Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy » České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

České dráhy vydaly své dluhopisy a experti se shodují, že jejich emise je ověnčena hned dvěma NEJ. Proč?

Nové dluhopisy za více než 500 milionů

Společnost po několikaměsíční přípravě vydala dluhopisy v celkové hodnotě 500 milionů eur, tedy v přepočtu 13 miliard korun. Dluhopisy jsou nejvýhodnější emisí Českých drah a díky úroku pouze 1,5 % jsou současně i úplně nejlevnějšími dluhopisy od českého emitenta. Náměstek generálního ředitele ČD pro obchod a ekonomiku Radek Dvořák to označil za „vynikající výsledek“.

Ze získaných prostředků se budou refinancovat vydané dluhopisy z roku 2012. Celková hodnota činila 300 milionů eur s kuponem 4,125 %. Zbytek prostředků se proinvestuje, zejména do nových vozů.

Na modernizaci i provoz vozového parku si dopravce půjčuje skrze dluhopisy již od roku 2009. Tehdejší objem dluhopisů činil 2 miliardy korun. Letos by do obnovy vozů podle plánů měl investovat dokonce 40 miliard korun. Stejný mechanismus využívají obě části, tedy i dceřinná společnost zabývající se nákladní dopravou ČD Cargo.

Kdo jsou investoři ČD

Zájem mají čeští i zahraniční investoři. Napříč Evropou i Asií jich tentokrát po 13 prezentacích a telefonních konferencí představujících obchodní model a další směřování svůj zájem projevily více než tři stovky. Většina jich pochází z Německa a Rakouska, konkrétně 47 %. Domácí investoři tvoří podíl 11 %. Silnou poptávku po dluhopisech ČD tvoří i zájemci z Rakouska nebo velké Británie.

O nové dluhopisy je zájem značný, poptávka osmkrát převýšila emisi, a to i přesto, že v dlouhodobém měřítku výnosy nepřekračují 2 %. Většinu investorů tvoří správci vkladů neboli asset manažeři. Jsou mezi nimi ale i pojišťovny, banky a penzijní fondy.

Obchodovat se cenné papíry budou na Lucemburské burze. Předpokládané datum formálního ukončení transakce je 23. května.

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 2
Roman Crhák

Dobrý den, přemýšlím, že bych investoval a mám ohledně toho pár otázek. Zaujaly mne dluhopisy, jsou ČD dobrou volbou? Dale mne zajímalo, jaký je vlastně rozdíl mezi akciemi a dluhopisy? Proč firma vydává akcie i dluhopisy? A taky, jestli mohu do akcií/dluhopisů investovat pokud mi není 18? Děkuji za rady – Roman.

Portál Finex.cz
Odpověď na Roman Crhák

Romane, dluhopisy a akcie jsou úplně něco jiného. Hezky to vysvětlují např. na stránce dluhopisy.cz – „Dluhopisy ze zákona garantují návratnost vložené investice a pokud je uveden pevný úrok, tak i pevný výnos. U dluhopisů není zisk jednoho vykoupen ztrátou jiného.“ zato u akcií „je výnos jednoho investora je vykompenzován ztrátou jiného“ a „akcie negarantují návratnost investované částky“. Dluhopisy může koupit pouze občan České republiky nebo cizí státní příslušník starší 18-ti let (v případě nezletilého jeho zákonný zástupce).

Zjednodušeně, u koupené akcie doufáte v to, že ji od vás někdo koupí dráž – společnost bude mít vyšší hodnotu. U dluhopisu pujčujete peníze společnosti a ta vám je musí vrátit s úrokem. Pokud nezkrachuje.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo