Když se řeklo Pfizer dříve, většina lidí si představila zázračnou modrou pilulku pro muže. Když se řekne Pfizer dnes, mluvit se bude pravděpodobněji o vakcíně na SARS-CoV-2. Nadějná vakcína má úspěšnost přes 90 % a významně pozvedla akcie Pfizeru.
Kdy se vakcíny dočkáme, a jaké odvětví naopak zaznamenalo výrazný propad?
Kdo je Pfizer
- mezinárodní farmaceutická společnost
- rok založení 1849
- 57. největší firma v USA (podle Fortune 2018)
- sídlo v New Yorku
- roční tržby přes 50 miliard USD
- nejznámějším produktem je přípravek na podporu mužské potence – Viagra, druhé místo patří produktu na vyhlazení vrásek – Botox
Pfizer a vakcína na COVID-19
Ano, čtete správě, Pfizer a jeho vakcína se řadí po bok desítky podobných. Proč tedy tolik slávy? Výsledků ze třetí klinické fáze je žalostně málo a Pfizer se jako jeden z mála podělil o data z testování:
- do studie bylo zařazeno 43 538 dobrovolníků
- nebyl pozorován ani jeden závažnější vedlejší účinek
- během testování se nemoc COVID-19 prokázala jen u 94 účastníků
- po druhé dávce (odstup 3 týdnů) je účinnost v ochraně proti COVID-19 více než 90 %
Pfizer se řadí mezi společnosti jako je Moderna či „oxfordská“ vakcína ChAdOx1 společnosti AstraZeneca. Všechny tyto společnosti mají vakcínu založenou na stejném principu a všechny mají nějaké ALE.
V případě Pfizeru je to „ALE“ problém s logistikou. Vakcína se musí skladovat při teplotách cca -70 až -80 stupňů Celsia.
Na trh by se mohlo do konce roku dostat 50 milionů dávek, v příštím roce navíc další stovky milionů (počty je nutné dělit dvěma, protože vakcína je dvou dávková).
Jak na tuto novinku reagovaly akcie Pfizer a další trhy?
Podívejte se, jak zareagovaly akcie Pfizer. Prvotní nadšení a raketový růst byl korigován, ale i tak jsou akcie na vyšší úrovni než před oznámením. Ostatně z této ukázky si lze vzít příklad, obdobné chování lze očekávat i u dalších společností, které uvedou podobný úspěch.

Na informaci ohledně vakcíny proti koronaviru silně reagovalo i zlato. To za jeden den ztratilo více než 100 dolarů (za unci). Důvod je jednoduchý, investoři opouštěli bezpečné zlato a přesunuli peníze právě do rizikovějších a potenciálně výnosnějších aktiv jako je Pfizer, jiné akcie či indexy.

100 dolarů za den je skutečně významný propad, ale stále platí náš nedávný článek. Zlato je dlouhodobá investice a naopak tyto korekce lze využít k nákupu zlata.
Při pohledu na cenu zlata si také všimněte silné hranice supportu na úrovni 1 850 USD. Nákupu zlata bych se tedy nebál ani nyní. A pokud obavy máte, co pravidelné investování?
A jaký je váš názor na vakcínu proti koronaviru? Věříte Pfizeru? Nebo zatím stojíte stranou a využíváte jiných příležitostí?