Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bijme na poplach! Evropané prohrávají ekonomický závod s USA na plné čáře

Evropská ekonomická produktivita zaostává za USA, což ohrožuje její podíl nejenom na budoucnosti umělé inteligence. Co bychom měli zlepšit?

Publikováno
Bijme na poplach! Evropané prohrávají ekonomický závod s USA na plné čáře
Zdroj: depositphotos.com

Pracujeme méně a jsme spokojenější než Američané, ale tyto benefity se neobejdou bez kompromisů.

Evropané vydělávají pouze 44 % toho, co Američané – a naše produktivita, která měří poměr odpracovaných hodin k výkonu, zaostávala v roce 2023 za Američany o 24,6 %.

Ztrácíme půdu pod nohama?

Přestože má eurozóna více než 345 milionů obyvatel, její ekonomika nyní představuje pouze 65 % velikosti americké ekonomiky (vyjádřeno v dolarech), což je enormní pokles z 90 % v roce 2013.

I když jsou některé evropské země výkonnější, americká produktivita od přelomu století výrazně předstihla většinu Evropy – což vzbuzuje obavy vedoucích představitelů podniků, politiků a centrálních bankéřů v největším hospodářském bloku světa.

  • Od roku 2000 vzrostla americká produktivita o více než 60 %, zatímco v eurozóně se zvýšila pouze o 20 % a od roku 2020 klesla.
  • Guvernér švédské centrální banky, Erik Thedéen, varoval, že Evropa musí urychleně přistoupit k odstranění rozdílu v produktivitě, aby nepřišla o růstové příležitosti.

Pozor na rozšiřující se mezeru

Amerika dosáhla v prvním čtvrtletí tohoto roku nového rekordu produktivity díky nárůstu počtu nových podniků, vyšším mzdám a zavádění nových technologií, jako je umělá inteligence.

Napodobit tyto úspěchy by nemělo být pro bohaté a vzdělané evropské obyvatelstvo náročné, ale prezidentka Evropské centrální banky, Christine Lagardeová, poznamenává, že inovátoři a podnikatelé mají tendenci z Evropy utíkat.

  • Evropský think tank IREF tvrdí, že regulace, byrokracie a daně patří mezi největší faktory, které tlumí podnikatelský potenciál Evropy.
  • Situaci ještě zhoršuje stárnutí evropské populace, které přesměrovává pracovníky z rychle rostoucích odvětví, jako je e-commerce nebo software, na poptávaná místa ve zdravotnictví.

Rozdílný příběh dvou ekonomických Goliášů

Zatímco USA investují biliony do infrastruktury a soukromých dotací, aby podpořily domácí výrobu zelené energie, polovodičů a průmyslového zboží, Evropa zaostává.

Podle spoluzakladatele společnosti GlassView, Yanna Coantanlema, jsou evropské výdaje na výzkum a vývoj v oblasti technologií pouze pětinou výdajů v USA – a investice do umělé inteligence jsou v USA 50x vyšší.

Bez rychlých opatření hrozí, že Evropa bude dále zaostávat.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.