Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple v potížích. Nejhorší propad prodejů za desetiletí! | Burza s odstupem

Apple v potížích. Nejhorší propad prodejů za desetiletí! | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi, které by vám neměly ujít. Dnes se mimo jiné dozvíte, jak se daří podnikání společnosti Apple, zda dosáhl index S&P 500 na nejdelší vítěznou sérii za posledních 20 let nebo jak využívá umělou inteligenci norský státní investiční fond spravující majetek o hodnotě 1,4 bilionu dolarů.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Vítězná série americký akcií skončila

Hlavní americké indexy zakončily týden smíšeně. Předtím se však index S&P 500 přiblížil k vyrovnání své nejdelší vítězné série za téměř dvacet let – ve středu (než přišel jednodenní propad) si připsal osmý denní zisk v řadě, zatímco index Nasdaq Composite devátý.

V týdnu se výrazně lépe dařilo růstovým akciím s velkou tržní kapitalizací, což se projevilo na výsledcích jednotlivých indexů. Nejlépe skončil index Nasdaq 100 a zisky si připsaly ještě indexy Dow Jones a S&P 500. Indexy akcií se střední a malou tržní kapitalizací naopak odepsaly 1,5, respektive 3 % své hodnoty.

Jednalo se o jeden z posledních týdnů, kdy byly zveřejňovány výsledky hospodaření podniků za třetí čtvrtletí, a růstové akcie podpořila pozitivní překvapení od některých technologických firem. Zejména akcie softwarových firem s vysokou hodnotou pozitivně reagovaly na výsledky firmy Datadog, která se zabývá monitorováním a zabezpečením cloudu. Ta v úterý po vyšších než očekávaných výsledcích vzrostla o 28 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Že by supernova? Kdepak, to jen na obloze vybuchují vesmírné společnosti

Sny mnoha vesmírných startupů, které vstoupily na burzu během pandemie, ztroskotaly zpět na Zemi. Investoři se zaklínali tím, že se z nich stane další SpaceX, která nadále dominuje trhu s vesmírnými nosiči a má na ně monopol – letos vypustila 92 úspěšných raket.

Vesmírná turistika je však náročné odvětví. Zatímco SpaceX pomalu “sahá” po Marsu, většina jejích konkurentů se vrací pevně nohama na zem.

  • Rocket Lab zůstala nejslibnějším z účastníků s osmi úspěšnými misemi v letošním roce – ale neúspěšná mise v září společnost vrátila o mnoho kroků zpět.
  • Společnost Virgin Galactic, která se zabývá vesmírnou turistikou, propouští 18 % svých zaměstnanců a oznamuje přerušení letů od poloviny roku 2024, aby přesměrovala své úsilí na novou a ziskovější kosmickou loď – její akcie za poslední rok klesly o téměř 70 %.
  • Zakladatelé společnosti Astra Space, která letos klesla o 80 %, ve čtvrtek nabídli investorům 30 milionů dolarů za to, že společnost převedou do soukromého vlastnictví, což je v ostrém kontrastu s oceněním při IPO, které před dvěma lety činilo 2,6 miliardy dolarů. Astra Space ve své historii uskutečnila pouze dvě úspěšné mise. Přesto však zůstává optimistická ohledně letů v letech 2024 a 2025, pokud ovšem přežije současnou krizi.
Načítání
Načítání
Koupit akcie SPCE! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Měl by se Apple (a investoři) obávat zpomalení prodejů iPhonů?

Apple zažívá nejhorší propad prodejů za poslední desetiletí, který je způsoben poklesem prodejů počítačů Mac a iPadů – a možná brzy i iPhonu.

Jeho prodeje ve třetím čtvrtletí mírně překonaly odhady 43,8 miliardy dolarů a generální ředitel Tim Cook pohotově poznamenal, že iPhone v Číně dosáhl v září rekordních prodejů.

Stále však existuje důvod k obavám:

  • V porovnání s 10% nárůstem v loňském čtvrtém čtvrtletí a 47% nárůstem v roce 2021 byly tržby za iPhone meziročně vyšší pouze o 3 %.
  • Prodeje iPhonu 15 v Číně byly o 6 % nižší než u iPhonu 14 – částečně díky společnosti Huawei, jejíž schopnosti nového 5G telefonu všechny překvapily.

Výrobci iPhonů může pomoci růst v Indii, protože se očekává, že podíl iPhonu na tomto trhu letos vyskočí ze 4,5 % na 6 %. Indie se také stala pro Apple klíčovým výrobním centrem – v posledním čtvrtletí pocházelo z Indie 14 % všech dodávek iPhonů (oproti méně než 1 % v roce 2020). Navíc se předpovídá, že vývoj iPhonu 17 začne v Indii – což znamená, že vývoj nového iPhonu po dlouhé době nezačne v Číně.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské indexy převážně ve ztrátě

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování v mírné ztrátě a stejně tak i většina hlavních evropských indexů. Zkrátka se snížil optimismus ohledně předpokladu, že úrokové sazby v Evropě již dosáhly svého vrcholu.

Hodnota žádného z indexů se však nezměnila ani o procento. V záporných číslech skončily britské, francouzské a italské akcie. Zanedbatelný zisk si pak připsaly německé akcie.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Elonova noční můra: Tlak odborů zvyšuje mzdy v německé továrně Tesly

Tesla oznámila zvýšení mezd o 4 % a bonusy pro 11 tisíc zaměstnanců své německé “gigafactory”. Ačkoli výrobce elektromobilů popírá, že by za zvýšením mezd stály snahy o zřízení odborové organizace.

Mocný německý odborový svaz IG Metall (který má více než 2,2 milionu členů) se agresivně snažil o zřízení místní organizace. V továrně Tesly jsou totiž mzdy nižší než v jiných automobilkách.

Berlínská továrna je pro Teslu strategická, protože se má stát místem výroby elektromobilu za asi 25 tisíc eur – dlouho očekávané a tolik potřebné levné varianty elektromobilu.

Šlape Tesla na brzdy?

  • Společnost snížila ceny svých elektromobilů, protože si uvědomila, že trh pro drahé elektromobily je velmi omezený. To ovšem potopilo její hrubou marži v automobilovém průmyslu na pouhých 16,3 %, což je nejnižší hodnota za poslední čtyři roky.
  • S rostoucími náklady na pracovní sílu a zpomalením prodeje Tesla přehodnocuje některé investice, jako je drahá gigafactory v Mexiku. Mexická továrna měla být odpovědí na obavy z přílišné závislosti na výrobě v Asii – obrovskou produkci zajišťuje šanghajská továrna Tesly. Na masivní produkci však samozřejmě nezáleží, pokud ji nekupuje dostatek lidí.
Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

AI hýbe světem peněz, využívá ji i norský státní investiční fond

Norský státní investiční fond, jehož hodnota dosahuje 1,4 bilionu dolarů, využívá umělou inteligenci ke správě svých investic, uvedl jeho generální ředitel Nicolai Tangen v rozhovoru pro Reuters.

Fond investuje příjmy norského státu z těžby ropy a plynu do akcií, dluhopisů, nemovitostí a projektů obnovitelných zdrojů energie v zahraničí. Jedná se o největší státní investiční fond na světě, který drží podíly ve více než 9 200 společnostech po celém světě a vlastní 1,5 % všech kótovaných akcií.

“Umělou inteligenci využíváme k alokaci kapitálu. Používáme ji k omezení obchodování, které provádíme, protože jsme indexově blízký fond a někdy musíme provádět výrazné úpravy portfolia. AI modely nám pomáhají obchodovat méně,” řekl Tangen.

Pražská burza po třech týdnech růstu v propadu

Pražská burza se v tomto týdnu podobně jako globální benchmarky propadala. Index PX klesl něco málo přes procento na 1 365 bodů.

Největší ztrátu zaznamenaly akcie Pilulky, oslabující o více než 6 %. Propadaly se i velké tituly pražské burzy – akcie Komerční banky o více než 3 %, akcie Erste Group přes 2 % a energetický gigant ČEZ odepsal 1,5 % podobně jako akcie Philip Morris. Akcie ČEZ oslabily na 979,50 korun, přestože společnost reportovala lepší než očekávané hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Jediný z velkých titulů Pražské burzy, který se v týdnu obchodoval v kladných číslech, byly nakonec akcie Monety, které si připsaly přibližně procento.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Blíží se konec krypto zimy? Ethereum v týdnu posílilo o 30 %

Zdálo se, že si kryptoměnoví nadšenci tento týden dychtivě četli o četných událostech – některé podstatnější než jiné – a považovali je za známky toho, že by pokračující, krutá a zdánlivě nekonečná krypto zima mohla konečně roztát.

Hlavní z těchto událostí byla registrace iShares Ethereum Trust společností BlackRock, která okamžitě vyvolala zvěsti, že tento titán Wall Street možná brzy nabídne Ethereum ETF. Rozruch kolem institucionálního zájmu o ETF na Ethereum jen dále podpořil stupňující se očekávání, že by spotový ETF na Bitcoin mohl získat schválení regulátora během několika týdnů.

Netrvalo dlouho a tyto teoretické zvěsti podnítily skutečný pohyb na trhu: Ve čtvrtek se Bitcoin poprvé za 18 měsíců vyšplhal nad 37 000 dolarů, zatímco Ethereum vypumpovalo přes 2 100 dolarů na nejvyšší cenu od loňského června – týdenní růst o 30 %. Okolo zmíněných hodnot se obě kryptoměny obchodují i v neděli dopoledne.

Vzrušení vyvolané tímto slibným vývojem podpořilo i četné altcoiny. Například Solana si v týdnu připsala 35 % a za poslední měsíc už vzrostla o více než 160 % – když už jsme u těch čísel, od začátku roku to celkem dělá ohromujících 450 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku

Ropa WTI za poslední měsíc oslabila o 10 %

Ceny ropy v tomto týdnu postihl další výrazný pokles. Ropa Brent, globální benchmark pro ceny ropy, uzavřela týdenní obchodování na ceně 81,54 dolaru za barel, což znamená týdenní pokles o více než 4 %.

Ještě hůře si pak vedla americká ropa WTI, která se propadla k ceně 77 dolarů za barel a během týdne odepsala ještě o pár desetin procenta více. Za poslední měsíc pak WTI zlevnila hned o 10 %, zatímco ropa Brent o přibližně 7 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Negativní týden komodit podtrhují i poměrně výrazné propady cen zlata a stříbra. Cena zlata klesala po všechny dny s výjimkou čtvrtka. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt zlata odepsal necelá 3 % (podobně jako spotové zlato) a zakončil týdenní obchodování okolo 1 942 dolarů za unci. Fyzické zlato, které je sledované některými obchodníky více než futures, týden skončilo ještě o 6 dolarů níže.

O více než 4 % se pak propadly cena stříbra. Nejaktivnější prosincový futures kontrakt zakončil týdenní obchodování na hodnotě 22,30 dolaru za unci. Spotové stříbro se pak v závěru týdne obchodovalo na podobné úrovni.

Co mě tento týden zaujalo:

Výrobci automobilů přecházejí od ekologických k cenově výhodným elektromobilům. Vysoké ceny totiž byly jedním z největších problémů elektromobilů, a proto velké automobilky přicházejí s atraktivními slevami a pobídkami – ve snaze nastartovat zpomalující se prodeje. V září tak klesla průměrná cena elektromobilů v USA o 22 % ve srovnání se situací před rokem. I proto volíme jako číslo týdne 22.

číslo týdne

Proč klesají ceny elektromobilů? Začátkem letošního roku proběhla v USA změna pravidla pro daňové úlevy, která omezila počet elektromobilů, které mají nárok na daňovou úlevu ve výši 7,5 tisíce dolarů – a někteří výrobci do toho vstoupili s vlastními dotacemi.

Tesla snížila ceny vybraných modelů vozidel kvůli nízkým objemům dodávek, zatímco Ford nabízí na některá vozidla slevu 7,5 tisíce dolarů a federální daňově výhodný úvěr.

Kam se ztratila poptávka? Klimatický zákon prezidenta Bidena z roku 2022 sice oživil americké investice do ekologických technologií – ale zatím nepovzbudil rychlý prodej elektromobilů. Není tak divu, že tento týden Lucid, který na každém prodaném vozidle prodělává asi 227 tisíc dolarů, snížil své výrobní cíle kvůli slabé poptávce. Přesto se očekává, že počet prodaných elektromobilů v USA letos poprvé v historii překročí 1 milion. Odvětví stále roste, jen v nižším tempu.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.