Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:
Hezký den, vážení čtenáři! V minulém obchodním týdnu, který byl kvůli Velikonocím o den zkrácený, jsme sledovali obecně poměrně poklidný vývoj – americké indexy s výjimkou indexu Dow Jones mírně klesaly, evropské indexy si naopak připisovaly nepatrné zisky.
Příliš mnoho se toho nedělo ani na českém akciovém trhu, s výjimkou akcií energetického gigantu ČEZ, které doslova zazářily. Krom akcií jsme se však samozřejmě opět zaměřili i na kryptoměny a nejdůležitější komodity. Zajímá-li vás více, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!
Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.
Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Americké indexy skončily převážně níže
Hlavní americké benchmarky skončily během svátečního zkráceného týdne, který se vyznačoval malými objemy obchodů, většinou níže. Americké trhy byly v pátek spolu s většinou ostatních trhů uzavřeny kvůli Velikonocím. Investoři byli pravděpodobně také opatrní, po konci předchozího týdne, kdy někteří institucionální investoři upravovali své držby před zveřejněním čtvrtletních hospodářských výsledků.
Vzhledem k tomu, že byly trhy v pátek zavřené, investoři nemohli reagovat na ostře sledovanou zprávu ministerstva práce o mzdách mimo zemědělský sektor za březen, ale zdálo se, že náladu ovlivnilo několik dalších důležitých ekonomických zpráv. V pondělí klesl březnový ukazatel aktivity továren Institutu pro řízení dodávek (ISM) zpět na téměř tříleté minimum, čímž zvrátil mírný únorový nárůst. Ukazatel ISM pro sektor služeb, zveřejněný o dva dny později, naznačil, že sektor služeb stále expanduje, ale výrazně pomaleji, než se očekávalo (viz níže).
Tři příznaky zpomalování americké ekonomiky:
1. Trh práce vykazuje známky oslabení:
Trh práce ve Spojených státech je zdrojem síly ekonomiky, přičemž míra nezaměstnanosti se stále pohybuje blízko několikaletých minim na úrovni 3,6 %. Minulý týden jsme však možná zaznamenali první známky trhlin na jinak odolném trhu práce. Zpráva ADP o soukromých mzdách za měsíc březen ukázala nárůst o 145 000 pracovních míst, což je výrazně pod očekávaným nárůstem o 250 000 míst. Zpráva rovněž konstatovala, že tempo růstu mezd se oproti únorové zprávě zpomalilo. Kromě toho údaje o počtu volných pracovních míst z minulého týdne ukázaly, že počet volných pracovních míst v únoru poprvé za téměř dva roky klesl pod 10 milionů, což je další signál, že se trh práce může ochlazovat. Pozitivní zprávou zde může být to, že růst mezd, který je klíčovým faktorem inflace ve službách, se také může zmírnit, což by podpořilo lepší vývoj jádrové inflace.
2. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu a službách nadále klesá:
Jak už bylo řečeno, údaje o výrobní aktivitě ve službách v USA za měsíc březen z minulého týdne dopadly výrazně pod očekávání. Index ISM ve zpracovatelském průmyslu, ukazatel stavu zpracovatelského průmyslu, klesl na téměř tříleté minimum na 46,3 bodu, tedy pod očekávanou hodnotu 47,5 bodu. Hodnoty pod 50 znamenají pokles aktivity. Podobně index ISM služeb dosáhl hodnoty 51,2, což je pod očekáváním 54,4, i když stále mírně v oblasti expanze. Indexy ve zpracovatelském průmyslu a službách jsou považovány za předstihové ukazatele širšího hospodářského růstu a vykazují jasné známky zpomalení, což by mohlo naznačovat, že nás čeká zpomalení americké ekonomiky. Snad jediným světlým bodem ve zprávách ISM z minulého týdne je skutečnost, že složka placených cen výrobců, která je rovněž předstihovým ukazatelem inflace, se také nadále pohybovala směrem dolů.
3. Sektor bydlení se rovněž ochlazuje:
V posledních několika týdnech jsme byli svědky toho, že údaje o bydlení byly nižší, než se očekávalo. Složky inflace týkající se bydlení a nájemného zůstaly zvýšené, ačkoli údaje v reálném čase naznačují, že trh s bydlením začal klesat. Americký Case-Shillerův index cen nemovitostí z minulého týdne zaznamenal pouze mírný růst a v meziročním srovnání dosáhl 3,8 %, což je hodnota, která nebyla zaznamenána od období před pandemií. Vyšší úrokové sazby hypoték a ochlazení poptávky po bydlení tento sektor zatížily. Ten by mohl zaznamenat i pokles, pokud se zpřísní standardy pro poskytování hypoték.
Mírná recese zůstává pravděpodobná
Nejpravděpodobnějším scénářem následujících měsíců tak stále je mírná recese, která by mohla začít v polovině roku 2023. Zdá se, že nedávný soubor ekonomických údajů tento názor potvrzuje. Pro investory je pravděpodobně nejdůležitější, že akciové trhy nebudou sice ekonomické zpomalení ignorovat, neměly by však reagovat nijak přehnaně. Lze se domnívat, že trhy zachytily část (nebo velkou část) recese na medvědím trhu za posledních 15 měsíců.
Dobrou zprávou pro vyvážené investory také je, že dluhopisové trhy si letos vedly dobře, protože výnosy v poslední době klesly a investoři hledají více bezpečných aktiv. Je pravděpodobné, že dluhopisy budou tuto diverzifikační roli plnit i v příštím roce, zejména v obdobích volatility akciových trhů.
Evropské akcie ve zkráceném obchodním týdnu rostly
Akcie v Evropě opět mírně posílily. Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 0,83 % výše. Skromné zisky pak zaznamenaly také hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích eurozóny: francouzský index CAC 40 vzrostl o 0,74 %, německý DAX přidal 0,19 % a italský FTSE MIB vzrostl o 0,88 %. Britský index FTSE 100 si pak připsal 1,59 %.
Lagardeová, de Guindos a Lane z ECB naznačili další zvyšování sazeb
Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová, viceprezident Luis de Guindos a hlavní ekonom Philip Lane naznačili, že inflační tlaky budou vyžadovat další zvyšování úrokových sazeb.
Několik dalších tvůrců měnové politiky ECB, včetně guvernéra Bank of France Françoise Villeroye de Galhaua, guvernéra Bank of Lithuania Gediminase Šimkuse a guvernéra Bank of Greece Yannise Stournarase, pak rovněž podpořilo názor, že by se sazby mohly zvýšit, ale zároveň uvedli, že se podle nich již blíží ke svému vrcholu.
Ceny nemovitostí v EU poprvé po osmi letech klesly, ceny výrobců se snižují již pátý měsíc v řadě
Údaje Eurostatu ukázaly, že ceny nemovitostí v Evropské unii ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poprvé od roku 2015 klesly – o 1,5 %. Vysvětlení je opět jednoduché – vyšší úrokové sazby omezily poptávku po vlastním bydlení. Výrobní ceny v eurozóně mezitím klesaly pátý měsíc v řadě a v únoru více, než se očekávalo, a to především v důsledku ustupujících cen energií.
Silná poptávka po těžkých dopravních prostředcích a automobilech pak podpořila nečekaný meziměsíční nárůst průmyslové výroby v Německu, která v únoru vzrostla o 2,0 %. Výrobní zakázky mezitím vzrostly o 4,8 %. Výrazné oživení průmyslové aktivity a podnikatelské důvěry od začátku roku přimělo německé ministerstvo hospodářství prohlásit, že nyní sledují “patrné známky hospodářského oživení”.
České akcie táhl v minulém týdnu ČEZ
Index PX před Velikonocemi opět posílil a to o 1,78 %, čímž navýšil letošní zisk už na 14,37 %. Nejvíce se na růstu Pražské burzy podílely akcie ČEZ, jejichž cena vzrostla o 8,65 %. Akcie energetického giganta si tak v letošním roce připisují již více než 44 %.
Ostatní značně sledované tituly Pražské burzy skončily v mírném zisku přibližně 1 % s výjimkou akcií MONETA, které o 1,16 % oslabily.
Bitcoin se po většinu minulého týdne pohyboval do strany
Bitcoin si v průběhu března připsal více než 20 % a tak investoři očekávali, jak se mu bude dařit v prvním kompletním dubnovém týdnu. Největší kryptoměna, jak je u ní zvykem, však na očekávání investorů příliš nereflektovala a po většinu minulého týdne se pohybovala do strany. Nakonec si připsala pouze 0,56 %, když se z otevírací ceny 28 160 dolarů posunula pouze na 28 403 dolarů. Příliš vzruchu nevyvolaly ani cenové pohyby Etherea i když jeho cena vzrostla mírně více a to o necelá 4 %.
Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?
Zákonodárci v Arkansasu se rozhodli postavit za těžaře kryptoměn. Od roku 2024 by měli být osvobozeni od státních daní. Federální daň se na ně bude vztahovat i nadále.
Kromě toho jsme také zveřejnili článek o tom, že se v sobotu 15. 4. koná ve Zlíně konference Block’23. Přední experti z oboru tam budou diskutovat o aplikacích blockchainové technologie, ale i aktuálních trendech současnosti.
Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.
Cena ropy téměř beze změny. Stříbro vzrostlo o dalších 4,5 %
V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate neboli WTI v pátek uzavřela obchodování na úrovni 80,96 dolaru – což představovalo týdenní zisk 1,06 %. Londýnská ropa Brent pak uskutečnila v pátek závěrečný obchod na úrovni 84,95 dolaru za barel – týdenní růst o 0,37 %. Po značném nárůstu černého zlata v předcházejícím týdnu se tak jeho cena v minulém týdnu stabilizovala.
Zemní plyn pak navázal na vývoj v prvním kvartále, kdy jeho ceny klesly o téměř polovinu, a dále se jeho cena propadala, tentokrát o 2,5 %. Zemní plyn s dodáním v květnu uskutečnil v pátek závěrečný obchod na úrovni 2,01 dolaru za mmBtu, tedy milion metrických britských termálních jednotek.
Cena zlata se poprvé od srpna 2020 podívala nad 2 000 dolarů za unci. V minulém týdnu vzrostla o 46 dolarů – neboli 2,31 % a zakončila týdenní obchodování na hodnotě 2 006 dolarů.
Opět rostla také spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 23,88 dolaru a týdenní obchodování zakončil na hodnotě jen těsně pod 25 dolary za unci. Jeho cena tak během týdne vzrostla o více než 4,5 %. Stříbro tak navázalo na téměř 15% zisk z měsíce března.
Jako číslo týdne volíme 44,69. O tolik procent již v letošním roce posílily akcie ČEZ. Jenom v minulém týdnu si přitom připsaly téměř 9 %. Jsou tak hlavním tahounem indexu PX, jehož hodnota v letošním roce vzrostla o více než 14 %.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.