Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Dluhopisy - Co jsou dluhopisy a vyplatí se do nich investovat? » České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

České dráhy vydaly své dluhopisy a experti se shodují, že jejich emise je ověnčena hned dvěma NEJ. Proč?

Nové dluhopisy za více než 500 milionů

Společnost po několikaměsíční přípravě vydala dluhopisy v celkové hodnotě 500 milionů eur, tedy v přepočtu 13 miliard korun. Dluhopisy jsou nejvýhodnější emisí Českých drah a díky úroku pouze 1,5 % jsou současně i úplně nejlevnějšími dluhopisy od českého emitenta. Náměstek generálního ředitele ČD pro obchod a ekonomiku Radek Dvořák to označil za „vynikající výsledek“.

Ze získaných prostředků se budou refinancovat vydané dluhopisy z roku 2012. Celková hodnota činila 300 milionů eur s kuponem 4,125 %. Zbytek prostředků se proinvestuje, zejména do nových vozů.

Na modernizaci i provoz vozového parku si dopravce půjčuje skrze dluhopisy již od roku 2009. Tehdejší objem dluhopisů činil 2 miliardy korun. Letos by do obnovy vozů podle plánů měl investovat dokonce 40 miliard korun. Stejný mechanismus využívají obě části, tedy i dceřinná společnost zabývající se nákladní dopravou ČD Cargo.

Kdo jsou investoři ČD

Zájem mají čeští i zahraniční investoři. Napříč Evropou i Asií jich tentokrát po 13 prezentacích a telefonních konferencí představujících obchodní model a další směřování svůj zájem projevily více než tři stovky. Většina jich pochází z Německa a Rakouska, konkrétně 47 %. Domácí investoři tvoří podíl 11 %. Silnou poptávku po dluhopisech ČD tvoří i zájemci z Rakouska nebo velké Británie.

O nové dluhopisy je zájem značný, poptávka osmkrát převýšila emisi, a to i přesto, že v dlouhodobém měřítku výnosy nepřekračují 2 %. Většinu investorů tvoří správci vkladů neboli asset manažeři. Jsou mezi nimi ale i pojišťovny, banky a penzijní fondy.

Obchodovat se cenné papíry budou na Lucemburské burze. Předpokládané datum formálního ukončení transakce je 23. května.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 94 %

Při obchodování s rozdílovými smlouvami dochází u 74–89 % účtů retailových investorů ke vzniku finanční ztráty. *

Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo