Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Aktuální podoba výnosové křivky jako předzvěst blížícího se krachu trhu?

Aktuální podoba výnosové křivky jako předzvěst blížícího se krachu trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Jakmile Federální rezervní banka (Fed) potvrdila své stanovisko ohledně nového cyklu zvyšování úrokových sazeb, souvisejícím tématem byla aktuální podoba výnosové křivky. Výnosová křivka je obecně přijímána jako předcházející indikátor. S nadsázkou můžeme říct, že věští budoucí ekonomický vývoj. Proto je hrozně důležité ji znát a chápat souvislosti, jako jsou úrokové míry. Jsou to takové makroekonomické základy, které by měl každý investor znát.

Zde si nyní rozebereme aktuální podobu výnosové křivky, protože začíná být trochu znepokojivá. Je i častým tématem v mainstreamových médií. Koukneme se na to a povíme si některé implikace.

Aktuální podoba výnosové křivky

Pro lepší orientaci přikládám takový učebnicový graf, jak má vypadat běžná výnosová křivka. Jednoduše řečeno má být zprvu více rostoucí (krátký konec křivky) a s dlouhodobými splatnostmi by měla spojnice výnosů pomalu tvořit plošší tvar. Dlouhý konec křivky by ovšem určitě neměl být plochý úplně, k tomu se může maximálně blížit.

Zdroj: forbes.com
Běžná výnosová křivka
Běžná výnosová křivka

Nyní se dostáváme k aktuální podobě výnosové křivky. Hned na první pohled bije do očí, že její dlouhý konec je takový “nalomený”. Čili státní dluhopisy s 20letou splatností nesou vyšší výnos (sazbu) než dluhopisy s 30letou splatností. Tenhle zlom máme v grafu už několik měsíců. Hned na začátku se proto mluvilo o možném zploštění větší délky křivky a úplnému převrácení.

Zdroj: gurufocus.com
Aktuální podoba výnosové křivky
Aktuální podoba výnosové křivky

Což se skutečně začíná dít. Ještě na podzim byla podoba výnosové křivky mnohem strmější. A strmější sklon znamená, že úrokové míry více stoupají s delší splatností. Tudíž investoři předpovídají velmi silný ekonomický růst. A s tím souvisí mnohem vyšší inflační riziko – větší premium (sazba). Čili sazby na krátkém konci křivky byly velmi malé. Zatímco u střednědobých a dlouhodobých splatností byly sazby velmi vysoké – spread (rozdíl) mezi nimi byl značný.

Zdroj: gurufocus.com
Aktuální a podzimní podoba výnosové křivky
Aktuální (modrá) a podzimní (černá) podoba výnosové křivky

Nicméně aktuální podoba výnosové křivky se skutečně zplošťuje. Všimněte si, jak vzrostly výnosy na federálních dluhopisech s krátkými splatnostmi. U dluhopisů s 2letou splatností činil v září výnos pouhých 0,28 %. Nyní už to dělá 1,18 %. Přitom Fed ještě ani nezačal zvedat základní sazby. Stačilo jenom párkrát signalizovat, že s tím v dohledné době začnou.

Výnosy u střednědobých a dlouhodobých splatností šly taktéž nahoru. Ale již ne tolik jako právě u těch krátkodobých. Popsaná situace je vážně nestandardní, protože je logické chtít mnohem větší sazbu u dluhopisů s delší splatností. Tady zkusím na čtenáře jednu školní otázku. Když poptáváte dluhopisy, nabízíte zároveň zapůjčení peněžních prostředků? A opačně, když nabízíte dluhopisy, poptáváte zároveň peníze? Někomu se to může zdát jasné jako slunce na nebi, ale je dobré si v hlavě na tyto otázky odpovědět.

Zdroj: gurufocus.com
Spread mezi 2letými a 10letými výnosy
Spread mezi 2letými a 10letými výnosy

Že se něco děje nám přirozeně říká graf vizualizující spread (rozdíl) mezi 2letými výnosy a 10letými výnosy. Na 0 % je červená linie, která defacto avizuje krizi. Momentálně je spread 0,61 procentního bodu a již několik měsíců v kuse soustavně klesá. Leč od 0 % jsme zatím ještě v podstatě dost daleko.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj 2letých výnosů.
Vývoj výnosů 2letých dluhopisů

Přikládám poslední obrázek, aby bylo jasno, jak od podzimu vzrostly výnosy na federálních dluhopisech s 2letou splatností. Ta expanze je takřka vertikála. Už jenom poslední zasedání Fedu bylo dalším stimulem pro jejich růst.

Závěrem

Dnešní text určitě nemá nikoho strašit. Je ovšem potřeba být připravený, když finanční trh něco očekává. A řečené očekávání se právě projevuje v samotné podobě výnosové křivky. Je proto rozumné být připravený na možný turbulentní vývoj, který v letošním roce může přijít.

Líbil se vám tento článek?
14
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.