Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové trhy dosahují nových rekordů, jedná se o past na investory? Trhy se příliš spoléhají na Fed

Akciové trhy tvoří nová cenová maxima. Jak dlouho současný růst vydrží? Je to poslední rally před obratem? Nebo potvrzení pro pokračující býčí trend?

Akciové trhy dosahují nových rekordů, jedná se o past na investory? Trhy se příliš spoléhají na Fed
Zdroj: depositphotos.com

Pozornému investorovi určitě neuniklo, že akciové trhy – respektive jejich reprezentanti v podobě akciových indexů – vytvořily nová cenová historická maxima. Index Nasdaq a Dow Jones to mají již pár dní za sebou, zatímco u akciového indexu S&P 500 předpokládáme, že k tomu dojde velmi brzy.

Většina investorů se proto určitě ptá, jak dlouho současný kurzový růst vydrží. Je to poslední rally před obratem? Nebo potvrzení pro pokračující býčí trend?

Poslední velký impuls pro kurzový růst je tentokrát repricing kvůli novým informacím, které nám sdělil Fed po svém posledním zasedání. Trhy se jednoduše snaží do kurzů propsat, že v následujícím roce klesnou úrokové sazby. Z čeho konkrétně trhy vycházejí?

Zdroj: tradingview.com
Akciový index Nasdaq na novém ATH
Akciový index Nasdaq na novém ATH

Má poslední video analýza:

Projekce Fedu implikuje minimálně trojnásobné snížení sazeb

Součástí každého druhého zasedání je kromě měnově-politického rozhodnutí i zveřejnění ekonomické projekce. Ekonomická projekce je pro investory klíčová, protože dává náhled na to, co Fed předpokládá pro následující roky – centrální banka upravuje svou politiku dle projekcí. A projekce upravuje dle nově naměřených dat. Navíc je součástí projekce tzv. dot plot – bodový graf, který trhy zřejmě zajímá nejvíc.

Dot plot přinesl změnu ve výhledu o úrokových sazbách ze strany členů FOMC, neboť terminální sazba klesla z 5,1 % na 4,6 %, což implikuje minimálně tři snížení sazeb v roce 2024. Futures trh nyní počítá s prvním snížením v březnu. Proto reagovaly Bitcoin, dluhopisy, akciezlato ihned pohybem vzhůru.

Poznámka

Terminal rate je mediánová hodnota na bodovém grafu. Podotýkám, že výhled není v žádném případě závazný. Výrazně se mění kvartál od kvartálu, protože Fed své modely upravuje o nová data.

Zdroj: yahoo.com
Dot Plot.
Dot plot ze září a prosince

Z přiloženého dot plotu jde snadno poznat, že výhled členů FOMC se výrazně změnil “holubičím” směrem. Předtím byli američtí centrální bankéři mnohem více nakloněni vyšším úrokovým sazbám než na posledním zasedání. V úvodním proslovu s Jeromem Powellem bohužel nezazněl konkrétní argument, proč se jejich očekávání tolik změnilo.

V roce 2024 by tedy měly úrokové sazby celkově klesnout o 0,75 procentního bodu a v roce 2025 o další 1 procentní bod – to vypadá pro trhy na první pohled hodně optimisticky.

Poznámka

Trhy se v souvislosti s poklesem sazeb soustřeďují pouze na to, že budou peníze opět levnější. To je ovšem velmi krátkozraké.

Zdroj: bondsavvy.com
Změny v sazbách dle dot plot.
Změny v sazbách dle bodového grafu

Když Fed začal snižovat úrokové sazby, začala obvykle alespoň recese

Když se podíváme do historie, zjistíme, že to s poklesem úrokových sazeb většinou nebylo vůbec tolik růžové, jak si mnozí představují. Proto je studium ekonomické historie pro každého investora klíčové pro úspěšné investování. Když neznáte ekonomickou historii, nemůžete se posunout dál. Podotýkám, že číst v průměru půl hodiny denně, nikomu opravdu neublíží – pokud vám tedy záleží na vašich penězích.

V současných představách panuje přesvědčení, že jakmile Fed půjde se sazbami dolů, potečou na trhy nové peníze díky úvěrové expanzi a vyšším deficitním rozpočtům (tak se totiž nové peníze tvoří). Vtip je ale v tom, že spolu se začátkem poklesu sazeb, nastávaly v historii na trzích velké propady, doprovázené ekonomickou recesí nebo krizí. Co to pro nás znamená?

Zdroj: linkedin.com
Jednotlivé cykly růstu sazeb a ekonomické krize
Jednotlivé cykly růstu sazeb a ekonomické krize

Záleží totiž na důvodu, proč centrální banka úrokové sazby snižuje. Když je snižuje ze špatných důvodů, je to pro trhy medvědí signál. Když je začne snižovat z dobrého důvodu (nízká inflace), je to býčí signál. My ovšem víme, že Fed snižování sazeb v historii skoro vždy dost přehnal a dospělo to právě k velkým tržním poklesům.

Závěrem: Nehrajte “hru na posledního vola”

Nynější chování trhu osobně považuji za pokračování “hry na posledního vola”. Když vyjdeme z historie, víme, že americká centrální banka nakonec způsobila alespoň hospodářskou recesi. Také víme, že akciové trhy nikdy nezačaly býčí trh před začátkem recese.

Řekl bych, že si investoři víceméně uvědomují, že se v následujícím roce něco pokazí. Leč mají dojem, že stihnou z trhu zavčas odejít. Jenomže odejít v takových případech zavčas, je jako se snažit rychle odejít z festivalu, když DJ přestane hrát. Jen tak se ven nedostanete.

TIP

Upozorňuji, že v tomto kontextu mluvím hlavně o nafouklých akciových sektorech (technologie). Ve svých dřívějších příspěvcích, na státní dluhopisy a akcie těžařů zlata, jsem vysvětlil, že jsou aktiva, do kterých se v tomto prostředí vyplatí investovat. A to s relativně nízkým rizikem.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.