Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy » České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

České dráhy vydávají prý ty nejvýhodnější dluhopisy

České dráhy vydaly své dluhopisy a experti se shodují, že jejich emise je ověnčena hned dvěma NEJ. Proč?

Nové dluhopisy za více než 500 milionů

Společnost po několikaměsíční přípravě vydala dluhopisy v celkové hodnotě 500 milionů eur, tedy v přepočtu 13 miliard korun. Dluhopisy jsou nejvýhodnější emisí Českých drah a díky úroku pouze 1,5 % jsou současně i úplně nejlevnějšími dluhopisy od českého emitenta. Náměstek generálního ředitele ČD pro obchod a ekonomiku Radek Dvořák to označil za „vynikající výsledek“.

Ze získaných prostředků se budou refinancovat vydané dluhopisy z roku 2012. Celková hodnota činila 300 milionů eur s kuponem 4,125 %. Zbytek prostředků se proinvestuje, zejména do nových vozů.

Na modernizaci i provoz vozového parku si dopravce půjčuje skrze dluhopisy již od roku 2009. Tehdejší objem dluhopisů činil 2 miliardy korun. Letos by do obnovy vozů podle plánů měl investovat dokonce 40 miliard korun. Stejný mechanismus využívají obě části, tedy i dceřinná společnost zabývající se nákladní dopravou ČD Cargo.

Kdo jsou investoři ČD

Zájem mají čeští i zahraniční investoři. Napříč Evropou i Asií jich tentokrát po 13 prezentacích a telefonních konferencí představujících obchodní model a další směřování svůj zájem projevily více než tři stovky. Většina jich pochází z Německa a Rakouska, konkrétně 47 %. Domácí investoři tvoří podíl 11 %. Silnou poptávku po dluhopisech ČD tvoří i zájemci z Rakouska nebo velké Británie.

O nové dluhopisy je zájem značný, poptávka osmkrát převýšila emisi, a to i přesto, že v dlouhodobém měřítku výnosy nepřekračují 2 %. Většinu investorů tvoří správci vkladů neboli asset manažeři. Jsou mezi nimi ale i pojišťovny, banky a penzijní fondy.

Obchodovat se cenné papíry budou na Lucemburské burze. Předpokládané datum formálního ukončení transakce je 23. května.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Roman Crhák

Dobrý den, přemýšlím, že bych investoval a mám ohledně toho pár otázek. Zaujaly mne dluhopisy, jsou ČD dobrou volbou? Dale mne zajímalo, jaký je vlastně rozdíl mezi akciemi a dluhopisy? Proč firma vydává akcie i dluhopisy? A taky, jestli mohu do akcií/dluhopisů investovat pokud mi není 18? Děkuji za rady – Roman.

Magazín Finex

Romane, dluhopisy a akcie jsou úplně něco jiného. Hezky to vysvětlují např. na stránce dluhopisy.cz – „Dluhopisy ze zákona garantují návratnost vložené investice a pokud je uveden pevný úrok, tak i pevný výnos. U dluhopisů není zisk jednoho vykoupen ztrátou jiného.“ zato u akcií „je výnos jednoho investora je vykompenzován ztrátou jiného“ a „akcie negarantují návratnost investované částky“. Dluhopisy může koupit pouze občan České republiky nebo cizí státní příslušník starší 18-ti let (v případě nezletilého jeho zákonný zástupce).

Zjednodušeně, u koupené akcie doufáte v to, že ji od vás někdo koupí dráž – společnost bude mít vyšší hodnotu. U dluhopisu pujčujete peníze společnosti a ta vám je musí vrátit s úrokem. Pokud nezkrachuje.

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo