Závěr listopadu se taktéž povedl. Celý listopad trhy rostly bez náznaku nějakého zaváhání. Růst byl díky zprávám o vakcíně v řádu desítek procent. Za listopad bylo skoro nemožné provést ztrátové obchody. Cokoliv investor koupil, rostlo. Investor tak měl velmi snadnou práci. Neměl by však usnout na vavřínech a myslet si, že takto to bude pořád.
Akciové trhy se mohou dostat do stejné situace jako Bitcoin. Ten se během několika dnů dostal ze svého ročního maxima bezmála 20 000 na 16 490 dolarů za jeden Bitcoin. I přes tak velký propad je ve středně a dlouhodobém horizontu nadále růstový. Obdobně, pokud přijde rychlá korekce na akciové trhy, je otázkou, zda dokáže změnit jejich směr. Co dalšího se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.
Burzovní indexy: Nové rekordy
V Asii se poslední listopadový týden vydařil. Japonský Nikkei předvedl velmi solidní týdenní výkon a přidal silných 4,4 procent. Čínské burzy za japonskými kolegy zaostaly a Hongkongská burza přidala 1,4 procent, burza v Šanghaji pouze 0,9 procent.
V Evropě jsme byli svědky skutečnosti, že mnohem solidnější týdenní růst předvedly druhotné burzy v Evropě. Nejvíc rostoucí burzou se stala ta portugalská, která přidala 5,1 procent, následovávaná Španělskou 2,3 procent a Italskou 2,8 procent. Francouzská burza zůstala pozadu pouze málo a přidala 1,9 procent. Německému Daxu se dařilo méně a přidal 1,5 procent. Britský FTSE skončil prakticky na zelené nule a indexová hodnota se zvedla o 0,2 procent.
V zámoří, i přes kratší obchodní týden díky každoroční oslavě Dne díkůvzdání, trhy rostly. Dow Jones dokonce na chvíli překonal magickou hranici 30 000 bodu. Dow Jones tedy vzrostl o 2,2 procenta. Index S&P500 přidal 2,3 procent, technologický Nasdaq-100 přidal 3,1 procenta a to hlavně díky akciím Tesly.
Firemní zpravodajství: Tesla zase na výsluní
Pokud bychom měli volit akcií roku 2020, tak dnes je už o vítězi rozhodnuto. Majitelům akcií Tesly jejich investice vzrostla za letošek o neuvěřitelných 586 procent.
I díky poslednímu cenovému skoku z 500 dolarů na 570 dolarů Elon Musk přidal přes 100 miliard ke svému jmění a přeskočil druhého nejbohatšího muže světa Billa Gatese.
Připomeňme si však zprávu, kterou uveřejnila agentura Bloomberg v září letošního roku. Z 189 největších investičních fondů na světě, 157 fondů, které se starají o aktiva 500 miliard dolarů, nemají Teslu ve svém portfoliu. Z toho vyplývají dvě věci. Za prvé: cenu ženou nahoru prozatím menší hráči. Za druhé: tato cena není konečná, pokud by se i velké fondy rozhodly Teslu nakupovat. V každém případě akcie Tesly se stává nejspekulativnější akcie současnosti. Nyní už může být na nákup pozdě.
Komodity: Ropa naznačuje brzký návrat do normálu
Na začátku prosince se mají sejít představitelé OPEC s ruskými činiteli v Moskvě, aby rozhodli o zvýšení produkce ropy pro leden 2021. Pokud by nadále cena rostla, mohli by představitelé těžařských velmocí držet produkci ještě velmi nízko. Cena ropy Brent se pohybovala na úrovni 47,5 dolarů za barel a lehká ropa WTI se prodávala za 44,7 dolarů za barel.
Pro ropný trh bude velmi důležitá situace v Indii, která patří k velkým dovozcům černého zlata. Indie měla jeden z nejtvrdších lockdownů během koronaviru. Zrušení státních opatření povede k obnovení poptávky po ropě z tohoto důležitého regionu.
Cena ropy bude i nadále velmi slušný indikátor celé ekonomické situace ve světě.
Komodity: Zlato ztrácí svůj lesk
S tím jak akciové trhy vystřelily nahoru, investoři prozatím ztratili zájem o žlutý kov. Cena zlata se dostala pod 1800 dolarů za unci a zakončila svoje obchodování na ceně 1788 dolarů. Tento pohyb je zcela pochopitelný, investoři prodejem zlata, získávají prostředky na nákup rostoucích akcií.
Prozatím se jedná o krátkodobou tendenci. Otázkou tak je, zda je tento trend přechodný a s příchodem korekce se opět investoři ke zlatu vrátí, či zda se svět opravdu vydal na trajektorii ekonomického růstu a blahobytu. Kloníme se spíš k první variantě, proto by investor měl sledovat cenu zlata. Hranice 1700 dolarů je již velmi zajímavá z dlouhodobější perspektivy.
Slovo závěrem: Výprodej na konci roku a investiční plán
Blíží se závěr roku, a mnoho investorů se bude snažit vylepšit podnikové brožurky s uvedeným ziskem za rok 2020. Proto se s koncem roku můžeme dočkat uzavírání ziskových pozic. Pro klienty investičních fondů, to bude pádný argument, že společnost i přes krizový rok 2020 vytvořila zisk.
Některé firmy budou taktéž uzavírat svoje pozice v rámci daňové optimalizace za uplynulý rok. Tyto výprodeje jsou často velmi dobrou příležitostí ke vstupu do pozic. Tedy pokud máte investiční plán.
Ve světě investic platí, že nejlepší obchod není ten, na kterém jsme vydělali nejvíc, ale ten, který odpovídá našemu plánu.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.