Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie narazily na pomyslný strop – Co zase tlačí akcie tolik dolů?

Akcie narazily na pomyslný strop – Co zase tlačí akcie tolik dolů?
Zdroj: etftrends.com

Akcie stále čelí soustavnému tlaku, který celému trhu brání v pohodlném růstu. Co za tím stojí? A co se stalo v týdnu v americkém kongresu?

Za pár dnů se toho zase dost změnilo. A to v neprospěch akciového trhu. V dnešní analýze si proto vše dostatečně vysvětlíme. A ukážeme si cenový graf akciového indexu S&P 500.

Powell přiměl akciový trh vystřízlivět

V týdnu se uskutečnilo slyšení, kde byl hlavním aktérem předseda Fed Jerome Powell. Obecně vzato se od toho až tolik neočekávalo. Že přednese víceméně ty samé informace jako při jeho předešlých vystoupení. Zas na druhou stranu, dalo se předpokládat, že forma obsahu bude více působit jestřábím dojmem. Protože poslední inflační data, hlavně index PCE, nedopadl úplně nejlépe. Polopaticky řečeno, inflace ve Spojených státech začala zase akcelerovat. A to asi po půlročním poklesu rychlosti růstu cenové hladiny. Zkrátka měsíce probíhal proces dezinflace.

Vystoupení Powella v senátu podstatně převrátilo očekávání trhu ohledně dalšího růstu úrokových sazeb na následujícím zasedání Federálního rezervního systému. Trh bral Powella skutečně vážně. Přitom z těch “jestřábích” informací víceméně zopakoval to stejné jako při předešlých vystoupení. Mně to tak alespoň přišlo. Nezaznamenal jsem nic moc nového. Prý v jeho výpovědi zazněla informace, která naznačovala, že zase přitvrdí. Ve smyslu rychlejšího růstu sazeb. Ale toho jsem si osobně nevšiml.

Pro mě bylo spíše klíčové, že tentokrát vynechal informace, které předtím trhu zavdávaly si myslet, že to brzy s restrikcemi vzdají. Při jeho posledním vystoupení Powell zmínil snad tucetkrát slovo “dezinflace”. Což pomalu znělo jako “job is done”. Tentokrát jsem ale nic takového nezaregistroval. Trh v každém případě nové události rychle ocenil.

Zdroj: bloomberg.com
Fed terminal rate
Fed terminal rate

Díky tomu vzrostl terminal rate na 5,76 %. To je mnohem více, než trh asi půl roku oceňoval. Vzhledem k tomu, že je základní úroková sazba nyní na 4,75 %, znamená to růst ještě o celý procentní bod. A já bych si dovolil tvrdit, že v konečném závěru půjde Fed ještě výš. A to nad 6 %. Můj osobní odhad je zhruba 6,5 %. Vlastně jde dlouho o můj osobní tip. Proto je rozumné kalkulovat s možností, že úrokové sazby porostou ještě do konce roku.

Zdroj: cmegroup.com
Fed Watch
Fed Watch

Nejzajímavější na tom je, že dle Fed Watch trhy oceňují na dalším zasedání hike o 0,5 procentního bodu. Trh tedy počítá (78 %) s opětovným zpřísněním, protože první zvýšení sazeb v letošním roce činilo jenom 0,25 procentního bodu. Zde bych byl ale hodně opatrný. Fed může zvyšovat klidně pomalým tempem. Ale po celý rok. Když odhlasují v letošním roce na každém zasedání zvýšení o 0,25 procentního bodu, jsme na 6,5 %. I když trhy za pár dní překvapí menším hikem, nic pozitivního to ve finále neznamená.

Akcie budoucí zpřísnění měnové politiky pomaličku zohledňují

Takže akciový trh v podobě indexu S&P 500 pomaličku reagoval na vystoupení předsedy Fed. Z počátku šlo o vskutku malou reakci. Což mně dost překvapilo. Vzhledem k tomu, že výnosy na dluhopisech šly strmě nahoru. A dolarový index to samé. Bitcoin prvně též bez znatelnější reakce. Zdá se, že akcioví investoři a investoři do BTC, moc nechápou, co se stalo.

Pravda je, že zmíněné trhy mají tendenci reagovat na tento typ makro fundamentů s jistým zpožděním. Takže na větší kurzovou reakci si možná ještě počkáme. Že se ale nic hned nestalo, bych nebral jako potvrzení, že se vlastně nic negativního neodehrává.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500

Kurz akciového indexu S&P 500 se nedávno odrazil od S/R pásma 3 950 bodů. Všimněte si, že došlo i k otestování té původní rezistenční diagonály. Která vlastně tvořila horní hranici medvědí struktury trhu. S posledním poklesem kurzu jsme se k řečenému S/R levelu vrátili. A je i blízko od řečené diagonále. Jestli kurz padne pod oba řečené supporty, jde o velmi medvědí signál. Index S&P 500 se tím totiž vrátí zpátky do medvědí struktury. A v takovém případě bych minimálně počítal s otestováním tržního minima z předešlého roku.

Závěrem

Akciový trh se měsíce pokoušel udržovat vzestupný trend, ale nebylo to nijak přesvědčivé. Hlavně šly kurzy nahoru navzdory tomu, že cyklus růstu úrokových sazeb není ani náhodou u konce. A to hlavní, pokaždé když Fed zvyšoval úrokové sazby, nakonec restrikce způsobily ekonomickou recesi. Takže akcioví býci vlastně celé měsíce sázeli na to, že trhy vytvoří dno ještě před recesí. Ale to se nikdy v historii nestalo. Samozřejmě mnozí mohli spekulovat na tzv. soft landing ekonomiky. Ale to je též málo pravděpodobné. A důvody jsem vysvětloval v dřívější analýze na Bitcoin.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.