Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:
Hezký den, vážení čtenáři! V minulém týdnu se opět dařilo akciím, když všechny námi sledované akciové indexy skončily v zelených číslech. Rostla také cena kryptoměn, zemního plynu nebo ropy.
Minulý týden hýbala finančními trhy především zpráva o americké inflaci za měsíc březen. Zdaleka se však nejednalo o jedinou událost, která stojí za povšimnutí, a proto jsme tu opět s naším rychlým týdenním přehledem toho nejzajímavějšího!
Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.
Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Povzbudivé zprávy o inflaci vedly k růstu amerických akcií
Hlavní americké benchmarky skončily týden výše, když investory potěšilo, že inflační tlaky ustupují o něco více, než se očekávalo. V rámci indexu S&P 500 se dařilo akciím materiálů a průmyslových podniků. Technologické akcie zaostávaly – částečně je tížil pokles akcií NVIDIA, které pokračovaly v nedávném ústupu z 52týdenního maxima. Obchodování bylo na začátku týdne mimořádně slabé, což odráželo pondělní zavřené trhy v Evropě kvůli Velikonocím.
Objemy obchodů se poté zvýšily, ale po většinu týdne zůstaly nevýrazné, protože investoři čekali na neoficiální začátek čtvrtletní výsledkové sezóny, kterou v pátek odstartovaly zprávy bankovních gigantů JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup. Všechny tři banky překonaly konsensuální odhady, k čemuž zřejmě částečně přispěly přesuny vkladů klientů z menších regionálních bank. Ty se dostaly pod drobnohled po krachu Silicon Valley Bank a newyorské Signature Bank minulý měsíc.
Zřejmě nejočekávanější událostí týdne bylo středeční ranní zveřejnění indexu spotřebitelských cen (CPI) za březen ministerstvem práce. Akcie vyskočily po zprávě, že index spotřebitelských cen vzrostl pouze o desetinu procenta – méně, než se očekávalo. Meziroční míra růstu tak dosáhla 5,0 %, což je nejpomalejší tempo od května 2021.
Inflace se ubírá správným směrem, ale je zapotřebí dalšího pokroku
Před dvěma lety byla americká inflace na úrovni 2,6 %, což bylo mírně nad úrovní před pandemií. Spotřebitelské ceny však byly na cestě ke čtyřicetiletému maximu. Celkový index spotřebitelských cen přitom dosáhl v červnu loňského roku nejvyšší hodnoty 9,1 %, a to díky prudkému nárůstu poptávky v důsledku znovuotevření trhu, omezením v globálním dodavatelském řetězci a prudkému růstu cen ropy v důsledku rusko-ukrajinské války.
Kde se nyní nacházíme:
V minulém týdnu zveřejněná březnová zpráva o indexu spotřebitelských cen ukázala, že inflace zůstává na své sestupné dráze. Celková inflace se výrazně snížila z 9 % v létě loňského roku na 5 % v březnu, a to zejména v důsledku poklesu cen ropy a potravin. Ceny pohonných hmot se v březnu oproti únoru snížily o 4,7 %, zatímco náklady na potraviny klesly částečně díky 11% meziměsíčnímu poklesu cen vajec.
Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní náklady na energie a potraviny a slouží jako strukturálnější měřítko inflace, na němž Fed zakládá svou měnovou politiku, se oproti předchozímu měsíci zvýšila o očekávaných 0,4 %, což znamená meziroční míru inflace na úrovni 5,6 %. To je sice méně než 6,6 % v září loňského roku, ale stále ještě daleko od dlouhodobého cíle Fedu ve výši 2 %.
Podíváme-li se na data více podrobně, prudce oproti předchozímu měsíci poklesly ceny ojetých vozidel a tlak na růst nákladů na bydlení se zmírnil. Na druhé straně přetrvávají zvýšené ceny služeb, zejména v kategoriích volného času, jako jsou hotely a letenky.
Kam směřujeme:
Inflace bude pravděpodobně i nadále v průběhu roku klesat. Tlak na růst cen nájemného a bydlení by měl výrazněji polevit, zatímco ceny zboží se budou nadále mírnit (včetně přímého poklesu v několika oblastech) s tím, jak se budou odstraňovat překážky v dodavatelském řetězci. Významným faktorem loňské vysoké inflace byly ceny vozidel. Aktuální údaje o automobilech naznačují nedávné oživení poptávky a cen, které lze přičítat přetrvávající zadržované poptávce po nových automobilech. Vzhledem k rostoucím zásobám a neúměrně vysokým nákladům na úvěry na automobily však mohou být ceny vozidel v budoucnu významnějším zdrojem dezinflace (ceny ojetých automobilů se v březnu oproti stavu před rokem snížily o 11 %).
Minulý týden byl také zveřejněn březnový údaj o indexu cen výrobců (PPI), který měří placené velkoobchodní ceny a fakticky zachycuje inflaci vstupních nákladů v dodavatelském řetězci. Zde je trend obzvláště povzbudivý, neboť ceny výrobců vyloženě klesají, přičemž PPI v březnu oproti předchozímu měsíci poklesl o 2,5 %. Anualizovaná míra inflace PPI tak klesla na 3,4 %, což je nejnižší hodnota za poslední dva roky. Vývoj PPI má tendenci předcházet spotřebitelské ceny o několik měsíců (trvá nějakou dobu, než se ceny propracují ke koncovému spotřebiteli), což nám napovídá, že spotřebitelská inflace je připravena pokračovat na své cestě dolů.
Z toho vyplývá, že mírnější inflace poskytne Fedu záštitu pro ukončení cyklu zvyšování sazeb. V květnu by mohlo dojít k ještě jednomu zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu, protože se Fed snaží upevnit svou důvěryhodnost v boji proti inflaci, poté by si však mohl dát pauzu. Pozastavení zvyšování sazeb ze strany Fedu nebude všelékem, ale je rozhodující položkou na seznamu podmínek nezbytných k tomu, aby si trh vytvořil základ pro trvalejší oživení.
Sledovali jsme opětovné posílení evropských akcií
Akcie v Evropě rostly, protože se obavy z recese opět zmenšily. Celoevropský index STOXX Europe 600 si během pěti obchodních dnů do 14. dubna připsal 2,31 %. Hlavní akciové indexy si rovněž připsaly zisky. Německý DAX přidal 1,79 %, italský FTSE MIB si připsal 3,19 % a francouzský index CAC 40 posílil o 2,61 %. Britský index FTSE 100 pak vzrostl o 2,73 %.
Průmyslová výroba v eurozóně roste a morálka investorů se zlepšuje, ale maloobchodní tržby oslabují
Po sezónním očištění vzrostla průmyslová výroba eurozóny v únoru meziměsíčně o 1,5 % a meziročně o 2,0 %, což bylo více, než se očekávalo. Klíčovým faktorem byla vyšší produkce investičních statků a netrvanlivého spotřebního zboží.
Podle oficiálních údajů však v březnu klesl objem maloobchodních tržeb o osm desetin procenta, což odpovídalo prognózám. Mezitím v dubnu vzrostl index investorské morálky Sentix a obnovil tak vzestupný trend, který byl v březnu přerušen.
Index PX vystoupal na nejvyšší hodnotu za více než měsíc
Index PX zakončil týdenní obchodování na nejvyšší hodnotě za více než měsíc – skončil na hodnotě 1 418,37 bodu. Za celý týden si připsal 1,22 %, když jenom v pátek posílil o procento.
Opět se nejvíce na růstu Pražské burzy podílely akcie ČEZ, které pokračovaly ve vzestupném trendu a v letošním roce už posílily o více než 52 %. Dařilo se však i akciím Erste Group, které si díky 3% pátečnímu růstu připsaly v minulém týdnu 2,59 %. V kladných číslech zakončily týdenní obchodování i akcie Philip Morris a Komerční banky. Z námi sledovaných titulů tak oslabily pouze akcie MONETA a to o 1,16 %.
Bitcoin překonal cenu 31 tisíc dolarů
Bitcoin se v úterý 11. 4. poprvé od května minulého roku dostal nad magickou hranici 30 tisíc dolarů a v pátek krátce překonal dokonce 31 tisíc dolarů. Největší kryptoměna si tak oproti listopadu roku 2022 prošla více než 90% zhodnocením, když se tehdy cena této mince chvílemi pohybovala i pod 16 tisíci dolary. Jenom za minulý týden tak cena Bitcoinu vzrostla téměř o 7 %.
Po velmi důležitém Shanghai upgrade si podobným vývojem prošlo i Ethereum, když se rovněž podívalo na nejvyšší hodnoty od loňského května – nad 2 tisíci dolary. Druhá největší kryptoměna si v minulém týdnu připsala dokonce 14% růst.
Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?
Dceřiná společnost Solana Labs, Solana Mobile, představila podobu svého vlastního chytrého telefonu Saga. Má jít o první “crypto-friendly'” telefon na trhu. Solana neuvedla pro tento telefon vlastní operační systém – bude fungovat se systémem Android. Jeho fungování má však být dle vývojářů těsně provázáno s blockainem Solanya umožňovat tak bezpečné transakce a správu coinů, tokenů a NFT.
Synovec 35. amerického prezidenta a protikandidát Joe Bidena v nadcházejících demokratických primárkách Robert Kennedy jr. ve svém tweetu tvrdě zkritizoval plán Fedu na vytvoření Označil jej za konečný stupeň dohledu a kontroly, ve kterém má vláda absolutní dohled nad financemi občanů. Jedná se tak o další politickou podporu krypta ze strany Demokratů.
Jestliže jste se registrovali na nějaké kryptoměnové burze či směnárně, pravděpodobně jste se setkali s nutností autorizovat svůj účet pomocí ověření totožnosti, což je celkem nepříjemné. Největší kryptoměnová burza na světě – Binance – však svým zákazníkům vychází vstříc a nově velmi usnadnila ověření totožnosti, které již můžete dělat pomocí své bankovní identity.
Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.
Komodity bez výraznějších změn s výjimkou zemního plynu
Ropné trhy rostly již čtvrtý týden v řadě díky lepšímu výhledu poptávky pro rok 2023, který zveřejnila světová energetická agentura IEA. V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate s dodáním v červnu se usadila na ceně 82,59 dolaru. Za celý týden vzrostl červnový kontrakt na WTI o 1,89 %.
V Londýně obchodovaný Brent s červnovým dodáním vykázal závěrečný obchod na úrovni 86,44 dolaru za barel. Za celý týden si tento globální ropný benchmark připsal 1,21 %. Ceny ropy ztratily velkou část růstové dynamiky v pátek po výrocích guvernéra Fedu Christophera Wallera, který se vyslovil pro další zvyšování sazeb. Vyšší sazby obvykle prospívají dolaru – sílící dolar pak naopak působí proti růstu ceny ropy.
Futures na zemní plyn v pátek překonaly nepřízeň osudu a po pěti týdnech v červených číslech se dostaly do kladných týdenních závěrečných hodnot. Nejaktivnější květnový kontrakt na zemní plyn dosáhl závěrečné hodnoty 2,18 dolaru za mmBtu neboli milion metrických britských termálních jednotek. Za celý týden květnový plyn vzrostl o 7,61 % a zaznamenal tak první týdenní zisk od týdne končícího 24. února.
Zlato s červnovým termínem dodání na newyorské burze Comex uskutečnilo závěrečný obchod na úrovni na 2 015,80 dolaru. Jenom během pátka se zlaté futures propadly o 1,9 %, čímž vymazaly celý čtvrteční růst o více než 30 dolarů. Jednalo o největší jednodenní pokles futures kontraktů na zlato na burze Comex od 31. března, kdy došlo k poklesu o 2,1 %. Za aktuální týden skončilo červnové zlato v poklesu o 0,5 %.
Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se usadila na ceně 2 001 dolarů, což představuje týdenní pokles o 0,05 % neboli 2 dolary. Během týdenní seance se spotová cena zlata dostala na minimum 1 992 dolarů. Až do pátečního náhlého obratu měli zlatí býci za sebou velmi euforickou jízdu, když si za pouhé tři seance mezi pondělním závěrem obchodování a čtvrtečním vypořádáním připsali více než 50 dolarů, vývoj v závěru týdne je však nepotěšil.
Nadále pak posilovala spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 24,85 dolaru a týdenní obchodování zakončil na hodnotě 25,30 dolaru za unci. Jeho cena tak během týdne vzrostla o dalších 1,64 %. Za poslední měsíc si tak stříbro připsalo kumulativní zisk téměř 13 %.
Jako číslo týdne volíme 31. Přes cenu 31 tisíc dolarů za minci se v pátek krátce podíval Bitcoin, který se tak nyní obchoduje za nejvyšší cenu od května 2022. Od listopadu 2022 pak největší kryptoměna posílila téměř na dvojnásobek.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.