Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple i Tesla v problémech. Nastal čas prodat jejich akcie? | Burza s odstupem

Apple i Tesla v problémech. Nastal čas prodat jejich akcie? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi, které by vám neměly ujít. Dnes se mimo jiné dozvíte, jakým problémům aktuálně čelí američtí giganti Apple a Tesla, proč opět rostly americké akcie a čeho se nejvíce obávají investoři v roce 2024.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie ve zkráceném obchodním týdnu navázaly na zisky z předchozího období

Americké akcie v průběhu zkráceného svátečního obchodního týdne uzavřely na vyšší úrovni – trhy byly ve čtvrtek uzavřeny v souvislosti se svátkem Díkůvzdání a v pátek zavřely dříve – v 13:00 místního času.

Týden přinesl jednu pečlivě sledovanou zprávu o výsledcích hospodaření za třetí čtvrtletí, kdy akcie výrobce čipů Nvidia – šesté největší akciové společnosti na světě podle tržní kapitalizace – klesly poté, co společnost sice překonala odhady zisku a tržeb, ale vydala opatrné pokyny kvůli omezením vývozu do Číny. Navzdory slabosti akcií Nvidia růstové akcie celkově překonaly akcie hodnotové.

V týdnu bylo také zveřejněno několik významných ekonomických zpráv. Ve středu ministerstvo obchodu oznámilo, že objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu poklesly o 5,4 %, což znamenalo druhý největší pokles od dubna 2020. Na vině byl především prudký pokles vysoce volatilních objednávek civilních letadel. I objednávky bez letadel a nákupů v oblasti obrany – typicky považované za ukazatel podnikových investic – rovněž mírně klesly již druhý měsíc v řadě.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Apple neroste, což se stává velkým problémem

Apple byl průkopníkem, který jako první dosáhl hodnoty 2 a 3 bilionů dolarů. Nyní však riskuje, že závod o další milník prohraje se svým úhlavním nepřítelem, Microsoftem, kterému chybí pouhých 6 % k tomu, aby Apple předstihl na pozici největší společnosti na světě.

Kam se poděl růst? Tržby Applu v uplynulém roce stagnovaly – což je v ostrém kontrastu s ostatními technologickými giganty z velkolepé sedmičky. V posledním čtvrtletí došlo k poklesu prodeje každého z jeho hlavních hardwarových produktů (tj. iPhonů, Maců a iPadů).

A co hůř, Apple předpovídá pro prosincové čtvrtletí nulový růst, což je zlověstné vzhledem k tomu, že prosincové čtvrtletí obvykle udává tón celého následujícího roku.

Záchranou Applu je segment služeb

Segment služeb, který zahrnuje rozsáhlý softwarový ekosystém včetně App Store, Apple Pay a Apple TV+ se ukázal jako jediná významná oblast podnikání, která v posledním čtvrtletí rostla. V kvartále končícím posledního září si připsala rekordních 24,9 % celkových příjmů, zatímco před osmi lety to bylo jen něco málo přes 10 %.

  • V srpnu překročila oblast služeb společnosti hranici miliardy platících uživatelů. Za poslední tři roky se zdvojnásobila a za posledních 12 měsíců vygenerovala příjmy ve výši 81 miliard dolarů.
  • Služby jsou také nejziskovějším byznysem Applu s hrubou marží 70,9 %, což je dvakrát více než v případě hardwaru.

Co může pomoci Apple oživit?

Jako protiváha k prodeji hardwaru se rychle rozšiřuje služba Apple Pay, která představuje největší hrozbu pro PayPal. Přibližně 80 % aplikací pro iOS nyní přijímá Apple Pay oproti 44 % přijímajícím PayPal. Podle údajů společnosti Salesforce vzrostl v roce 2022 objem transakcí Apple Pay během vánoční sezóny o 62 % a tvořil 7 % všech e-commerce prodejů. Toto číslo by se přitom mohlo zvýšit podle analytiků až na 30 %.

Některé z předplacených služeb společnosti jako například Apple TV+ však údajně prodělávají miliardy. I proto Apple zdražil v říjnu cenu této služby o 43 %.

Zatímco se ale Apple pouští do hardwaru, finančních služeb a streamování, jedna otázka zatím zůstává nezodpovězena. Kde je generativní umělá inteligence?

Vývoj ceny akcií Apple a Microsoft za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání

Akcionáři společnosti Tesla žádají potrestání Elona Muska

Po nedávném zveřejnění antisemitského příspěvku Elona Muska na serveru X se od podnikatele rychle distancovali inzerenti. Nyní někteří investoři vyzývají představenstvo automobilky Tesla, aby ho pohnalo k odpovědnosti a pozastavilo mu činnost.

Akcionáři se obávají, že Muskovy kontroverzní politické komentáře poškozují značku – a obávají se, že představenstvo ztrácí schopnost kontrolovat nevyzpytatelného generálního ředitele:

  • Bílý dům několik dní po odsouzení Muskových výroků vyslal vzkaz tím, že se připojil k hlavnímu konkurentovi X, společnosti Threads.
  • Generální ředitelka společnosti X Linda Yaccarino, které se po Muskově převzetí podařilo nalákat zpět inzerenty, má nyní problémy si je udržet – a čelí výzvám reklamních manažerů, aby odstoupila, ačkoli si zatím stojí za svým.

Ještě před touto kontroverzí klesly měsíční příjmy z reklamy na X po Muskově převzetí až o 55 %. A odcházejí i uživatelé: Počet stažení aplikací klesl mezi říjnem 2022 a zářím 2023 o 38 % a počet aktivních mobilních uživatelů se snížil o pozoruhodných 17,8 %.

Jediný ukazatel návštěvnosti je na vzestupu – návštěvy profilu Elona Muska se meziročně zvýšily o 96 %.

Vývoj ceny akcií Tesla za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Smíšený týden evropských akcií ovšem bez výraznějších změn

Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil týdenní obchodování o 0,94 % výše v naději, že centrální banky začnou v první polovině příštího roku snižovat úrokové sazby.

Hodnota žádného z významných akciových indexů se nezměnila ani o procento. Německé a francouzské akcie mírně posílily, zatímco britské a italské akcie si připsaly zanedbatelné ztráty.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

ECB se snaží utlumit naděje na snížení sazeb. Podnikatelská aktivita v eurozóně klesá šestý měsíc v řadě

Tvůrci politiky měnové ECB zopakovali, že boj za omezení inflace není u konce, a snažili se vyvrátit očekávání finančních trhů, že centrální banka brzy sníží úrokové sazby.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová uvedla, že by sazby mohly být v příštích několika čtvrtletích stabilní, zatímco Francouz François Villeroy de Galhau řekl, že sazby dosáhly úrovně, na kterém pravděpodobně zůstanou několik příštích čtvrtletí.

Zápis z říjnového zasedání ECB pak odhalil, že tvůrci politiky trvali na tom, že další zvýšení sazeb by mělo zůstat na stole, i když další zpřísnění měnové politiky není součástí jejího hlavního scénáře.

Důležitým zveřejněným makroekonomickým ukazatelem byl průzkum nákupních manažerů S&P Global. Ten ukázal, že podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu šestý měsíc po sobě klesla, což je známkou hrozící recese. Index PMI dosáhl hodnoty 47,1, což představuje nárůst z tříletého minima 46,5 v říjnu. Hodnoty PMI nižší než 50 však signalizují pokles aktivity.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj indexu nákupních manažerů v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj indexu nákupních manažerů v eurozóně za posledních 12 měsíců

Pražská burza mírně oslabovala, zářila Kofola

Pražská burza reprezentovaná indexem PX v týdnu mírně oslabila na 1 385 bodů. Na českém akciovém trhu se podepsalo uzavření trhů v USA, proto jsme byly svědky jen nízkého objemu obchodů.

Vítězem tohoto týdne se staly akcie Kofola, které po oznámení převzetí společnosti Pivovary CZ zakončily týdenní obchodování s více než 4% ziskem. Z hlavních titulů burzy posílily ještě akcie Monety přibližně o procento a mírný zisk si připsaly i akcie Komerční banky.

Poraženým tohoto týdne se naopak staly akcie Tatry Mountain Resorts, které více než 5 % své hodnoty odespaly. Ztrácely i akcie ČEZ – více než dvě procenta – a mírnou ztrátu zaznamenaly rovněž akcie Erste Group a Philip Morris.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Kryptoměny: Bitcoin po ospalém týdnu dosáhl 18měsíčního maxima, Ethereum roste

Kryptotrhy měly ospalý týden – až do pátku. Bitcoin se na Den díkůvzdání sotva pohnul, ale následující den dosáhl 18měsíčního maxima a krátce překonal cenu 38 000 dolarů za minci.

Naposledy se na tuto úroveň dostal před krachem megaprojektu Terra v květnu 2022, který vedl k poklesu ceny všech mincí a tokenů a k bankrotu několika velkých společností zabývajících se digitálními aktivy.

Kolem nedělního poledne se Bitcoin obchoduje za 37 700 dolarů a za týden vzrostl přibližně o 3 %. Příliv peněz do kryptoinvestičních produktů od velkých investorů pomáhá tlačit cenu tohoto aktiva – a zbytku trhu – vzhůru.

Ethereum také téměř dosáhlo 18měsíčního maxima nad úrovní 2 100 dolarů, než přišla během víkendu drobná korekce ceny. Kolem nedělního poledne se tak obchoduje za cenu 2 075 dolarů, přičemž za sedm dní vzrostlo o téměř 6 %.

Solana, která byla po většinu listopadu ve výrazném vzestupu zpomalila a během posledního týdne se její cena téměř nezměnila. Drobný zisk okolo 4 % si připsalo Cardano a téměř 5 % odepsalo BNB, když vyšlo najevo, že burza Binance prala špinavé peníze.

Nejen digitální mince a tokeny měly dobrý týden. Zájem o tradiční kryptoakcie prudce vzrostl. V pátek vystřelily vzhůru akcie Coinbase – v době ukončení obchodování na burze Nasdaq činila jejich cena 115,54 dolaru za akcii – za 24 hodin růst o více než 6 %.

Společnost MicroStrategy – která je největším firemním držitelem Bitcoinu – také vystřelila vzhůru. Její akcie se obchodují za 520,24 dolaru za kus. Tak vysoko nebyly od prosince 2021.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku

Zlato pokořilo cenu 2 000 dolarů za unci

Ceny ropy postihl v tomto týdnu drobný, ovšem už čtvrtý týdenní pokles v řadě. Ropa Brent – globální benchmark pro ropu – uzavřel týdenní obchodování okolo úrovně 80 dolarů za barel, což představuje týdenní pokles o přibližně půl procenta. Za poslední měsíc však ropa Brent odepsala již 10 % své hodnoty.

Rovné procento pak odepsala americká ropa WTI, která se na konci pátečního obchodování obchodovala za cenu okolo 75 dolarů za barel. Za měsíc pak WTI ztratila hned 12 % své hodnoty.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Rostla naopak cena drahých kovů, které přinášejí investorům radost již 3 týdny v řadě.

Cena fyzického zlata v týdnu stoupla o přibližně 1 % a týdenní obchodování bylo ukončeno na úrovni 2 002 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt zlata pak týdenní obchodování zakončil ještě o 2 dolary výše.

O necelá 3 % pak v týdnu vzrostla cena stříbra. Fyzické stříbro se v pátek na konci dne obchodovalo za cenu 24,30 dolaru za unci a ještě o desetinu dolaru výše se držel i nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt stříbra.

Co mě tento týden zaujalo:

Rok 2023 je již téměř za námi, ale světové problémy si s sebou bereme i do roku 2024, který by podle varování analytiků mohl být bouřlivý. V průzkumu, který provedla společnost Oxford Economics mezi 130 společnostmi, hned 62 % podniků vidí jako hlavní riziko pro trhy v příštím roce geopolitiku. I proto volíme jako číslo týdne právě 62.

číslo týdne

Změny v globálních vládách by měly být rovněž v popředí zájmu investorů pro rok 2024, přičemž Goldman Sachs vyzdvihuje pro investory důležité volby v USA, Spojeném království, Indii a Tchaj-wanu.

Politický kalendář na rok 2023 doplnila Argentina zvolením Javiera Mileie, 53letého anarchokapitalistického ekonoma, který plánuje omladit argentinskou ekonomiku zmenšením vlády a nahrazením místní měny americkým dolarem. Jeho nečekané vítězství mělo odezvu na finančních trzích a jeden ETF sledující argentinské akcie vzrostl tento týden o 13,5 %.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.