V dnešním článku se podíváme na to, kolik % českých firem bude zvyšovat mzdy svým zaměstnancům. Podíváme se také na procentuální nárůst zvyšování. Porovnáme tento nárůst se současnou inflací a zjistíme, že nominálně se sice mzdy zvýší, ale reálně v důsledku inflace mzdy poklesnou. Pokud chcete vědět přesná čísla růstu mezd a inflace, čtěte dále.
Dle průzkumů bude 70 % českých společností zvyšovat mzdy.
Dle ekonomů bude až 70 % českých společností zvyšovat svým zaměstnancům v roce 2022 mzdy. Mzdy mají růst zejména ve zpracovatelském průmyslu, a to nejčastěji o 5 až 10 %. Až 10 % podniků zároveň uvádí, že příjmy jejich pracovníků se navýší i o víc než 10 %. Část firem ale bude vyplácené mzdy i snižovat.
Data Hospodářské komory ukazují, že ke zvýšení měsíčního příjmu zaměstnanců o 5 až 10 % ve srovnání s rokem 2021 se zavázalo 44 % českých firem. Částečně by se mzdy měly navýšit i v dalších 16 % firem, avšak o méně než 5 %.
Do průzkumu Hospodářské komory se zapojilo 398 zástupců ze všech hlavních odvětví napříč Českem.
Dle analýzy Hospodářské komory vyplývá, že zhruba 25 % českých podniků vyplácené odměny nezmění. Dalších 5 % firem se ale v České republice nejspíš odhodlá k poklesu mzdových podmínek, a to hlavně v sektoru služeb.
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory, uvádí, že nepříznivým ekonomickým vývojem jsou povětšinou jako první zasaženy malé a mikro firmy. V případě mzdového vývoje v osobních službách se zřejmě projevuje i změna spotřebního chování obyvatel v souvislosti s vyšší inflací a jejím vlivem na úspory a reálnou úroveň mezd, a tedy i snížení poptávky po vybraných službách.
Hospodářská komora také uvádí, že kvůli rychle rostoucím cenám elektřiny i plynu je současná situace pro domácnosti a firmy téměř neudržitelná. Kvůli růstu cen, nedostatečné dostupnosti některých materiálů a nepřímých dopadů ruské invaze na Ukrajinu je skoro polovina podniků nucena v letošním roce utlumit své investice.
Dle aktuálních dat inflace v březnu dosáhla 12,7 %, především kvůli dražším pohonným hmotám. Podražily také elektřina, plyn a dodávky tepla. Oproti únoru ceny porostly o 1,7 %.
Závěr
Hospodářská komora i proto vypracovala seznam doporučení, jak by vláda mohla na nynější obtížnou situaci reagovat.
Navrhla, aby vláda zvážila výjimky pro používání burzovních cen při prodeji energií, vytvoření mechanismu k zajištění strategických zásob zemního plynu, vlastní těžbu plynu z břidlic nebo třeba prodloužení provozu uhelných tepláren. Hospodářská komora zároveň doporučuje, aby Česká republika majetkově vstoupila do nově vznikajících terminálů na zkapalněný zemní plyn.