Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena ropy klesá již sedm týdnů v řadě! Jaký je výhled do roku 2024?

Redakce Finex
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Cena ropy klesá již sedm týdnů v řadě! Jaký je výhled do roku 2024?
Zdroj: depositphotos.com

Ceny ropy pokračují v dlouhodobém poklesu, přestože je americká produkce na rekordní úrovni. OPEC už cenu nahoru neutáhne.

Cena ropy klesá již sedmý týden v řadě, což je nejdelší období poklesu od konce roku 2018. Benchmarková severoamerická ropa známá jako West Texas Intermediate, nebo zkráceně WTI, se aktuálně obchoduje za méně než 70 dolarů za barel.

Při tom v září letošního roku, kdy byla cena nad úrovní 90 USD, predikce hovořily o růstu nad 100 dolarů za barel. Oproti predikcím tak americká ropa ztratila za poslední tři měsíce více než 20 %.

Vývoj ceny ropy WTI za poslední tři měsíce

Vliv geopolitické situace

Světová banka varovala, že v souvislosti s konfliktem mezi Izraelem a Hamasem, může cena ropy vzrůst až ke 157 USD. Geopolitické napětí a obavy o bezpečnost dodavatelských linek se ale do očekávaného růstu cen nepromítly , což svědčí o hlubších problémech nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.

Nejistotu nejspíš prohlubuje i obava z globální recese, která negativně ovlivňuje budoucí trajektorii křivky poptávky.

Snížení dodávek ze strany OPEC+ se příliš neprojevilo

Dalším silným faktorem je nedůvěra ve splnění závazku zemí OPEC+. Tyto země souhlasily s omezením dodávek o 2,2 milionu barelů denně v prvním čtvrtletí. Tradičně byl propad cen způsobený vyšší produkcí v USA přibrzděný omezením těžby právě ze strany OPECu.

Někteří analytici se navíc domnívají, že ani splnění této dohody nebude stačit k vyrovnání rostoucí nabídky ze strany producentů z USA.

Tichý ropný boom

Americká produkce ropy dosáhla nebývalého vrcholu a s denní těžbou 13,2 milionu barelů překonala světové ropné giganty Rusko a Saúdskou Arábii. Toto pozoruhodné oživení následuje po hrozivém propadu během globální pandemie, kdy se produkce do konce roku 2020 propadla na něco málo přes 11 milionů barelů denně.

Katalyzátorem tohoto mimořádného oživení byly geopolitické otřesy, které trh zasáhly po ruské invazi na Ukrajinu na začátku roku 2022. Ceny ropy se vyšplhaly na více než 100 dolarů za barel, což přimělo americké energetické společnosti – ExxonMobil, Chevron – aby zvýšily svou produkci.

Od počátku roku 2022 došlo k nárůstu o přibližně 800 000 barelů denně a analytici předpovídají další růst o 500 000 barelů denně do příštího roku, pokud severoamerická produkce nenarazí na infrastrukturní limity.

Co tedy čekat od příštího roku?

Odborníci hledí do budoucnosti s velmi opatrným optimismem. Očekávají uklidnění makroekonomické situace a pokud OPEC+ dodrží dohodu o omezení těžby, mělo by se potvrdit i opětovné fungování tohoto regulačního mechanismu.

Mohli bychom tedy být znovu svědky růstu. Jistě ale ne nijak překotného, jak se tomu stávalo v dřívějšku, nebo jak letos v září predikovala Světová banka.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.