Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu – Co říká jejich situační zpráva?

ČNB zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu – Co říká jejich situační zpráva?
Zdroj: depositphotos.com

Bankovní rada České národní banky (ČNB) oznámila další schválení růstu základní úrokové sazby. Tentokrát bylo zvýšení stejně velké jako v listopadu 2021, schválili zvýšení o 1,25 procentního bodu. S tím rozdílem, že nyní to již nikoho až tolik nepřekvapilo. Obecně vzato se počítalo s tím, že ČNB se odhodlá ke zvýšení kolem 1 procentního bodu. Některé odhady dokonce počítaly s růstem o 1,75 procentního bodu.

Základní sazba na 7 %, vůbec nejvýše od roku 1999

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 7 %, čímž jsme se dostali na úrovně z roku 1999. Jak bylo již řečeno v úvodu, ten poslední “hike” nikoho nepřekvapil. Když ČNB zvýšila sazby v listopadu minulého roku o stejné číslo, pro většinu lidí to byl šok. Nyní už s tím byli všichni víceméně smíření. Dovolil bych si tvrdit, že i zvýšení o 2 procentní body by nikoho nevyvedlo z míry. Ovšem současné vedení ČNB by si něco takového již asi nedovolilo.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úrokové sazby ČNB
Základní úrokové sazby ČNB

Problém je v tom, že když vezmeme základní sazbu jako referenční, reálné úrokové míry jsou pořád hluboko v záporu. Aktuálně -9 %. Čili ČNB inflaci vůbec nedohání, inflace se jí naopak soustavně vzdaluje. A to osobně vnímám jako jisté negativum v politice tuzemské centrální banky. Tak záporná reálná úroková míra není zkrátka ani trochu zdravá. Peníze pořád de facto neuchovávají hodnotu. Respektive mají tu nominální, ale reálnou nikoliv.

Osobně mi třeba nikdy nebyl sympatický profesor Klaus, ale souhlasím s ním, že reálné úrokové míry by neměly být záporné. Přesněji řečeno, peníze mají mít nějakou hodnotu. A cenou peněz je právě ten úrok. I když ono se to samozřejmě lehce řekne. Růst základní úrokové sazby nad 16 % by určitě znamenalo nemalou paseku. Spousta velmi zadlužených ekonomických jednotek by mělo prostě problémy.

Situační zpráva ČNB

ČNB shledává mezi proinflační rizika vyšší růst cen v tuzemsku a v zahraničí. Dále prudké zdražení energií a komodit v souvislosti s obavami o zastavení importu z Ruské federace. Pak slabší kurz koruny, což je primární obrana před vnějšími inflačními tlaky.

Tuzemská centrální banka se proto kurz české měny snaží držet na rozumných úrovní. ČNB i tentokrát zmiňuje ono očekávání ohledně ukotvenosti 2% inflačního cíle. Jak často zmiňuji, centrální banky hodně pracují s očekáváním na trzích a v reálné ekonomice.

ČNB se proto snaží maximálně dávat najevo, že s inflací bude bojovat. Dává tím všem ekonomickým jednotkám najevo, že vysoká inflace tu s námi dlouho nebude.

Jakmile by se zakořenilo vysoké inflační očekávání, je to problém. Krmilo by to další růst inflace.

Závěrem

Bankovní rada nebyla ani tentokrát zcela jednotná v hlasování. Respektive pět členů bankovní rady hlasovalo pro zvýšení, dva pro ponechání beze změny. Potvrzené to není, ale předpokládám, že i tentokrát hlasoval budoucí guvernér ČNB Aleš Michl a radní Oldřich Dědek proti růstu sazeb. Jsem proto hodně zvědavý, jak dopadne následující hlasování v jiném složení bankovní rady, které se koná začátkem srpna.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.