Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Evropská a americká ekonomika v kontrastu. Jak se vyvíjela inflace v eurozóně a americké small-caps?

Burza s odstupem: Evropská a americká ekonomika v kontrastu. Jak se vyvíjela inflace v eurozóně a americké small-caps?
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek na Spotify. 

Hezký den, vážení čtenáři! V minulém týdnu se ve zkráceném obchodním týdnu velmi dařilo americkým akciím, díky čemuž se dostaly všechny významné americké benchmarky za letošním rok opět do kladných čísel. Vůbec nejlépe se přitom dařilo small-caps. Naopak téměř bez změny se vyvíjely české a evropské akcie.

Podle očekávání také došlo ke zvednutí dluhového stropu USA a velmi propíraným tématem byla i inflace v eurozóně. V minulém týdnu se toho však událo mnohem více, a pokud vás zajímají další informace, jste na správném místě. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké benchmarky dosáhly za 4 dny obchodování velmi zajímavých zisků

Hlavní americké benchmarky zakončily týden se solidními zisky, přičemž index S&P 500 dosáhl nejvyšší intradenní úrovně od poloviny srpna 2022. Technologický index Nasdaq Composite si připsal šestý týdenní zisk v řadě a dosáhl nejvyšší hodnoty od poloviny dubna 2022.

Na rozdíl od několika posledních týdnů, kdy výkonnost trhů táhly především technologické akcie, však byla rally široce založená – silné zisky zaznamenaly jak hodnotové, tak růstové akcie. Nejvíce pak zářily akcie s malou tržní kapitalizací reprezentované indexem Russell 2000. Trhy byly v pondělí zavřené kvůli oslavám Dne památky obětí holocaustu.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Jednání o zvýšení dluhového stropu USA nechávala investory poměrně klidnými

Zpráva o tom, že Bílý dům a republikánští představitelé Kongresu dosáhli o předchozím víkendu dohody o zvýšení limitu federálního zadlužení a odvrácení neschopnosti splácet vládní závazky, měla na sentiment omezený dopad – možná proto, že se již dříve objevilo dost signálů, že dohoda je na spadnutí. Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona ve středu překvapivě velkou většinou, ale zdálo se, že i to mělo na trhy omezený dopad. Poté, co opatření ve čtvrtek pozdě večer schválil Senát, zamířil návrh zákona v pátek k prezidentu Joe Bidenovi, aby jej podepsal jako zákon.

Investoři však spíše věnovali pozornost ekonomickým údajům. Ve středu akcie mírně klesly po zprávě, že se počet volných pracovních míst v dubnu zvýšil mnohem více, než se očekávalo, a dosáhl nejvyšší úrovně (10,1 milionu) od ledna. Březnové údaje byly rovněž revidovány směrem nahoru. Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému v polovině června, která byla zahrnuta do cen futures, se v důsledku těchto zpráv zvýšila na 71 % – ve srovnání s pouhými 23 % před měsícem.

Páteční ostře sledovaná zpráva o mzdách mimo zemědělský sektor také překvapila pozitivně, i když podrobnosti ve zprávě naznačují, že se trh práce může ochlazovat. Zaměstnavatelé v květnu vytvořili 339 000 pracovních míst, což je výrazně nad konsenzuálním očekáváním kolem 190 000 míst. Míra nezaměstnanosti – odhadovaná na základě průzkumů mezi domácnostmi – však rovněž překvapila, když se zvýšila o 3,7 % (oproti předpokládaným 3,4 %). Obtížnější situaci na trhu práce pro zaměstnance pak naznačila zpráva ministerstva práce, ve které bylo uvedeno, že počet lidí, kteří ztratili práci nebo ukončili dočasné zaměstnání, v květnu výrazně vyskočil a dosáhl nejvyšší úrovně od února 2022. Počet dlouhodobě nezaměstnaných však zůstal relativně konstantní.

Zdroj: visualcapitalist.com
Vývoj výše dluhového stropu USA
Vývoj výše dluhového stropu USA

Ochlazení cen v továrnách je dobrou předzvěstí pro inflaci

Naopak povzbudivým signálem pro úrokové sazby a investory bylo čtvrteční zveřejnění indexu nákupních manažerů výrobců Institutu pro řízení dodávek (ISM) za květen. Ukazatel ISM podle očekávání vykázal sedmý měsíční pokles aktivity v továrnách v řadě. Povzbudivě však působí skutečnost, že ceny, které výrobci platí za dodávky a další vstupy, se snížily nejrychlejším tempem od prosince, což bylo v rozporu s očekáváním mírného růstu.

Povzbudivé inflační signály zřejmě vedly k poklesu dlouhodobějších výnosů amerických státních dluhopisů, zatímco dokončení dohody o dluhovém stropu vedlo k poklesu výnosu jednoměsíčních státních pokladničních poukázek z 6,02 % v průběhu předcházejícího týdne na 5,28 % na konci minulého týdne.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v USA za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v USA za posledních 12 měsíců

Hodnota hlavních evropských akciových indexů se téměř nezměnila

Index STOXX Europe 600 si v minulém týdnu připsal 0,16 %. Panevropský index umazal ztráty poté, co data ukázala, že inflace v eurozóně zpomalila, a americký Senát schválil zvýšení dluhového stropu USA.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách se vyvíjely smíšeně, charakterizovaly je ovšem pouze velmi mírné změny. Britský index FTSE 100 oslabil o 0,26 %, zatímco francouzský index CAC 40 si připsal 0,66 % a německý DAX vzrostl o 0,42 %. Z nejvýznamnějších indexů se vymykal pouze italský index FTSE MIB, který si jako jediný připsal více než 1 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Inflace v eurozóně zpomaluje, ale tvůrci politiky ECB varují před dalším zvýšení sazeb

Celková inflace v eurozóně v květnu zpomalila na meziročních 6,1 % ze 7,0 % v dubnu – pod konsensuálním odhadem analytiků ve výši 6,3 %. Jádrová míra inflace – která nezahrnuje volatilní ceny potravin a pohonných hmot – dosáhla 5,3 % (oproti 5,6 % v dubnu), což bylo také zlepšení oproti předchozímu měsíci a pod očekáváním.

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová ve svém projevu však zopakovala, že inflace je stále příliš vysoká a bude taková ještě poměrně dlouho. Dodala také, že proto ECB zvýšila sazby nejrychlejším tempem v historii – a dala jasně najevo, že centrální banku stále ještě čeká dost práce, aby snížila inflaci k blízkosti inflačního cíle na úrovni 2 %. Zápis z květnového zasedání ECB také ukázal, že většina tvůrců politiky hlasovala pro zpomalení tempa zvyšování sazeb na čtvrt procentního bodu, ale signalizovala chuť dále zpřísňovat měnovou politiku.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Podnikatelský optimismus ve Velké Británii klesá – firmy očekávají zpomalení růstu mezd a cen

Podle měsíčního indexu podnikatelské nálady sestavovaného bankou Lloyds se podnikatelská důvěra ve Spojeném království po třech měsících rostoucího optimismu v květnu snížila na dlouhodobý průměr 28 %.

Britské podniky dotazované Bank of England pak v květnu uvedly, že v příštím roce hodlají zvyšovat výrobní ceny a mzdy, i když očekávají, že tempo růstu se oproti stavu před měsícem zpomalí. Plánují zvýšit ceny o 5,1 %, což je méně než 5,9 % v dubnovém průzkumu.

Index PX mírně oslabil

Máme za sebou další poměrně poklidný týden na pražské burze. Za zmínku určitě stojí, že akcie energetického giganta ČEZ už druhý týden po sobě nezměnily svou hodnotu. Navzdory drobným vzestupům a pádům v průběhu týdne, zakončily v pátek své obchodování na stejné ceně, jako otevíraly v pondělí. Krom akcií ČEZu zakončily týdenní obchodování beze změny i akcie Komerční banky.

Další z námi sledovaných akciových titulů – akcie Erste Group, Philip Morris a Moneta – zakončily týdenní obchodování v mírně kladných číslech. Index PX se pak vinou oslabení dalších kótovaných akcií na Pražské burze propadl o přibližně 1 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Klidný týden na kryptoměnových trzích: Sledovali jsme pouze mírné oslabení Bitcoinu

Bitcoin se v minulém týdnu propadl o přibližně 3 %. Opustil tak pásmo nad cenou 27 500 dolarů za minci a v noci ze čtvrtka na pátek se dokonce dostal i pod 27 000. V neděli se však již nad touto hranicí bezpečně držel. Fear and Greed index sledující náladu na bitcoinovém trhu se příliš nezměnil, jeho hodnota činí 52 – nachází ve středním pásmu jen mírně nakloněný směrem k nenasytnosti. Hodnota druhé největší kryptoměny, Etherea, se pak v minulém týdnu téměř nezměnila.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Zemní plyn opět zlevňoval, ropa klesla na nejnižší cenu za poslední měsíc

V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate (WTI) dosáhla v závěru týdne na cenu 73,41 dolaru za barel. Za celý týden WTI vzrostla o 0,26 %, přestože se ve středu americký ropný benchmark dostal na čtyřtýdenní minimum 67,03 dolaru. V Londýně obchodovaná ropa Brent uskutečnila závěrečný obchod na úrovni 76,25 dolaru. Za celý týden globální ropný benchmark poklesl o 1,61 %. Ve středu se přitom ropa Brent také dostala na čtyřtýdenní minimum 71,39 dolaru.

Navzdory mírnému pátečnímu růstu se poměrně výrazně propadly futures na zemní plyn. Forwardový měsíční kontrakt na zemní plyn na newyorské Henry Hub burze uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 2,21 dolaru za mmBtu, neboli milion metrických britských termálních jednotek. I přes přibližně procentní páteční růst, zakončil referenční futures kontrakt na zemní plyn týdenní obchodování se ztrátou více než 9 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Dohoda o dluhovém stropu USA je uzavřena, ale zlato ještě není zcela mrtvé, jak někteří spekulovali. Futures na žlutý kov sice v pátek poprvé po třech dnech klesly. Pokles však nedokázal smazat zisky z předchozích tří dnů a zlato tak za celý týden zůstalo v plusu. Červencový futures kontrakt zlata na newyorské burze Comex se oficiálně usadil na ceně 1 952,40 dolaru. Ve čtvrtek přitom dosáhl dvoutýdenního maxima 2 000,65 dolaru. Za celý týden vykázal futures kontrakt na zlato na burze Comex výnos 1,3 %. Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se usadila na ceně 1 950 dolarů – týdenní růst o 0,41 %. Spotová cena zlata dosáhla v pátek týdenního maxima 1 983,44 dolaru, než začala opět klesat.

Hned o 1,43 % vzrostla spotová cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 23,26 dolaru a zakončil ho na hodnotě 23,59 dolaru za unci.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 34. Téměř o tolik procent vzrostla v letošním roce hodnota indexu Nasdaq 100. Technologický index v letošním roce drtivě překonává výkonnost všech ostatních indexů, což jasně ukazuje, které akcie jsou tahounem letošních zisků na akciových trzích.

Co je nového na Finexu:

Investovali jsme 300 000 Kč do akcií, zajímá vás jaké akcie jsme nakoupili? Nakoukněte pod pokličku a podívejte se, které akcie jsme nakoupili, jakou metodikou jsme je vybírali a zda nám při výběru pomohla umělá inteligence. Nezapomeňte nám dát vědět, co si o naší investici myslíte.

Podívejte se, jaké, jaké akcie jsme nakoupili 👇 👇

složení portfolia finex

Krom toho jsme také nedávno otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.