Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » ČNB zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu – Co říká jejich situační zpráva?

ČNB zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu – Co říká jejich situační zpráva?

ČNB zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu – Co říká jejich situační zpráva?
Zdroj: depositphotos.com

Bankovní rada České národní banky (ČNB) oznámila další schválení růstu základní úrokové sazby. Tentokrát bylo zvýšení stejně velké jako v listopadu 2021, schválili zvýšení o 1,25 procentního bodu. S tím rozdílem, že nyní to již nikoho až tolik nepřekvapilo. Obecně vzato se počítalo s tím, že ČNB se odhodlá ke zvýšení kolem 1 procentního bodu. Některé odhady dokonce počítaly s růstem o 1,75 procentního bodu.

Základní sazba na 7 %, vůbec nejvýše od roku 1999

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 7 %, čímž jsme se dostali na úrovně z roku 1999. Jak bylo již řečeno v úvodu, ten poslední "hike" nikoho nepřekvapil. Když ČNB zvýšila sazby v listopadu minulého roku o stejné číslo, pro většinu lidí to byl šok. Nyní už s tím byli všichni víceméně smíření. Dovolil bych si tvrdit, že i zvýšení o 2 procentní body by nikoho nevyvedlo z míry. Ovšem současné vedení ČNB by si něco takového již asi nedovolilo.

Základní úrokové sazby ČNB
Základní úrokové sazby ČNB
Zdroj: tradingeconomics.com

Problém je v tom, že když vezmeme základní sazbu jako referenční, reálné úrokové míry jsou pořád hluboko v záporu. Aktuálně -9 %. Čili ČNB inflaci vůbec nedohání, inflace se jí naopak soustavně vzdaluje. A to osobně vnímám jako jisté negativum v politice tuzemské centrální banky. Tak záporná reálná úroková míra není zkrátka ani trochu zdravá. Peníze pořád de facto neuchovávají hodnotu. Respektive mají tu nominální, ale reálnou nikoliv.

Osobně mi třeba nikdy nebyl sympatický profesor Klaus, ale souhlasím s ním, že reálné úrokové míry by neměly být záporné. Přesněji řečeno, peníze mají mít nějakou hodnotu. A cenou peněz je právě ten úrok. I když ono se to samozřejmě lehce řekne. Růst základní úrokové sazby nad 16 % by určitě znamenalo nemalou paseku. Spousta velmi zadlužených ekonomických jednotek by mělo prostě problémy.

Situační zpráva ČNB

ČNB shledává mezi proinflační rizika vyšší růst cen v tuzemsku a v zahraničí. Dále prudké zdražení energií a komodit v souvislosti s obavami o zastavení importu z Ruské federace. Pak slabší kurz koruny, což je primární obrana před vnějšími inflačními tlaky.

Tuzemská centrální banka se proto kurz české měny snaží držet na rozumných úrovní. ČNB i tentokrát zmiňuje ono očekávání ohledně ukotvenosti 2% inflačního cíle. Jak často zmiňuji, centrální banky hodně pracují s očekáváním na trzích a v reálné ekonomice.

ČNB se proto snaží maximálně dávat najevo, že s inflací bude bojovat. Dává tím všem ekonomickým jednotkám najevo, že vysoká inflace tu s námi dlouho nebude.

Jakmile by se zakořenilo vysoké inflační očekávání, je to problém. Krmilo by to další růst inflace.

Závěrem

Bankovní rada nebyla ani tentokrát zcela jednotná v hlasování. Respektive pět členů bankovní rady hlasovalo pro zvýšení, dva pro ponechání beze změny. Potvrzené to není, ale předpokládám, že i tentokrát hlasoval budoucí guvernér ČNB Aleš Michl a radní Oldřich Dědek proti růstu sazeb. Jsem proto hodně zvědavý, jak dopadne následující hlasování v jiném složení bankovní rady, které se koná začátkem srpna.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo