Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:
Hezký den, vážení čtenáři! Zatímco akciové trhy zaznamenaly v minulém týdnu mírné oslabení, nadále se v roce 2023 výrazně daří kryptoměnám. Cena Bitcoinu od začátku roku vzrostla více než o třetinu navzdory oznámenému krachu společnosti Genesis.
Na akciových trzích momentálně výrazně převládá strach z potenciální recese na obou stranách Atlantiku, naopak oslabují obavy z recese. V minulém týdnu bylo na finančních trzích opět živo, pokud vás zajímá, jak se dařilo nejenom zmíněným aktivům, ale třeba i českým akciím nebo komoditám, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!
Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.
Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Investoři zvažují rostoucí strach z recese a slábnoucí obavy z inflace
Hlavní americké indexy skončily v minulém týdnu smíšeně. Zdálo se, že sentiment na trzích výrazně ovlivňují obavy z recese. Nejhůře si vedl úzce zaměřený index Dow Jones, který odevzdal část svého silného růstu z prvních dvou týdnů roku, zatímco technologický Nasdaq Composite zaznamenal mírný zisk. S tím souvisí fakt, že tlumení obav z inflace pomohlo růstovým akciím k lepším výsledkům, protože vyhlídka na nižší úrokové sazby zvýšila implicitní hodnotu budoucích zisků.
Zkrácený obchodní týden (v pondělí byly trhy zavřené v souvislosti se svátkem Martina Luthera Kinga mladšího) přinesl několik dalších signálů, že ekonomika po agresivním zvyšování sazeb Federálním rezervním systémem v roce 2022 výrazně zpomaluje. Nejvýznamnější zřejmě byla středeční zpráva o prosincovém poklesu maloobchodních tržeb o 1,1 %, což bylo zhruba třikrát více, než odhadoval konsenzus. Výrazně se projevil pokles prodejů u čerpacích stanic, ale Američané méně nakupovali i nábytek, elektroniku a další spotřební zboží. Údaje o listopadových tržbách byly rovněž revidovány směrem dolů.
Pozitivní stránkou oslabující ekonomiky byly klesající inflační tlaky. Ministerstvo práce oznámilo, že ceny výrobců v prosinci klesly o 0,5 %, což je největší pokles od počátku pandemie, neboť ceny, které firmy platí za zboží, potraviny a zejména energie, zaznamenaly pokles.
Zisky společností z indexu S&P 500 byly smíšené a odhady pro rok 2023 se snižují
Trhy v uplynulém týdnu sledovaly také výsledky hospodaření a hledaly jakékoli signály o hospodářském růstu. Zisky za čtvrté čtvrtletí zatím oznámilo přibližně 11 % společností z indexu S&P 500 a výsledky jsou smíšené. Z těchto společností 69 % vykázalo zisky nad očekáváním, což je pod desetiletým průměrem 73 %. Očekává se však, že zisky za toto čtvrtletí celkově meziročně poklesnou o 4 %, což je první záporný růstový kvartál od roku 2020.
Zatím jsme se dozvěděli o výsledcích hospodaření většiny velkých bank, které se připravují na zpomalení americké ekonomiky. První technologickou firmou s velkou tržní kapitalizací, která minulý týden oznámila své výsledky, byl Netflix. Společnost nesplnila očekávání ohledně zisku (z velké části kvůli silnému dolaru), ale růst počtu předplatitelů výrazně předčil očekávání, což v pátek podpořilo jak akcie Netflix, tak širší technologický sektor.
V pokračující výsledkové sezóně zůstanou společnosti pravděpodobně opatrné a budou nadále nastavovat nižší laťku pro následující čtvrtletí i rok. Odhady zisku za první čtvrtletí i za celý rok 2023 se v posledních týdnech posunuly výrazně níže. Očekává se, že růst v prvním čtvrtletí klesne o 1,2 %, což je výrazně pod očekáváním 5,9% růstu na konci minulého čtvrtletí. A odhady pro celý rok 2023 nyní počítají s růstem o 4,0 %, což je rovněž výrazně pod prognózou 10,5 % z loňského září.
Evropské akcie mírně oslabily
Akcie v Evropě oslabily, když tvůrci politiky Evropské centrální banky (ECB) naznačili, že budou i nadále agresivně zvyšovat úrokové sazby, což znovu vyvolalo obavy z dlouhodobého zpomalení hospodářského růstu. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil týden mírným poklesem. Hlavní akciové indexy v nejvýznamnějších evropských ekonomikách rovněž drobně oslabily. Německý index DAX klesl o 0,52 %, francouzský index CAC 40 oslabil o 0,58 % a britský index FTSE 100 odepsal o 0,94 %.
Zápis z jednání ECB potvrdil jestřábí postoj centrálních bankéřů
Prezidentka ECB Christine Lagardeová odmítla spekulace trhu, že pokles cen energií umožní centrálním bankéřům zpomalit tempo zpřísňování měnové politiky. Ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu uvedla, že by vyzvala finanční trhy, aby přehodnotily svůj postoj. Její vysvětlení je následující: “Inflace je podle všeho, ať už se na ni díváte jakkoli, příliš vysoká. Naším odhodláním v ECB je snížit ji včas na 2 % a přijímáme všechna nezbytná opatření.”
Zápis z prosincového zasedání ECB – kdy Rada guvernérů zvýšila klíčové sazby o půl procentního bodu – rovněž naznačil, že nadcházející zvýšení sazeb by mohlo být vyšší. Ze zápisu vyplynulo, že velký počet členů Rady si přeje zvýšení výpůjčních nákladů o 0,75 procentního bodu.
Inflace ve Spojeném království druhý měsíc zpomaluje
V meziročním vyjádření inflace ve Spojeném království v prosinci 2022 zpomalila druhý měsíc po sobě. Hlavním faktorem byly nižší ceny benzinu. Index spotřebitelských cen (CPI) poklesl na 10,5 % z listopadových 10,7 %. Silný zůstal také trh práce, kde se míra nezaměstnanosti v období tří měsíců do listopadu stále blížila rekordnímu minimu.
Guvernér Bank of England (BoE) Andrew Bailey uvedl, že druhý měsíc zpomalování inflace v řadě by mohl být počátkem znamení, že došlo k obratu. Naznačil také, že očekávání finančních trhů, že sazby dosáhnou vrcholu na úrovni 4,5 %, se neliší od názoru banky. Bailey také uvedl, že v letošním roce stále očekává ve Velké Británii dlouhou, ale mělkou recesi.
České akcie se vyvíjely smíšeně
Akcie na pražské burze posílily jako celek i v minulém týdnu. Index PX vzrostl o 0,83 % na 1280,5 bodu, čímž české akcie navázaly na růst o 1,7 % z předcházejícího týdne. Nejrychleji přitom rostly akcie pojišťovny VIG. Největší pokles postihl naopak akcie Pilulky. Z významných titulů zaznamenaly růst také akcie ČEZu, a to o 2,64 % a akcie Erste Group o 1,88 %. Naopak oslabily akcie Komerční banky (o 0,21 %), Monety (o 2 %) a Kofoly (o 0,4 %).
Za zmínku určitě stojí i velmi silná koruna. Česká měna je nyní k euru nejsilnější za posledních více než 14 let. V pátek se obchodovala za cenu 23,90 Kč/EUR, což je nejvyšší úroveň od 29. října 2008.
Bitcoin se dostal na nejvyšší cenu za posledních 5 měsíců
Konec minulého týdne byl pro Bitcoin velmi pozitivní. Býci poslali největší kryptoměnu nad 23 000 dolarů, což je nejvyšší hodnota za posledních 5 měsíců a není daleko od jednoho z nejspolehlivějších technických indikátorů – 200týdenního klouzavého průměru.
Obchodníci spekulují, zda se jedná o “odraz mrtvé kočky”, či zda Bitcoin našel svoje dno a začíná nový bullmarket. Nová několikaměsíční maxima přichází v rychlém sledu za sebou navzdory obavám z případné velké korekce. Cena Bitcoinu od začátku roku 2023 vzrostla o více než třetinu a podobně se daří i druhé největší kryptoměně Ethereu.
Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?
Společnost Genesis vyhlásila v pátek 20. ledna návrh na konkurs podle článku 11. Potvrdilo se to, co společnost avizovala ve své zprávě o dva dny dříve. Zde uvedla, že zváží podání žádosti o bankrot, pokud by nebyla schopna získat hotovost v době, kdy jí chybí dostatek likvidity. Jedná se o podobnou situaci, jaká předcházela podání žádosti o bankrot krypto burzou FTX loni v listopadu.
Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.
Viděli jsme další mírný růst ropy
Newyorská ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v březnu v pátek uzavřela obchodování na ceně 81,60 dolaru. Za celý týden vzrostla o více než 2 %. V Londýně obchodovaná ropa Brent s dodáním v březnu se pak po maximu týdenní seance na úrovni 87,75 dolaru usadila na ceně 87,64 dolaru. V minulém týdnu ropa Brent vzrostla o více než 3 %.
Vzhledem k tomu, že se WTI udržuje nad pětidenním exponenciálním klouzavým průměrem na úrovni 80,35 dolaru, objevují se u americké ropy známky dalšího technického růstu. Odraz směrem k další hlavní rezistenci na úrovni 93,74 dolaru však vyžaduje silné a trvalé prolomení 100denního klouzavého průměru na úrovni 82,10 dolaru a následné překonání úrovně 84,70 dolaru. Na druhé straně nelze vyloučit krátkodobé stažení zpět k podpoře 79 dolarů.
Zlato s únorovým termínem dodání na newyorské burze Comex uzavřelo v pátek obchodování na hodnotě 1 927,70 dolaru za unci poté, co předtím dosáhlo devítiměsíčního maxima na úrovni 1 938,85 dolaru. Referenční futures kontrakt na americké zlato vzrostl za týden o 0,3 %, čímž navázal na 6,7% zisk za čtyři předchozí týdny. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se v pátek usadila na ceně 1 925 dolarů. Spotová cena zlata dosáhla v pátek svého maxima na úrovni 1 937,54 dolaru, což je nejvyšší hodnota od 25. dubna 2022, kdy dosáhla 1 955,93 dolaru.
Mezitím se o více než procento propadla cena dalšího drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata zahajoval týdenní obchodování na ceně 24,27 dolaru za unci, přičemž se jeho cena do konce týdne propadla na 23,94 dolaru.
Jako číslo týdne volíme 36,55. O tolik procent stoupla od začátku roku cena Bitcoinu, který tak v roce 2023 svou výkonností válcuje všechna ostatní významná investiční aktiva. Daří se i druhé největší kryptoměně Ethereu, jejíž cena za první tři týdny roku 2023 vzrostla o 35,43 %.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.