Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple kapituloval: Odpískal svůj projekt autonomního elektromobilu!

Po deseti letech vývoje a spekulací ukončil Apple projekt Titan. Proč se technologický gigant rozhodl vzdát svých ambiciózních plánů a jaké důsledky to má pro jeho budoucnost.

Publikováno
Apple kapituloval: Odpískal svůj projekt autonomního elektromobilu!
Zdroj: depositphotos.com

Apple upustil od svého dlouho očekávaného projektu elektromobilu známého jako projekt Titan. Cílem této iniciativy, o níž se spekulovalo více než dekádu, bylo vytvořit z Applu významného hráče na trhu s elektromobily a potenciálně vyzvat zavedené hráče, jako je Tesla.

Projekt Titan původně počítal s celou řadou možností, od plně autonomního automobilu bez volantu až po konvenčnější elektromobil s pokročilými schopnostmi samořízení.

Spekulovalo se dokonce o prémiové ceně kolem 100 000 dolarů, která by pravděpodobně neoslovila masový trh. Vysoké ceny – za to špičkových – produktů však nejsou v případě Applu nic překvapivého.

Navzdory počátečnímu nadšení se projekt setkal s obrovskými problémy, včetně technologických překážek, opakovaných odkladů a ochlazujícího se trhu s elektromobily.

Ambiciózní cíl společnosti uvést vozidlo na trh do roku 2025 se setkal s komplikacemi a následná zpoždění posunula cílové datum na rok 2026 a posléze až na rok 2028.

Nakonec se nejnaléhavějším problémem stala finanční rentabilita projektu Titan. Přemrštěné náklady a pochybná ziskovost projektu vedly k jeho ukončení po deseti letech značných investic.

Vývoj ceny akcií Apple za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Strategický obrat Applu

Analytik Dan Ives na sociální siti X upozornil, že Apple od projektu upustil především proto, že vstup na trh s elektromobily je ohromně finančně náročný a firmě by se pravděpodobně nevyplatil. 

Apple zároveň musel přistoupit k reorganizaci, při níž byli členové týmu přesměrováni do jiných oddělení. Mířili zejména do divize umělé inteligence (AI).

To Ives označil za krok správným směrem. Pro některé členy týmu Titan však Apple nenašel jiné uplatnění a tak budou muset s koncem projektu firmu opustit.

Tento strategický obrat společnosti odráží pragmatický přístup a soustředění zdrojů na oblasti, kde má konkurenční výhodu nebo kde vidí větší potenciál růstu.

Snad se toto firemní rozhodnutí pozitivně projeví i na akciích společnosti. Akcie Apple od začátku roku 2024 zatím poklesly o 5 % a za posledních 12 měsíců vzrostly o 24 %, čímž zaostaly za indexem S&P 500, který si v roce 2024 připsal 6,5 % a za poslední rok 28 %.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎