Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bývalý ředitel FTX odsouzen k 25 letům vězení. Propustí jej předčasně?

Okresní soud v Manhattanu vynesl rozsudek nad zakladatelem a bývalým ředitelem zkrachovalé burzy FTX. Sam Bankman-Fried byl odsouzen k trestu 25 let odnětí svobody, avšak může si odsedět výrazně méně...

Publikováno
Bývalý ředitel FTX odsouzen k 25 letům vězení. Propustí jej předčasně?
Zdroj: Elizabeth Williams/AP

Americký soudce Lewis Kaplan odmítl tvrzení Bankman-Frieda, že zákazníci FTX ve skutečnosti nepřišli o peníze, a uvedl, že soudní výpověď obžalovaného se nezakládá na pravdě. Na základě předešlého shledání viny porotou jej odsoudil k trestu odnětí svobody ve výši 25 let, který si odsouzený odpyká ve federální věznici.

Vinu shledala u 32letého bývalého kryptoměnového miliardáře porota, která jej již v listopadu uznala vinným z celkově 8 trestných činů včetně podvodu a zpronevěry prostředků zákazníků vedoucím ke krachu burzy FTX v roce 2022.

Před vyhlášením rozsudku soudce Lewis Kaplan řekl, že ” existuje riziko, že tento muž bude v budoucnu schopen udělat něco velmi špatného, a není to triviální riziko”.

Kaplan souhlasil s tvrzením žalobců, že Bankman-Fried “chtěl být v této zemi nesmírně, nesmírně politicky vlivnou osobou”, a že to pohánělo jeho finanční zločiny.

Trest 25 let pro Bankmana-Frieda byl zhruba poloviční, než požadovali státní zástupci. Maximální sazba, která Bankman-Friedovi hrozila, byla 115 let. Kryptoměnové komunita není s výší trestu obecně spokojena a považuje jej za nízký.

Srovnává kauzu s případem Bernarda Madoffa, který byl odsouzen na 150 let a ve vězení také zemřel nebo zakladatele online tržiště Silk Road, Rossa Ulbrichta, jenž od soudu odešel s dvojnásobným trestem doživotí a nyní ve vězení pyká již 11. rokem.

V minulosti padaly ale i nižší tresty. Např. zakladatelka start-upu Theranos, Elizabeth Holmesová, byla za podvádění investorů odsouzena na 11 let.

Kolik si ve skutečnosti odsedí?

Ve federálních řízeních neexistuje podmínečné propuštění (parole), ale Bankman-Fried má přesto možnost, jak si svůj trest zkrátit.

“SBF může sedět pouhých 12,5 roku,” uvedl Mitchell Epner, bývalý federální žalobce.

Ve federálních věznicích mohou vězni za dobré chování získat každý rok až 54 dní “kreditu” a snížit si tak trest přibližně o 15 %. Nenásilní federální vězni pak mohou svůj trest snížit až o 50 % podle nové právní úpravy promítnuté v First Step Act.

Ačkoli First Step Act mířil primárně na pachatele odsouzené za obchodování s drogami, ukázalo se, že z něj těží také tzv. bílé límečky, které navíc obvykle dostávají mnohem nižší tresty než pašeráci drog.

Další, spíše nepravděpodobnou možností, jak by se SBF mohl dostat na svobodu dříve, je mimořádný důvod v podobě vážných zdravotních komplikací.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎