Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Americké akcie opět výrazně rostly. Evropské trhy potěšila demise britské premiérky

Burza s odstupem: Americké akcie opět výrazně rostly. Evropské trhy potěšila demise britské premiérky
Zdroj: Depositphotos.com

Hezké úterý, vážení čtenáři! Minulý týden se nesl v poměrně pozitivním duchu. Zatímco americké akcie rostly ve světle lepších než očekávaných hospodářských výsledků některých společností, evropské akcie pozitivně reagovaly na odstoupení Liz Trussové z funkce, která se tak stala nejkratší dobu sloužící britskou premiérkou či premiérem.

Komoditní trhy nezaznamenaly výrazné změny a jak je už v posledních týdnech zvykem, ani nejvýznamnější kryptoměny nepostihly výraznější pohyby. Vítězem minulého týdne se tak – krom výrazně rostoucích akcií Netflix – stalo stříbro, jehož cena vzrostla téměř o 5 %.

V minulém týdnu nebylo o zajímavé události nouze. Pojďme se podívat na to nejdůležitější. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie znovu získávají růstovou dynamiku

Americké akcie zaznamenaly silné zisky, protože investoři zřejmě reagovali na některé významné zprávy o hospodářských výsledcích a náznaky, že by Federální rezervní systém mohl zmírnit tempo zvyšování úrokových sazeb. Index S&P 500 dosáhl nejlepšího týdenního zisku za téměř čtyři měsíce, zatímco index Dow Jones Industrial Average zaznamenal třetí týden růstu v řadě. V rámci indexu S&P 500 se lépe dařilo akciím energetických společností, protože ceny ropy se ukázaly jako odolné navzdory oznámení o uvolnění amerických strategických ropných rezerv. Zaostával především sektor malých nemovitostních akciových firem.

Týden začal silným růstem, který lze přičíst zvratu v plánech britské vlády na fiskální stimuly (viz níže). Lepší než očekávané čtvrtletní výsledky, pokyny pro následující čtvrtletí a zpětné odkupy akcií společností Goldman Sachs a Lockheed Martin také široce podpořily sentiment.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku.

Co bylo příčinou pozitivního sentimentu na začátku minulého týdne?

Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí z velké části splňují nebo překonávají očekávání:

Ačkoli je výsledková sezóna za třetí čtvrtletí teprve na začátku, zatím jsme byli svědky toho, že několik společností vykázalo tržby a zisky, které překonaly očekávání analytiků. Výsledky za třetí čtvrtletí oznámilo přibližně 20 % společností z indexu S&P 500 a přibližně 73 % z nich překonalo odhady zisku. Společným tématem dosavadní výsledkové sezóny bylo, že američtí spotřebitelé zůstávají odolní, a to navzdory hrozícím ekonomickým protivětrům. Toto téma jsme zaznamenali u velkých bank, jako jsou J. P. Morgan, Bank of America a Goldman Sachs, které zdůrazňují solidní spotřebitelské výdaje a nízkou míru delikvence v oblasti nesplácených úvěrů. Kromě toho společnosti napříč několika koncovými spotřebitelskými trhy, včetně společností Netflix, United Airlines a Procter & Gamble, překonaly odhady ziskovosti a zaznamenaly odolnou poptávku domácností.

I když však mohou být zisky ve třetím čtvrtletí končícím 30. září solidní, mějte na paměti, že vyšší úrokové sazby mají tendenci ovlivňovat reálnou ekonomiku se zpožděním. Proto lze očekávat, že v následujících čtvrtletích budou zisky spíše klesat – zejména odhady ziskovosti pro rok 2023. Analytici mohou odhady zisků na rok 2023 s blížícím se koncem roku výrazněji snížit. Nicméně benchmark amerického akciového trhu – Index S&P 500 – je ve více než 20% záporu, proto může být část nebo většina tohoto potenciálního snížení zisků v příštím roce již promítnuta do indexů.

Trhy se možná odrazily od přeprodaných podmínek:

Na konci září a začátkem října se také objevovalo stále více důkazů, že se nálada investorů stala velmi negativní a trhy jsou možná přeprodané. To se projevilo v průzkumech, jako je indikátor sentimentu AAII bull-bear, který dosáhl nejpesimističtějšího sentimentu od roku 2008. Měsíční průzkum Bank of America Fund Managers navíc ukázal, že investoři drží nejvíce hotovosti od roku 2001. Tento extrémní pesimismus bývá pro trhy protichůdným ukazatelem a může trhy připravit na přeprodaný odraz, což je možná částečně to, co jsme viděli na začátku minulého týdne. I když mohou být tyto odrazy dočasné, mohou také znamenat kapitulaci sentimentu a připravit půdu pro nastolení udržitelnějšího růstů.

Zdroj: edwardjones.com
Tento graf ukazuje průzkum nálady investorů AAII a výnosy amerického akciového trhu v následujících měsících po dosažení nejpesimističtějšího sentimentu. Výnosy akciových trhů jsou obecně pozitivní, když je sentiment medvědí.

Někteří představitelé Fedu varují před vyššími sazbami po delší dobu, jiní však nabádají k opatrnosti

Další tvrdé řeči představitelů Fedu způsobily v polovině týdne růst výnosů dluhopisů. V úterý odpoledne prezident minneapoliské centrální banky Fed Neel Kashkari ve svém projevu řekl, že pokud neuvidíme pokrok v základní inflaci nebo jádrové inflaci, nevidí důvod, proč by obhajoval zastavení zvyšování sazeb na úrovni 4,5 %, 4,75 % nebo podobné úrovni. Jestřábí komentáře Fedu vyhnaly výnosy desetiletých státních dluhopisů USA na 14leté maximum 4,33 % (Ceny dluhopisů a výnosy se pohybují opačným směrem.). Trhy s futures reagovaly stanovením ceny, podle níž se základní úroková sazba do zasedání Fedu v březnu 2023 přiblíží 5 % a na této úrovni zůstane i ve druhé polovině příštího roku.

Poznámka

V pátek ráno se však akcie opět odrazily výše poté, co deník The Wall Street Journal uvedl, že někteří představitelé Fedu začali signalizovat svou touhu po zpomalení tempa zpřísňování měnové politiky na začátku příštího roku, aby zjistili, jak jejich letošní kroky zpomalují ekonomiku. Noviny citovaly zejména nedávné varování prezidentky Fedu v Kansas City Esther Georgeové, že by série velmi výrazných zvýšení sazeb mohla způsobit, že se začne ekonomika přetáčet do recese, přičemž nebudeme schopni vidět tyto body obratu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby Fedu za posledních 5 let.

Evropské akcie pozitivně reagovaly na rezignaci Liz Trussové

Akcie v Evropě vzrostly v důsledku rezignace britské premiérky Liz Trussové a zrušení její fiskální politiky. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil týden růstem o 1,15 %. Rostly i hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích. Francouzský index CAC 40 si připsal 1,44 %, německý index DAX si polepšil o 2,11 % a britský index FTSE 100 přidal 1,62 %.

Výnosy evropských státních dluhopisů před zasedáním Evropské centrální banky, které by mělo vyústit v další zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu, vzrostly. Výnosy německého desetiletého dluhopisu vzrostly na nejvyšší úroveň za více než deset let. Ve Velké Británii se výnosy desetiletých dluhopisů v dalším volatilním týdnu obchodování zvýšily nad 4 % v souvislosti s politickou nejistotou a údaji, podle kterých inflace ve Spojeném království v září vyskočila na 40leté maximum. Bank of England (BoE) navíc potvrdila, že 1. listopadu začne prodávat dluhopisy, které nashromáždila v rámci svého programu kvantitativního uvolňování.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku.

Britská premiérka Trussová podala po pádu vlády demisi. Inflace ve Velké Británii vyskočila, zákazníci omezují výdaje, důvěra je rekordně nízká

Politický a ekonomický zmatek v Británii se prohloubil, když Liz Trussová po 45 bouřlivých dnech ve funkci rezignovala a stala se tak premiérkou s nejkratším funkčním obdobím. Její vláda se zhroutila v důsledku otřesů na trhu, které vyvolaly její návrhy na snížení daní a zvýšení půjček a výdajů. Konzervativní poslanci budou o novém předsedovi hlasovat 28. října. Přesto kancléř státní pokladny Jeremy Hunt pokračoval v přípravě nového rozpočtu, který má být schválen 31. října a který se bude snažit zrušit většinu daňových slibů Trussové a snížit výdaje, aby zalepil díru ve veřejných financích ve výši 40 miliard liber.

Prudký nárůst cen potravin pak v září opět zrychlil růst inflace ve Spojeném království. Index spotřebitelských cen meziročně vzrostl o 10,1 %, čímž vyrovnal červencové 40leté maximum, což představuje zrychlení oproti srpnovému tempu inflace 9,9 %. Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, rovněž vzrostla a dosáhla 30letého maxima 6,5 %. Britští zákazníci v tomto měsíci také snížili své výdaje. Objem maloobchodních tržeb se v září oproti srpnu snížil o 1,4 %. Za poklesem stál prudký pokles prodeje pohonných hmot a volno u příležitosti pohřbu královny Alžběty II. Mezitím index spotřebitelské důvěry GFK, ostře sledovaný ukazatel toho, jak lidé hodnotí své finance a ekonomické vyhlídky, v říjnu klesl na padesátileté minimum.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 12 měsíců.

Týden na pražské burze: Index PX vzrostl o necelé procento

Akciový index PX sledující výkonnost českého akciového trhu v minulém týdnu posílil o necelé procento. Výraznější propad jsme sledovali uprostřed týdne, kdy akcie negativně reagovaly na slova ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, že by tzv. windfall tax, která zdaňuje mimořádné zisky vybraných podniků, platila už pro rok 2022. Ministr financí Zbyněk Stanjura však posléze tato slova vyvrátil a akcie se vrátily k mírně rostoucí trajektorii. Nejvýznamněji se podílely na mírném růstu indexu akcie ČEZ, které v minulém týdnu posílily téměř o 6 %.

Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku.

Kryptoměny: Bitcoin se i nadále pohybuje do strany

Bitcoin i v minulém týdnu pokračoval v nastoleném trendu a pohyboval se nadále do strany. Za celý týden mírně posílil o necelá 2 % a podobný zisk vykazuje i za poslední měsíc. Cena druhé největší kryptoměny Etherea díky růstu v závěru nedělního obchodování stoupla za celý týden přibližně o 5 %. Po většinu posledního měsíce se však rovněž obchoduje do strany a za posledních 30 dní je pouze v 2% zisku.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Komodity: Cena ropy setrvala na svém. Růst ceny stříbra o téměř 5 %

V minulém týdnu byl na komoditním trhu poměrně klid. V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate zakončila týdenní obchodování na ceně 84,91 dolaru za barel. Za celý týden americký ropný benchmark klesl o 0,60 %. Londýnská ropa Brent uzavřela závěrečný obchod na úrovni 91,15 dolaru za barel. Za celý týden globální benchmark pro ropu oslabil o 1,49 %.

Mírně pak vzrostla cena zlata, které otevíralo týdenní obchodování na ceně 1 647 dolaru za unci. V průběhu týdne se zlato převážně obchodovalo do strany a závěrečný obchod byl realizován na úrovni 1 654 dolarů za unci, čímž zlato posílilo za týden o 0,44 %. Hned o 4,71 % vzrostla cena dalšího – a volatilnějšího – drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 18,39 dolaru za unci a do konce pátečního obchodování vzrostla cena stříbra na 19,26 dolaru.

V minulém týdnu hlásil hospodářské výsledky krom jiných společností rovněž Netflix. Streamovacímu gigantovi se podařilo překonat očekávání analytiků jak ve výši tržeb, tak ziskovosti. Rovněž také zvýšil počet svých předplatitelů o 2,4 milionu oproti očekávanému 1 milionu. Akcie Netflix na zprávu reagovaly silným růstem o téměř 16 %.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.