Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin a akcie – Nízká míra korelace je velmi vítanou vlastností pro institucionální svět

Bitcoin a akcie – Nízká míra korelace je velmi vítanou vlastností pro institucionální svět

Bitcoin a kryptoměny obecně stojí před kritickou otázkou. Existuje významná korelace mezi digitálními měnami a akciovými trhy?

Absence korelace je totiž extrémně žádaná vlastnost ve světě financí. V následujících řádcích se podíváme na to, jaká je korelace mezi Bitcoinem a dalšími druhy majetků.

Proč je absence korelace tak důležitá?

Hodnota absence korelace nemusí být na první pohled zřejmá a to obzvláště pro běžného člověka, který nemá obrovské úspory.

Nicméně pro větší instituce, které disponují velkým množstvím financí, je absence korelace extrémně výhodná vlastnost. Problém je to ve své podstatě velmi jednoduchý.

Pokud budete držet svůj majetek na různých trzích, které spolu úzce korelují, tak není možné ochránit své investice ve vztahu k času.

V případě katastrofické události bude majitel financí prostě tratit na všech stranách.

Roli nekorelujícího majetku si například drží zlato a proto je považováno za hodnotnou protiváhu v případě krizí. I to je důvod, proč si zlato v horších časech vede lépe.

Absence korelace totiž vede k tomu, že investoři se pomocí zlata zajišťují před “špatnými časy”.

korelace jednotlivých aktiv
Korelace jednotlivých aktiv mezi lety 2007 a 2013

A to je stěžejní vlastnost nekorelujících majetků. Právě takové druhy majetku pomáhají zajistit se proti časům nejistoty. Pokud by Bitcoin vykazoval absenci korelace se standardními trhy, tak se stává o to hodnotnějším pro hráče na trhu, kteří se před potenciálním propadem snaží zajistit.

Zároveň se musí jednat o takový druh majektu, který funguje jako finanční nástroj. Proti krizím se lze jen těžko zajistit např. pomocí nákupu kukuřice, protože by daná instituce musela vybudovat sýpky a kukuřici prodávat a distribuovat.

Podobná věc nastala nyní s americkou, lehkou ropou, která se obchodovala v negativních číslech, protože nebyl nikdo, kdo by ji mohl uskladnit.

Koreluje Bitcoin s akciemi?

A tím se dostáváme k tomu, jak bude v celém obrázku figurovat Bitcoin (potažmo i ostatní kryptoměny). Za poslední měsíce totiž Bitcoin vykazoval vyšší míru korelace s akciemi. To bylo způsobeno panikou na trzích, kdy svorně padalo zlato, Bitcoin i akcie.

Pokud se podíváme na statistiky z analytického webu Blockchain center, rychle zjistíme, že korelace mezi BTC a akciemi se nekoná, jak je vidět na následujícím obrázku (pozor: různé metodologie zkoumání korelace budou vytvářet různé obrázky situace, nicméně trend bude zůstávat stejný).

Korelace SP500 a BTC
Korelace SP500 a BTC

Co je na grafu vidět?

Pokud by se korelace pohybovala u hodnoty 1, tak to znamená, že porovnávané trhy se pohybují prakticky stále ve stejném směru. Nulová hodnota značí, že neexistuje korelace cena na jednotlivých trzích se pohybuje nezávisle na sobě. -1 by pak znamenalo, že trhy se pohybují vždy přesně opačně.

Na obrázku je tedy vidět, že BTC nevykazuje prakticky žádnou míru korelace s akciovými trhy. Na konci grafu můžeme vidět zvýšenou míru korelace, za kterou je zodpovědná koronavirová krize.

Pro porovnání je dalším obrázkem korelace mezi akciovými indexy DOW a SP500.

korelace mezi indexy dow a s&p500
Korelace mezi indexy dow a s&p500

Zde je vidět, jak vypadá vysoká míra korelace. Inverzní korelace by pak tvořila linii u hranice -1.

Bitcoin jako revoluční vynález vykazuje nízkou míru korelace i v rámci srovnání se zlatem.

V obou případech je nicméně vidět, že korelace se v době krize výrazně zvýšila a trhy na ní reagovaly všechny podobně.

korelace zlato a bitcoin
Korelace zlata a Bitcoinu

Co to znamená pro Bitcoin?

Komunita okolo kryptoměn v posledních měsících zatratila z velké části narativ o absenci korelace. To nakonec vypovídá spíše o komunitě než o samotné korelaci. Ta je stále z dlouhodobého hlediska na velmi nízké úrovni. Ukazálo se nicméně několik zajímavých věcí.

V první řadě je to fakt, že v případě katastrofických událostí bude i Bitcoin reagovat velmi podobně jako reagují ostatní trhy. Tato reakce je ovšem s velkou pravděpodobností relativně krátkodobá a podobně je tomu např. i u zlata.

I zlato obvykle na krize reaguje zpočátku negativně a až poté jej investoři vyhledávají jako tzv. bezpečné úložiště hodnoty.

A to je další pointa. Bitcoinu se nadále daří prokazovat, že se klidně může stát budoucím digitálním úložištěm hodnoty.

Cesta k tomu samozřejmě vyžaduje významné budování důvěry v novou technologii, ale to je naštěstí největší přednost BTC. Bitcoin totiž potřebuje relativně málo důvěry, protože se jedná o transparentní systém a tudíž je možné vše ověřovat.

Absence korelace je vítaná a velmi žádaná vlastnost pro svět financí. Obzvláště velké, finanční instituce mají obrovský zájem na zajištění svých pozic a Bitcoin nadále prokazuje, že s tradičními trhy nekoreluje. A to je pro budoucnost kryptoměn fantastická zpráva.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.