Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Akcie Visa má výborné výsledky a zvedá dividendu o 20 % - Co dalšího prozradí výsledková sezóna?

Akcie Visa má výborné výsledky a zvedá dividendu o 20 % - Co dalšího prozradí výsledková sezóna?

Akcie Visa má výborné výsledky a zvedá dividendu o 20 % - Co dalšího prozradí výsledková sezóna?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Visa není třeba představovat. Velká část populace používá jejích služby aniž by si to vysloveně uvědomovala. Byznys model Visy je velmi stabilní a díky tomu, že má na trhu kvazimonopol, bychom jen těžko hledali defenzivnější společnost.

Jak se vedení Visy dívá na globální vývoj ekonomiky a má obavy z hospodářské recese jako většina ostatních?

Výsledky za 3Q 2022

Hospodářské výsledky pozitivně překvapily analytiky a to v tržbách i v zisku na jednu akcii. Tržby společnosti dosáhly 7,8 miliard amerických dolarů oproti očekáváným 7,55 miliardám. Zisk na jednu akcií tak byl 1,93 dolarů oproti očekávaným 1,81 dolaru. Objem plateb organicky rostl o 12 %.

Dobrou zprávou je taktéž snížení nákladů z 3,13 miliard dolarů na 2,7 miliardy dolarů. Společnost reagovala na dobré výsledky tím, že zvýšila čtvrtletní dividendu z 0,395 na 0,45 dolarů. To představuje nárůst dividendy skoro o 20 %. Avšak i přes toto zvýšení je největší slabinou této dividendové akcie nízký dividendový výnos, který se nyní pohybuje na úrovni 1 % ročně. Což je v době vysoké americké inflace opravdu velmi málo. Akcionáře jistě potěší program zpětného odkupu akcií ve výši 12 miliard dolarů.

Vývoj akcií Visa
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Příčiny úspěchu

Dobré výsledky mají samozřejmě své příčiny. Jelikož Visa karty se používají po celém světě, zveřejnění jejich výsledků je určitou sociologickou sondou do globálního světa. Lidé pokračují v návratu k normálnímu životu před Covidem a pokračují i nadále v utrácení. Visa má největší marže při provádění mezinárodních transakcí. Zejména ty mezi různými státy v Evropě značné rostly a díky ním rostl příjem z mezinárodních plateb o 49 %. Evropané se tak vrací k cestování.

Jediný stát, který zůstává turistům z důvodů přísných opatření proti Covidu uzavřen, je Čína. Pokud se Čína zbaví restriktivního chování, Visa může mít dobrá čísla i v nadcházejících kvartálech.

Druhý důvodem je čím dál větší obliba elektronického obchodování. Trend je jasný. Hotovostních plateb bude čím dál víc ubývat. Velmi zajímavým údajem, který zazněl v konferenčním hovoru k výsledkům Visy bylo, že lidé sice kupují levnější zboží, ale objem utracených peněz zůstává stejný. A to zejména mezi bohatými lidmi.

Lidé ještě šetřit nezačali. Utahování měnové politiky se zatím projevuje v spotřebitelském chování v preferenci levějších služeb a nikoliv v jejich omezování. Otázkou je, zda lidé budou chtít šetřit na Vánoce. Krize tak může vypuknout až v prvním čtvrtletí 2023.

Noví klienti a růst v oblasti kryptoměn

I když se to zdá skoro nemožné, Visa stále roste. Pří příležitosti zveřejnění výsledků oznámila spolupráci s China Construction Bank, Bank of Communication a National Bank of Kuwait. Svou spolupráci rozšíří i švýcarským gigantem UBS.

Pro příznivce kryptoměn byla velmi zajímavá tato zpráva, že velká kryptoměnová burza FTX s více než 5 miliony registrovaných uživatelů podepsala smlouvu o rozšíření vydávání pověření Visa mimo USA do více než 40 zemí, čímž se celkový počet partnerství s kryptoměnovými platformami v oblasti vydávání karet zvýšil na více než 70. Visa neláme hůl nad kryptoměnami a i přes pokles bitcoinu vidí velké příležitosti v tomto sektoru.

Výhled do budoucnosti

Společnost Visa se rozhodla do svých projekcí nezapočítat možnou recesi. Nemá vlastní analytické oddělení pro makroekonomii ani křišťálovou kouli, aby věděla kdy a jak hluboká nadcházející recese bude.

Ze současných čísel zatím vyplývá, že recese je velmi daleko a lidé utrácejí dál. Taktéž inflaci asi nemusí Visa řešit, protože objemy plateb rostou organicky. Zvedání úrokových sazeb má na hospodaření Visy pozitivní vliv, protože zůstatky na účtech jsou úročeny.

Daleko horší vliv na hospodaření Visy má situace v Rusku. Díky sankcím ztrácí 5 % z tržeb a velký potenciál možného růstu služeb. Pokud by přišla recese, je Visa rozhodnuta v první chvíli jí řešit snížením nákladů a to zejména personálních, marketingu a cestovních výdajů. Ale vedení společnosti si myslí, že k těmto škrtům nemusí nutně dojít.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěr: Akcie Visa jsou i nadále drahé

Akcie Visa velmi dobře reagovaly na zveřejnění výsledků. Jen za posledních pět dní akcie přidala přes 10 %.

To je opravdu hodně na defenzivní akcii, která patří k ve svém sektoru k těm nejvíce nadhodnoceným. Ukazatel PER se pohybuje okolo 30, avšak pro firmy ze stejného sektoru je průměrná hodnota PER na 20. Důvodem je právě solidnost celého byznys modelu a absence silnější konkurence na trhu.

Akcie Visa dokazuje svoji sílu a i přestože celý rok panuje medvědí trend, ztratila pouhých 7 %. Jedinou vadou na kráse je nízký roční dividendový výnos. Z tohoto pohledu je nyní lepší si koupit americký desetiletý dluhopis, který je taktéž konzervativní investicí, avšak s mnohem lepším ročním výnosem.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo