Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

D H
Publikováno
České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

České dráhy vydaly své dluhopisy a experti se shodují, že jejich emise je ověnčena hned dvěma NEJ. Proč?

Nové dluhopisy za více než 500 milionů

Společnost po několikaměsíční přípravě vydala dluhopisy v celkové hodnotě 500 milionů eur, tedy v přepočtu 13 miliard korun. Dluhopisy jsou nejvýhodnější emisí Českých drah a díky úroku pouze 1,5 % jsou současně i úplně nejlevnějšími dluhopisy od českého emitenta. Náměstek generálního ředitele ČD pro obchod a ekonomiku Radek Dvořák to označil za „vynikající výsledek“.

Ze získaných prostředků se budou refinancovat vydané dluhopisy z roku 2012. Celková hodnota činila 300 milionů eur s kuponem 4,125 %. Zbytek prostředků se proinvestuje, zejména do nových vozů.

Na modernizaci i provoz vozového parku si dopravce půjčuje skrze dluhopisy již od roku 2009. Tehdejší objem dluhopisů činil 2 miliardy korun. Letos by do obnovy vozů podle plánů měl investovat dokonce 40 miliard korun. Stejný mechanismus využívají obě části, tedy i dceřinná společnost zabývající se nákladní dopravou ČD Cargo.

Kdo jsou investoři ČD

Zájem mají čeští i zahraniční investoři. Napříč Evropou i Asií jich tentokrát po 13 prezentacích a telefonních konferencí představujících obchodní model a další směřování svůj zájem projevily více než tři stovky. Většina jich pochází z Německa a Rakouska, konkrétně 47 %. Domácí investoři tvoří podíl 11 %. Silnou poptávku po dluhopisech ČD tvoří i zájemci z Rakouska nebo velké Británie.

O nové dluhopisy je zájem značný, poptávka osmkrát převýšila emisi, a to i přesto, že v dlouhodobém měřítku výnosy nepřekračují 2 %. Většinu investorů tvoří správci vkladů neboli asset manažeři. Jsou mezi nimi ale i pojišťovny, banky a penzijní fondy.

Obchodovat se cenné papíry budou na Lucemburské burze. Předpokládané datum formálního ukončení transakce je 23. května.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Roman Crhák

Dobrý den, přemýšlím, že bych investoval a mám ohledně toho pár otázek. Zaujaly mne dluhopisy, jsou ČD dobrou volbou? Dale mne zajímalo, jaký je vlastně rozdíl mezi akciemi a dluhopisy? Proč firma vydává akcie i dluhopisy? A taky, jestli mohu do akcií/dluhopisů investovat pokud mi není 18? Děkuji za rady – Roman.

Redakce Finex

Romane, dluhopisy a akcie jsou úplně něco jiného. Hezky to vysvětlují např. na stránce dluhopisy.cz – “Dluhopisy ze zákona garantují návratnost vložené investice a pokud je uveden pevný úrok, tak i pevný výnos. U dluhopisů není zisk jednoho vykoupen ztrátou jiného.” zato u akcií “je výnos jednoho investora je vykompenzován ztrátou jiného” a “akcie negarantují návratnost investované částky”. Dluhopisy může koupit pouze občan České republiky nebo cizí státní příslušník starší 18-ti let (v případě nezletilého jeho zákonný zástupce).

Zjednodušeně, u koupené akcie doufáte v to, že ji od vás někdo koupí dráž – společnost bude mít vyšší hodnotu. U dluhopisu pujčujete peníze společnosti a ta vám je musí vrátit s úrokem. Pokud nezkrachuje.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎