nevystoupil a neexistují žádné předpisy, které by to umožňovaly, ani předpisy o vyloučení.

Nejnižší inflace je ve Francii, Španělsku a na Maltě

Nejnižší míru inflace měla letos v říjnu Francie (7,1 %), Španělsko (7,3 %) a Malta (7,4 %). Naopak nejvyšší meziroční tempo zdražování zaznamenaly Estonsko (22,5 %), Litva (22,1 %) a Maďarsko (21,9 %). Vyšší inflaci než Česko mělo ještě Lotyšsko, Nizozemsko a Polsko. Podobně jako v Česku klesla míra inflace v deseti dalších státech, zvýšila se naproti tomu ve třinácti včetně Slovenska (14,5 %) či Německa (11,6 %). Beze změny zůstala ve třech zemích.

Závěr – Inflaci nejvíce táhnou nahoru energie

Nejen ve Spojených státech amerických ale i v eurozóně tlačí na inflaci nejvíce energie. Energie se tedy podíly 4,44 procentními body, následují potraviny, alkohol a tabák (+2,74 bodu), služby (+1,82 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (+1,62 bodu).

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo