Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americká inflace rychle klesá. Uzavře index S&P 500 v příštím roce nad hodnotou 5 100 bodů?

Analytici z Wall Street očekávají, že index S&P 500 v příštím roce výrazně posune svou rekordního hodnotu. Co je k tomuto názoru vede?

Publikováno
Americká inflace rychle klesá. Uzavře index S&P 500 v příštím roce nad hodnotou 5 100 bodů?
Zdroj: depositphotos.com

Analytici z Goldman Sachs zlepšili svou prognózu indexu S&P 500 na příští rok. Americká inflace nyní zpomaluje více než se čekalo, výnosy z dluhopisů klesají a Federální rezervní systém ukončil svoji agresivní rétoriku. To jsou důvody, které analytiky vedou k optimističtějšímu pohledu na trh v roce 2024.

Ve svém předchozím prohlášení investiční banka prorokovala uzavření indexu v letošním roce na hodnotě 4 700. V této měsíc staré zprávě poskytla také výhled na 5% růst ceny amerických akcií v roce 2024. V aktualizovaném dokumentu uvádějí nová data, která přispěla ke zlepšení jejich výhledu.

Především se jedná o rychlejší klesání inflace a stabilní listopadové zisky v retailových obchodech.

“Růst maloobchodních tržeb nad odhadovanou hodnotou dokazuje vyšší ekonomickou odolnost, zatímco nižší než očekávané nároky na nezaměstnanost potvrdily, že trh práce zůstává zdravý, napsal o víkendu ve výzkumné zprávě tým pro strategii akcií Goldman Sachs vedený Davidem Kostinem.

Jaké předpoklady vedly Goldman Sachs ke zlepšení prognózy?

Index S&P 500 překonal původní prognózy a pohybuje se na neočekávaně vysokých hodnotách nad hranicí 4 800 bodů. Navíc tento jev přichází v době, kdy většina investorů optimisticky reaguje na plánované snížení úrokových sazeb.

Fedu se podařilo potlačit inflaci, která klesá oproti předpokladu rychleji. Ukončil svoji agresivní rétoriku, a snížení úrokových sazeb uvedl ve výhledu na příští rok jako možný scénář.

Goldman Sachs doufá ve snížení sazeb již v březnu příštího roku. Rychlé snížení by podle nich znamenalo pozitivní signál akciím s nevyrovnanou rozvahou. “Prostředí klesajících úrokových sazeb a zlepšujících se očekávání hospodářského růstu historicky podporuje malé společnosti, které se v poslední době obchodovaly za snížené ocenění,” napsal Kostinův tým. Pokud se předpoklady naplní, index by mohl v příštím roce dosáhnout hodnoty 5 100 bodů.

Aktuální vývoj indexu S&P 500

Goldman Sachs nejsou sami

Známa investiční banka není jediná, kdo má pozitivní výhled na příští rok. Bank of America taktéž očekává snížení úrokových sazeb. Ve svém výhledu původně očekávala začátek snížení sazeb v červnu 2024, nyní ale předpokládá začátek snižování už v březnu.

Podle ekonoma Michaela Gapena není důvod, proč by se americká ekonomika nemohla těšit v příštím roce z mírného růstu a zároveň z deflace. Podle nástroje CME FedWatchTool je pravděpodobnost snížení úrokových sazeb v březnu celých 75 %, což je mnohem optimističtější číslo, než pouhých 28 % uváděných ještě před měsícem.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎