Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (28. září – 2. října) – Americké volby, Trump a koronavirus

Burza s odstupem (28. září – 2. října) – Americké volby, Trump a koronavirus

Poslední zářijový týden nepřinesl na finanční trhy uklidnění. Právě naopak. Centrum pozornosti se pomalu upíná k hlavní politické události roku, americkým prezidentským volbám. 29 září proběhla první debata mezi obhájcem mandátu Donaldem Trumpem a demokratickým vyzyvatelem Joe Bidenem. Debata samotná žádnou větší odezvu na americké burze nepřinesla. Nedošlo k výraznému překvapení.

Joe Biden nepředvedl žádné ze svých tradičních přeřeknutí nebo špatných vyjádření, poukazujících na jeho vysoký věk. Donald Trump i přes své četné výpady nedokázal Joe Bidena zahnat do úzkých. Jeho strategie mířila na skutečnost, že Joe Bieden nemůže sjednotit americkou levici. Nečekané vyústění souboje však přišlo ve čtvrtek. Donald Trump zveřejnil tweet, kde prohlásil, že on a jeho žena byli pozitivně testovaní na koronavirus.

Nemocný Trump

Na oznámení o Trumpově nemoci trhy reagovaly negativně. Americký Nasdaq 100 v pátek druhého října odepsal 2,83 procent za den. Tuto reakci lze interpretovat několika způsoby. První je obecná nejistota.

Pokud by se Trumpův zdravotní stav výrazně zhoršil, mohlo by to vést až k odložení voleb.

Navíc už teď se spekuluje, že i pokud volby proběhnou, nebudou výsledky uznány žádnou stranou. Koronavirus zvětší počet voličů hlasujících poštou. Avšak tento způsob hlasování je nejvíc náchylný k manipulaci a tedy nejméně důvěryhodný.

Druhé možné vysvětlení je to, že i přes mediální obraz je působení Donalda Trumpa vnímáno velkými společnosti pozitivně.

  • Program Trumpa je jasný: chce snižovat i nadále daně a udělat vše pro to, aby se co nejvíc firem vrátilo do USA.
  • Program Biedena je přesně opačný: zvyšování daní a posílení volného obchodu.

Bez toho, abychom diskutovali, který program je lepší, finanční trhy nemají rády velké změny. A pokud by Bieden vyhrál, znamenalo by to znovu otočení kormidla ekonomických reforem. Hlavní kurzotvorné zprávy tedy budou v následujících týdnech chodit především z USA.

Poznámka

TIP: Podrobnější rozbor o dopadu amerických voleb najdete zde: Prezidentské volby v USA 2020 – Jaký budou mít dopad na finanční trhy?

Analýza světových indexů

I přes nejistotu panující ve světě a rychlým postupem koronaviru v Evropě, týdenní obchodování nedopadlo pro indexy nejhůř. Japonský Nikkei odepsal 0,75 procent. Neobvyklou událostí bylo zrušení čtvrteční obchodní seance v Tokiu díky technickému výpadku. Burza v Hongkongu získala 1,26 procent a Šanghajská burza zakončila prakticky nezměněná.

Také v Evropě se indexům relativně dařilo. Německý DAX 30 přidal 1,3 procent, CAC 40 dokonce 1,5 procenta. Pouze britský FTSE vzrostl o jen 0,3 procent. Dařilo se i menším evropským burzám. Španělská přidala 1,5 procent a portugalská dokonce 2 procenta.

I přes špatnou páteční seanci Nasdaq100 vzrostl za týden o 2,7 procent a Dow Jones si připsal 1,6 procent.

Aktuální hodnota indexu Nasdaq 100

Komodity: Ropa klesá, Zlato se stabilizuje

Poslední zářijový týden se nedařilo ropě. Ropa Brent poklesla z hodnot 42 dolarů na 39,10 dolarů za barel. Týdenní minimum bylo dokonce 38,70 dolarů za barel. Ropa WTI neudržela hranici 40 dolarů ze začátku týdne a v pátek se prodávala za 37 dolarů. Z poklesů cen ropy se sice mohou radovat majitelé aut, ale hlavním důvodem tohoto poklesu zůstává obava o poptávku po černém zlatě ve světě.

Pokud nevzroste cena ropy v následujících týdnech, bude to známka toho, že světová ekonomie se bude z krize způsobené zastavením ekonomiky kvůli koronaviru zotavovat jen velmi pomalu.

Naopak cena zlata a stříbra se po předchozích propadech stabilizovala. Zlato se prodávalo za 1900 dolarů za unci a stříbro za 24 dolarů. Drahé kovy si tak vytvářejí stabilní hladiny, které budou sloužit jako možný odrazový můstek k vyšším hodnotám. Prozatím nic nenasvědčuje tomu, že se blíží stabilní doba, a proto drahé kovy zůstávají dobrou příležitostí pro diversifikaci portfolia.

Aktuální cena zlata

Slovo závěrem: Návrat silné volatility

Onemocnění Donalda Trumpa bude znamenat návrat velkých výkyvů na trzích. Je to přesně ten typ události, které se vyznačují svojí nepředvídatelností. Nikdo neví, jaký bude jeho stav za týden.

Investor by si měl být vědom této nepředvídatelnosti, pokud se rozhodne v nejbližší době investovat na finančních trzích. Tento krok je dnes tedy spíš sázka na ruletu než promyšlený nástup do investičních pozic. Trh tak vstupuje do posledního čtvrtletí velmi nejistě. Výsledková sezona v USA již klepe na dveře. Investor tak bude mít příležitost zaměřit se na fundamenty společností, které i přes hojnost hotovosti na světových trzích, jsou i nadále směrodatné.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.