Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akvizice za 34 miliard dovršena, IBM koupilo Red Hat

D H
Publikováno
Akvizice za 34 miliard dovršena, IBM koupilo Red Hat

Americký technologický gigant IBM zahájil akvizici Red Hat už minulý rok. A právě nyní byl celý proces dokončen.

Co je akvizice

Při akvizici pohlcuje velká společnost malou (na rozdíl fůze, kde dochází k dohodě typicky dvou rovnocenných společností). Akcie malé společnosti zaniknou a akcionáři dostávají obvykle kompenzaci v podobě akciích velké společnosti či výplatu peněz nebo kombinaci obou variant.

Některé teorií tvrdí, že k akvizici se uchylují vyhořelé společnosti, které neinvestují do vývoje. Jiné zdroje zase uvádějí, že akvizice znamenají nové příležitosti, smysluplné investice a jsou tak pro společnost přínosem. My můžeme říci, že dopad na společnost je individuální a záleží na její situaci a na dané akvizici. Například akcie IBM po oznámení akvizice Red Hat ztratily 4 %.

Co přinese akvizice IBM

Hlavním důvodem pro jednu z největších technologických akvizicí všech dob byla především snaha o oživení celé společnosti a udržení kroku s konkurencí.

Společnosti Red Hat se daří, zatímco slavná „Big Blue“ spíše stagnuje. Toho si všimli i investoři a akcie IBM se loni propadly o 19 %. Akvizice ve výši 34 miliard dolarů otevírá IBM prostor zejména v odvětví cloudových technologií, které jsou pro Red Hat klíčové. Společným cílem by se mělo stát vytvoření hybridní multicloudové platformy nové generace.

Příjmy IBM v USD, zdroj: austrian.economicblogs.org/
Příjmy IBM v miliardách USD, zdroj: austrian.economicblogs.org
IBM příjmy v ročním porovnání
IBM příjmy v ročním porovnání, zdroj: austrian.economicblogs.org

Cesta ke spojení IBM a společnosti Red Hat byla trnitá a vyžadovala součinnost několika orgánů. Svolení muselo dát americké ministerstvo spravedlnosti Evropská unie, která si dávala patřičně načas a držela IBM, Red Hat i investory v nejistotě.

Co se změní pro Red Hat

Měnit se v této chvíli nebude generální ředitel společnosti, ve funkci zůstane dosavadní šéf Jim Whitehurst, který společnost bude řídit se svým týmem. Pouze se začlení k vrcholovému managementu IBM, reporty tak bude podávat přímo ředitelce IBM Virginii „Ginni“ Rometty . Změny se nedotknou prozatím ani prezentace společnosti navenek.

Red Hat a IBM logo
Red Hat a IBM logo

Neměnný zůstane i vizuál značky s charakteristickým logem. Dál budou fungovat i stávající pobočky. To je rozhodně dobrá zpráva i pro Českou republiku. Celosvětově největší pobočka Red Hat se nachází v Brně, v místním vývojovém centru našla uplatnění více než tisícovka lidí. Red Hat by měl fungovat jako samostatná jednotka v rámci divize IBM Hybrid Cloud.

Díky dovršení akvizice vznikne významná technologická společnost, která si dělá ambice být konkurentem pro ty nejlepší současné dodavatele cloudových řešení.

Jaký je váš názor na akvizici? Očekáváte do budouvna růst akcií IBM nebo tento gigant zaspal dobu?

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎