Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ASML Holding, evropský polovodičový gigant se značným potenciálem. Jak se mu aktuálně daří?

ASML Holding překonal očekávání analytiků díky rekordním objednávkám a silné poptávce po čipech. Pozornost investorů však vzbuzuje opatrný výhled společnosti.

Publikováno
ASML Holding, evropský polovodičový gigant se značným potenciálem. Jak se mu aktuálně daří?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost ASML Holding, oznámila výsledky hospodařeni za čtvrté čtvrtletí 2023, ve které překonala očekávání analytiků. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 9 % na 2,0 miliardy eur, zatímco tržby dosáhly 7,2 miliardy eur, čímž překonaly prognózu 6,9 miliardy eur.

Společnost ASML, která je známá svými stroji nezbytnými pro výrobu čipů, dosáhla v tomto čtvrtletí také rekordního příjmu objednávek ve výši více než 9 miliard eur, což je důsledek silné poptávky v polovodičovém sektoru, zejména pak po čipech používaných v aplikacích umělé inteligence.

Úspěšně zakončili loňský rok, dál pokračují obezřetně

Navzdory silným výsledkům společnost zachovala opatrný výhled růstu tržeb pro rok 2024, když předpokládá stabilní, ale nízký růst, kvůli nejisté trajektorii oživení trhu s polovodiči. Generální ředitel Peter Wennink nicméně připustil slibný vývoj, který by se zakládal na zvýšené poptávce po čipech a na vyšším využívání výrobní kapacity společnosti.

Největší zákazník společnosti ASML, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), která vyrábí čipy pro technologické giganty, jako jsou Apple a Nvidia, rovněž vyhlíží do nového roku s určitou mírou nejistoty.

Někteří analytici doufali v optimističtější výhled ASML, zdrženlivý výhled tedy zanechal některé účastníky trhu zklamané. Existuje však možnost, že ASML později v průběhu roku svůj výhled přehodnotí směrem nahoru, protože koncové trhy se nadále zotavují. Cena akcií společnosti v letošním roce odráží tento rostoucí trend.

Aktuální vývoj ceny akcií ASML

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ASML Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

ASML balancuje na tenké hraně

Jednou z výzev, kterým ASML čelí, jsou nová omezení vývozu do Číny, která zavedly Spojené státy a Nizozemsko v roce 2023. Tato regulace by mohla ovlivnit až 15 % prodejů společnosti. Navzdory hospodářskému zpomalení navíc čínští výrobci čipů s výraznou vládní podporou agresivně rozšiřují své aktivity.

Polovodičový průmysl se nachází v kritickém bodě a společnosti jako ASML stojí nyní v čele technologického pokroku. Strategická rozhodnutí těchto vlivných hráčů budou utvářet budoucí podobu globální výroby čipů a širšího technologického sektoru.

Společnost zatím s úspěchem balancuje silnou poptávku s geopolitickými a ekonomickými nejistotami. Nadcházející měsíce však budou určující jak pro samotnou společnost, tak pro celý polovodičový sektor.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎