Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB zvýšila sazby na 5 % – Bude růst sazeb i nadále pokračovat?

ČNB zvýšila sazby na 5 % – Bude růst sazeb i nadále pokračovat?
Zdroj: depositphotos.com

Čeká národní banka (ČNB) i tentokrát zvýšila základní úrokové sazby, což bylo dle předešlých vyjádření jednotlivých členů bankovní rady prakticky jisté. Pouze menší část (2 ze 7) z nich nesouhlasí s růstem sazeb.

Součástí měnově-politického rozhodnutí je mimo jiné inflační prognóza, která mne mírně překvapila – zdá se příliš optimistická. Dle prognózy totiž pořád vychází strop inflace kolem 10 %. Nicméně už na začátku března bylo zřejmé, že se nejspíše dočkáme úrovní blížících se k 15 %.

Nejvyšší sazby od roku 2001

Bankovní rada ČNB na svém dnešním měnově-politickém jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 5 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4 % a lombardní sazby na 6 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné již od 1. dubna 2022.

Tím ČNB dostala základní úrokové sazby na úrovně, kde byly posledně na začátku milénia.

Ono taky nebylo nutné jít se sazbami výše, protože inflace byla po celou dobu na vskutku nízkých hladinách. Nás by ale mělo zajímat, zda cyklus růstu úrokových sazeb skončil. Z dřívějších vyjádření členů bankovní rady je zřejmé, že těch 5 % prostě strop nebude.

Poměrně dlouhou dobu sice tvrdili, že přes 5 % nepůjdou a do konce února jsem jim to i věřil, ale jakmile začala válka na východě, bylo jasné, že slib nemohou dodržet. Jakmile inflace za únor vzrostla na 11,1 %, získali jsme potvrzení.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úrokové sazby v ČR
Základní úrokové sazby v ČR

V jejich prezentaci se mimo jiné uvádí: “Bankovní rada bedlivě sleduje aktuální vývoj a je připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb tak, aby se inflační očekávání dlouhodoběji nevzdálila od 2 % inflačního cíle ČNB“.

Těch 5 % bohužel strop není. Potvrzují to i slova viceguvernéra ČNB. A můj osobní odhad je, že základní úrokové sazby půjdou nahoru ještě minimálně dvakrát. Celkově o jeden procentní bod. Leč záleží právě na tom inflačním vývoji. Křišťálovou kouli samozřejmě nemám, ale ledacos se dá vydedukovat z dosavadních kroků ČNB. Mimo jiné je dobré mít základní povědomí o měnové politice měnových autorit.

Zdroj: cnb.cz
Prognóza inflace
Prognóza inflace

Co se týče inflační prognózy, ta je víceméně pořád optimistická. Dle ní jsme vlastně na vrcholu. Dost proto koliduje s tím, co nedávno prohlásil guvernér Jiří Rusnok, který připustil vrchol inflace kolem 14 %. Už jsem dříve psal, že prognózy ČNB beru s velkou rezervou. Drží se hodně při zemi. Jinak tuzemská centrální banka uvádí následující důvody pro akceleraci inflace:

  • vyšší domácí i zahraniční inflace v dosavadním průběhu roku,
  • prudký růst cen energií a komodit, zejména v důsledku války na Ukrajině,
  • slabší ukotvení inflačních očekávání u 2% cíle,
  • méně restriktivní působení fiskální politiky v letošním roce v souvislosti s uprchlickou krizí.

Závěrem

Když bych to měl shrnout, nyní je takřka 100% jistota, že základní úrokové sazby i nadále porostou. Česká národní banka prostě musí reflektovat inflační vývoj. Samozřejmě se to negativně podepíše na makroekonomickém vývoji České republiky. Trh s nemovitostmi asi začne stagnovat, možná půjdou ceny i viditelně dolů – nemovitostnímu trhu moc ale nerozumím (je dost specifický), takže má slova berte s nadhledem.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.