Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie této těžební společnosti jsou nevybroušeným diamantem. Mohou vyletět o desítky procent!

Anglo American čelí problémům a hodnota akcií klesá, ale analytici vidí potenciál pro růst a investiční příležitosti v jejím strategickém zaměření.

Akcie této těžební společnosti jsou nevybroušeným diamantem. Mohou vyletět o desítky procent!
Zdroj: depositphotos.com

Anglo American, se sídlem v Londýně, patří mezi přední světové diverzifikované těžební společnosti, když provozuje své aktivity na šesti kontinentech.

Její portfolio zahrnuje širokou škálu komodit, včetně mědi, železné rudy, diamantů, platiny a dalších kovů. Společnost se historicky významně angažovala v Jižní Africe, kde proslula svými zlatými doly.

Její současné jádro podnikání však leží mimo oblast zlata. Aktuálně se měď vyprofilovala jako její hlavní obchodní aktivita.

Akcie je aktuálně v problémech

Navzdory robustnímu portfoliu a rozsáhlým globálním operacím se Anglo American v poslední době potýká s řadou výzev, což se odráží i ve výkonnosti jejích akcií.

Během posledního roku jejich hodnota klesla přibližně o 24 %, což je výrazně horší výsledek ve srovnání s většími konkurenty jako Glencore a BHP Group, které rovněž zaostávají za cenami akcií širšího trhu.

Srovnání vývoje BHP a Anglo American za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Anglo American / NGLOY
Načítání
Načítání
Načítání
BHP Billiton / BHP
Načítání
Načítání
Načítání

K této klesající tendenci přispělo několik faktorů. Operační problémy, zejména s klíčovými komoditami, jako jsou diamanty, značně zatížily důvěru investorů.

Jednotka společnosti s názvem De Beers zaznamenala v roce 2023 ztráty, což odráží obtížné podmínky na diamantovém trhu. K tomu přispělo i zklamání z víceletého výhledu produkce, což dále zvýšilo obavy investorů a vyvolalo tlak na pokles ceny akcií.

Výhody Anglo American

Přestože se aktuálně potýká s četnými výzvami, existují důvody k opatrnému optimismu ohledně budoucnosti Anglo American.

Společnost podniká proaktivní kroky k řešení svých problémů, včetně iniciativ na snižování nákladů, zlepšování provozní efektivity a strategického přezkumu celého svého obchodního portfolia.

Jednou z hlavních výhod Anglo American vzhledem k budoucímu oživení a růstu je její široké portfolio komodit. Diverzifikace by měla sloužit jako ochrana proti fluktuacím cen na jednotlivých trzích.

Anglo American se aktuálně hodně zaměřuje na měď, která má pravděpodobně, vzhledem k rostoucí poptávce po drahých a průmyslových kovech, ty nejlepší vyhlídky.

Zdroj: jefferies.com
Rozložení portfolia Anglo American
Rozložení portfolia Anglo American

Pokles ceny akcií Anglo American otevírá příležitost pro investory. Aktuálně se obchoduje za přibližně 11násobek odhadovaných zisků za rok 2024, což představuje relativně nízkou valuaci vzhledem k budoucímu potenciálu společnosti.

Analytik z Morgan Stanley nedávno zvýšil doporučení pro Anglo American z Equal Weight na Overweight s odkazem na revizi portfolia komodit a potenciální provozní zlepšení.

Odhaduje cílovou cenu na úrovni 16 USD, což by znamenalo více než 30% růst ze současných hodnot.

Ceny klíčových komodit

Analytici také očekávají, že společnost bude schopna využít vzestupnou tendenci cen kovů a dosáhnout stabilizace a růstu svého podnikání.

Mezi klíčové faktory, které by mohly posílit hodnotu akcií Anglo American, patří očekávaný růst cen mědi a “platinových kovů”, kam kromě platiny patří také paladium a rhodium.

Kromě toho by mohla být přítomnost Anglo American na trhu diamantů podporována obnovou poptávky po luxusních předmětech a šperkařství, ačkoli je třeba brát v úvahu rizika související s růstem výroby syntetických diamantů.

Měď, která je klíčovým prvkem v infrastruktuře a v elektromobilitě, by pak měla být podporována růstem poptávky díky narůstajícímu podílu obnovitelných zdrojů energie.

Aktuální vývoj ceny mědi

Platinové kovy zase očekávají rostoucí poptávku ze strany automobilového průmyslu, zejména v souvislosti s přechodem na vozidla s nulovými emisemi. To vše hraje akciím Anglo American do karet.

Aktuální vývoj ceny paladia

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.