V dnešním článku se podíváme na to, kolik % českých firem bude zvyšovat mzdy svým zaměstnancům. Podíváme se také na procentuální nárůst zvyšování. Porovnáme tento nárůst se současnou inflací a zjistíme, že nominálně se sice mzdy zvýší, ale reálně v důsledku inflace mzdy poklesnou. Pokud chcete vědět přesná čísla růstu mezd a inflace, čtěte dále.
Dle průzkumů bude 70 % českých společností zvyšovat mzdy.
Dle ekonomů bude až 70 % českých společností zvyšovat svým zaměstnancům v roce 2022 mzdy. Mzdy mají růst zejména ve zpracovatelském průmyslu, a to nejčastěji o 5 až 10 %. Až 10 % podniků zároveň uvádí, že příjmy jejich pracovníků se navýší i o víc než 10 %. Část firem ale bude vyplácené mzdy i snižovat.
Data Hospodářské komory ukazují, že ke zvýšení měsíčního příjmu zaměstnanců o 5 až 10 % ve srovnání s rokem 2021 se zavázalo 44 % českých firem. Částečně by se mzdy měly navýšit i v dalších 16 % firem, avšak o méně než 5 %.
Do průzkumu Hospodářské komory se zapojilo 398 zástupců ze všech hlavních odvětví napříč Českem.
Dle analýzy Hospodářské komory vyplývá, že zhruba 25 % českých podniků vyplácené odměny nezmění. Dalších 5 % firem se ale v České republice nejspíš odhodlá k poklesu mzdových podmínek, a to hlavně v sektoru služeb.
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory, uvádí, že nepříznivým ekonomickým vývojem jsou povětšinou jako první zasaženy malé a mikro firmy. V případě mzdového vývoje v osobních službách se zřejmě projevuje i změna spotřebního chování obyvatel v souvislosti s vyšší inflací a jejím vlivem na úspory a reálnou úroveň mezd, a tedy i snížení poptávky po vybraných službách.
Hospodářská komora také uvádí, že kvůli rychle rostoucím cenám elektřiny i plynu je současná situace pro domácnosti a firmy téměř neudržitelná. Kvůli růstu cen, nedostatečné dostupnosti některých materiálů a nepřímých dopadů ruské invaze na Ukrajinu je skoro polovina podniků nucena v letošním roce utlumit své investice.
Dle aktuálních dat inflace v březnu dosáhla 12,7 %, především kvůli dražším pohonným hmotám. Podražily také elektřina, plyn a dodávky tepla. Oproti únoru ceny porostly o 1,7 %.
Závěr
Hospodářská komora i proto vypracovala seznam doporučení, jak by vláda mohla na nynější obtížnou situaci reagovat.
Navrhla, aby vláda zvážila výjimky pro používání burzovních cen při prodeji energií, vytvoření mechanismu k zajištění strategických zásob zemního plynu, vlastní těžbu plynu z břidlic nebo třeba prodloužení provozu uhelných tepláren. Hospodářská komora zároveň doporučuje, aby Česká republika majetkově vstoupila do nově vznikajících terminálů na zkapalněný zemní plyn.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.