Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie MONETY trhají rekordy, spojení s PPF přináší ovoce

Akcie MONETY trhají rekordy, spojení s PPF přináší ovoce

Akcie MONETY trhají rekordy, spojení s PPF přináší ovoce
Zdroj: depositphotos.com

Čtvrtá největší banka, co do počtu klientů, ale absolutní vítěz, co se týká meziročního nárůstu ceny akcií. Takto jednoduše by se dala charakterizovat MONETA Money Bank, a.s. Co stojí za raketovým růstem ceny akcií Moneta a jaké jsou prognózy do budoucnosti? To se dočtete v následujícím článku.

Akciový graf MONETA Money Bank
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Když bylo 28. 4. 2021 oznámeno, že plán na přidání MONETY do portfolia investiční skupiny PPF je hotov, mnoho analytiků a investorů s očekáváním vyhlíželo, jaké nové příležitosti a výzvy toto spojení přinese.

A nyní, po více než půl roce můžeme s klidným srdcem konstatovat, že spojení těchto dvou silných společností přináší své ovoce. MONETA totiž zaznamenala meziroční nárůst čistého zisku o 51,2 % na 2,897 miliardy korun.

Co stojí za enormním růstem?

Za růstem ceny akcií společnosti MONETA nestojí pouze akvizice se společností PPF, ale také navyšování podílu v MONETĚ, českým podnikatelem Pavlem Tykačem. Ten 1. října navýšil svůj podíl na 5,19 %, což při aktuální ceně akcií znamená podíl ve výši přes 2,4 miliardy korun.

Pavel Tykač je devátým nejbohatším českým nebo slovenským businessmanem s majetkem přesahujícím 37 miliard korun.

Akcie společnosti nabrali na obrátkách poté, co MONETA 18. 11. oznámila růst úrokové sazby na svých spořicích účtech, což jejím klientům nabídne zhodnocení svých vkladů o 2,5 % ročně. Na tento krok investoři reagovali nákupem akcií společnosti, což vyhnalo jejich hodnotu až k 95 korunám, což byl nárůst o téměř 7,5 % za pouhé tři dny!

Na druhou stranu se k tomuto kroku společnost odhodlala v návaznosti na dřívější zdražení svých půjček, které se v současné době pohybuje na hodnotě 4,8 % ročně s roční procentní sazbou nákladů (RPSN) 4,9 %. Předseda představenstva Tomáš Spurný tento krok komentoval slovy:

"Chceme, aby naši klienti věděli, že MONETA na tyto změny reaguje nejenom na straně úroků u půjček,
ale i na straně vkladů."

Jak to vypadá do budoucna?

Společnost MONETA Money Bank, a.s. má velmi dobře našlápnuto k tvorbě svých historických maxim, co se týče ceny svých akcií. Poslední fundamentální zpráva totiž přináší informace o pokračující akvizici MONETY se společností PPF, kdy se obě strany dohodly na struktuře budoucího financování. Ta zahrnuje i další akvizici ve výši 25,9 miliard korun. Návrh na provedení bude předložen na následující valné hromadě akcionářům MONETY ke schválení.

 

Závěrem

MONETA jistě ještě neřekla své poslední slovo. Pokračující spojení s PPF a navyšování podílu ve společnosti podnikatelem Pavlem Tykačem přináší jistě silný potenciál pro realizaci cílů společnosti. O důvěře investorů v MONETU svědčí i fakt, že v loňském roce společnost měla celkem 21 tisíc akcionářů ze 46 zemí a její akcie jsou jedny z nejlikvidnějších na Pražské burze.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo