Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) zahájila vyšetřování, jestli při tzv. ICO kryptoměny Binance Coin (BNB) nedošlo k obejití pravidel, dle nichž měla být kryptoměna správně registrována jako akcie, což se nestalo. Zpráva nepochází od oficiálního zdroje, webu Bloomberg.com ji poskytl zainteresovaný anonym. Trh na ni během prvních 10 minut od zveřejnění zareagoval mírným poklesem ceny BNB z 302 USD na 290 USD.
Jak poznat, jestli je vydávané aktivum akcií?
V USA stanovil definici akcie roku 1946 Nejvyšší soud, když v případu SEC v. W. J. Howey Co. judikoval, že o akcii jde vždy, pakliže aktivum kumulativně splňuje následující 4 znaky:
Prvotní nabídka a prodej BNB začal koncem června 2017, ještě několik dní před spuštěním samotné burzy. Emisní cena byla 2 700 BNB za 1 ETH nebo 20 000 BNB za 1 BTC, což při tehdejších hodnotách kryptoměn činilo přibližně 10 BNB za 1 USD. Samotná distribuce mincí byla následující:
Polovina z vybraných prostředků měla být podle whitepaperu použita na propagaci a marketing, 35 % na další vývoj burzy a 15 % mělo sloužit jako rezervní fond pro případ mimořádných událostí.
Poznámka: Binance Coin (BNB) byl 15. února 2022 přejmenován čistě na BNB.
V dubnu 2021 se předsedou SEC stal Gary Gensler, který mimochodem v minulosti vyučoval předmět zaměřený na blockchain na Massachusettské univerzitě. Gensler při té příležitosti prohlásil, že prakticky všechny ICO jsou cennými papíry a měly by být regulovány jeho agenturou.
V kryptosvětě je nejznámější spor mezi SEC a Ripple Labs Inc., vydavatelem kryptoměny XRP. Komise pro cenné papíry v prosinci 2020 zažalovala společnost a dva její manažery za údajné porušení pravidel právě při prvotní veřejné nabídce mincí XRP. Ripple oponoval, že XRP funguje jako prostředek směny a virtuální měna, nikoli jako cenný papír a právní teorie SEC je chybná.
Přesto pouhá žaloba vnesla mezi investory mnoho strachu a nejistoty a také vedla k delistování XRP například z burzy Coinbase. Spor nebyl doposud rozhodnut, i to může být příčinou, že XRP prakticky jako jediná velká kryptoměna v nedávném bull runu 2021 nepřekonala své cenové maximum z roku 2017 a to ani co se týče celkové tržní kapitalizace.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Dobrý den, trošku mimo konkrétní téma,ale snad.. měl bych dotaz ohledně měny wluna, zda-li jde převést z coinbasepro do binance pod Luna..nebo jak to příp.udělat. dělám to poprvé a nerad bych o měnu přišel. Děkuji za odpověď, případně radu a.přeji hezký podvečer
Dobrý den, Martine. Nemáme přímou zkušenost právě s WLUNA na Coinbase, ale obecně dle zkušeností s podobnými situacemi myslíme, že jediný způsob je poslat si Wrapped Luna na vlastní peněženku (např. MetaMask) a pomocí Uniswapu nebo Terra Bridge si zabalené tokeny převést na nativní tokeny a ty poté můžete vložit třeba právě na Binance.