Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bývalý ředitel FTX odsouzen k 25 letům vězení. Propustí jej předčasně?

Okresní soud v Manhattanu vynesl rozsudek nad zakladatelem a bývalým ředitelem zkrachovalé burzy FTX. Sam Bankman-Fried byl odsouzen k trestu 25 let odnětí svobody, avšak může si odsedět výrazně méně...

Bývalý ředitel FTX odsouzen k 25 letům vězení. Propustí jej předčasně?
Zdroj: Elizabeth Williams/AP

Americký soudce Lewis Kaplan odmítl tvrzení Bankman-Frieda, že zákazníci FTX ve skutečnosti nepřišli o peníze, a uvedl, že soudní výpověď obžalovaného se nezakládá na pravdě. Na základě předešlého shledání viny porotou jej odsoudil k trestu odnětí svobody ve výši 25 let, který si odsouzený odpyká ve federální věznici.

Vinu shledala u 32letého bývalého kryptoměnového miliardáře porota, která jej již v listopadu uznala vinným z celkově 8 trestných činů včetně podvodu a zpronevěry prostředků zákazníků vedoucím ke krachu burzy FTX v roce 2022.

Před vyhlášením rozsudku soudce Lewis Kaplan řekl, že ” existuje riziko, že tento muž bude v budoucnu schopen udělat něco velmi špatného, a není to triviální riziko”.

Kaplan souhlasil s tvrzením žalobců, že Bankman-Fried “chtěl být v této zemi nesmírně, nesmírně politicky vlivnou osobou”, a že to pohánělo jeho finanční zločiny.

Trest 25 let pro Bankmana-Frieda byl zhruba poloviční, než požadovali státní zástupci. Maximální sazba, která Bankman-Friedovi hrozila, byla 115 let. Kryptoměnové komunita není s výší trestu obecně spokojena a považuje jej za nízký.

Srovnává kauzu s případem Bernarda Madoffa, který byl odsouzen na 150 let a ve vězení také zemřel nebo zakladatele online tržiště Silk Road, Rossa Ulbrichta, jenž od soudu odešel s dvojnásobným trestem doživotí a nyní ve vězení pyká již 11. rokem.

V minulosti padaly ale i nižší tresty. Např. zakladatelka start-upu Theranos, Elizabeth Holmesová, byla za podvádění investorů odsouzena na 11 let.

Kolik si ve skutečnosti odsedí?

Ve federálních řízeních neexistuje podmínečné propuštění (parole), ale Bankman-Fried má přesto možnost, jak si svůj trest zkrátit.

“SBF může sedět pouhých 12,5 roku,” uvedl Mitchell Epner, bývalý federální žalobce.

Ve federálních věznicích mohou vězni za dobré chování získat každý rok až 54 dní “kreditu” a snížit si tak trest přibližně o 15 %. Nenásilní federální vězni pak mohou svůj trest snížit až o 50 % podle nové právní úpravy promítnuté v First Step Act.

Ačkoli First Step Act mířil primárně na pachatele odsouzené za obchodování s drogami, ukázalo se, že z něj těží také tzv. bílé límečky, které navíc obvykle dostávají mnohem nižší tresty než pašeráci drog.

Další, spíše nepravděpodobnou možností, jak by se SBF mohl dostat na svobodu dříve, je mimořádný důvod v podobě vážných zdravotních komplikací.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.