Inflace v ČR by se letos měla pohybovat v rozmezí 3-4 %, přičemž návrat k 2% hranicí potrvá déle, než bychom si přáli.
Tato prognóza však nepochází od tržních analytiků nebo ČNB – stojí za ní ChatGPT od Open AI.
Guvernér ČNB Aleš Michl jej pověřil úkolem předpovědět míru inflace v tuzemsku, aniž by model mohl vycházet z dříve i později známých informací.
Obecně vzato dokázala umělá inteligence přinést přesnější prognózy než interní model ČNB i analytici komerčních bank.
Experiment ČNB s umělou inteligencí
Cílem experimentu, který vedli guvernér ČNB Aleš Michl, poradce Tomáš Adam a analytik Josef Švéda, bylo otestovat schopnost AI předpovídat míru inflace v České republice.
Model umělé inteligence sestavoval předpovědi inflace po jednotlivých letech bez zpětného pohledu.
Během prudkého nárůstu inflace od poloviny roku 2021 do začátku roku 2023 překonal jak interní modely ČNB, tak předpovědi analytiků komerčních bank:
- Umělá inteligence by tak mohla najít uplatnění v oblasti ekonomických prognóz, neboť se dokáže lépe vyhnout zkreslení
- To se týká tradičních modelů, které čerpají z dlouhodobých průměrů a mohou nesprávně odhadnout volatilitu
Umělá inteligence má svá omezení
Zatímco však umělá inteligence AI excelovala během období, kdy Česko trpělo vysokou inflací, interní modely ČNB byly přesnější během jejího poklesu v letech 2023 a 2024.
To naznačuje, že za účelem komplexního pohledu na ekonomické trendy by se umělá inteligence měla používat nejlépe v kombinaci s tradičními modely.
Za zmínku stojí zejména potenciál AI jako systému včasného varování:
- Podle Adama by prognózy AI mohly sloužit jako varovný systém, jenž by podnítil analytiky k dalšímu šetření, pokud by se jeho výstupy výrazně lišily od tradičních modelů
- To by mohlo pomoci identifikovat neobvyklý ekonomický vývoj, jenž by standardní systémy mohly přehlédnout
AI v kombinaci s lidským dohledem jako ideální řešení
S využitím umělé inteligence v ekonomických prognózách to nejspíše bude podobné jako v případě autonomních vozidel v dopravě.
Stejně jako autonomní automobily potřebují lidský dohled nad složitými situacemi, vyžaduje umělá inteligence lidský úsudek, aby se zabránilo nežádoucím výsledkům.
Experiment ČNB ukázal, že ač má AI v ekonomické oblasti obrovskou hodnotu, lidský faktor – alespoň pro tuto chvíli – je stále nepostradatelný.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.