Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Moneta se svým ziskem nad očekávání, trh relativně silný - Co dalšího prozradí technická a fundamentální analýza?

Akcie Moneta se svým ziskem nad očekávání, trh relativně silný - Co dalšího prozradí technická a fundamentální analýza?

Akcie Moneta se svým ziskem nad očekávání, trh relativně silný - Co dalšího prozradí technická a fundamentální analýza?
Zdroj: czechcrunch.cz

Akcie Moneta patří mezi nejsilnější tituly, které lze na tuzemském trhu volně obchodovat. A máme čerstvě po zveřejněných výsledcích za druhý kvartál letošního roku. A to i s makroekonomickou prognózou, kterou si společně s hospodářskými čísly krátce taktéž uvedeme. Pak si zpracujeme základní technickou analýzu cenového grafu.

Vývoj akcií Moneta v posledních 2 letech
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Moneta očekává uvalení zvýšené daně na bankovní sektor

Moneta ve své zprávě uvádí, že vláda oznámila záměr zdanit neočekávané zisky energetického a bankovního průmyslu. Čtyři z pěti koaličních stran podporují zavedení této daně na omezenou dobu. Vzhledem k tomu, že schodek rozpočtu bude nejspíš za letošní rok opětovně rekordní, Moneta tuto hrozbu bere zcela vážně.

Státní dluh má v % HDP dosahovat až 42,7 %. Což je meziročně nárůst o 0,8 procentního bodu. Přitom ještě za rok 2019 činil dluh vůči HDP 30,1 %. A pro vládu je nejsnadnější uvalit nějakou novou daň. Sice uvádějí, že se jedná o krátkodobý záměr. Ale jak říkal pokaždé Friedman, není nic dlouhodobějšího než krátkodobý vládní program.

Makroekonomická prognóza Moneta
Makroekonomická prognóza
Zdroj: moneta.cz

Na základě dosavadních diskusí by minimální sazba daně měla činit 40 až 60 %
neočekávaného zisku před zdaněním. Zatím není ale jasná forma. Jestli půjde o zvýšení daně z příjmů nebo o zdanění bilanční sumy. To se dozvíme nejspíš až během několika měsíců.

Co se týká vývoje tuzemského HDP, prognóza momentálně počítá s růstem 1,2 % za celý rok 2022. Vyjma roku 2020 jde o jeden z nejnižších růstů za předešlých osm let.

Hospodářské výsledky Moneta

Čistý úrokový výnos za druhý kvartál meziročně vzrostl z 2,056 miliardy korun o 19,6 % na 2,458 miliardy korun. Jak plyne z přiloženého grafu, máme před sebou postupný růst. Vyššího výnosu bylo zase nepřekvapivě dosaženo díky rostoucím úrokovým sazbám. Jenom za druhý kvartál ČNB třikrát zvedala sazbu. A to z hodnoty 4,50 % na současných 7,00 %.

Úrokové sazby jsou pro banky jako krev pro tělo. Je to ale i dvojsečná zbraň, protože vyšší sazby implikují růst pravděpodobnosti nesplácení ze strany klientů. Týká se to též dluhových cenných papírů. Když má banka ve své rozvaze příliš mnoho těchto špatných úvěrů a cenných papírů, je to logicky problém. Typickým příkladem jsou roky 2007-2008.

Čistý úrokový výnos Moneta
Čistý úrokový výnos a další výnosy/náklady
Zdroj: moneta.cz

Největší podíl má na úrokovém výnosu úvěrování. Výnos meziročně stoupl o téměř 21 % na 2,69 miliardy korun. Na druhém místě jsou ostatní úrokové výnosy ve výši 636 milionů korun. Růst sazeb s sebou přináší i úrokové náklady z klientských vkladů, které stouply o více jak 340 % na 868 milionů korun.

Provozní náklady Moneta
Provozní náklady
Zdroj: moneta.cz

Čistý výnos z poplatků a provizí dosáhl meziročního růstu 10,1 % na 545 milionů korun. Celkové provozní náklady klesly o 4,4 % na 1,275 miliardy korun. Což je docela zajímavé v kontextu doby s rychle akcelerující inflací. Inflační tlaky se odrážejí zejména ve vyšších nákladech na údržbu a
správu budov a na IT. Respektive je to dobrý výsledek.

Náklady na riziko dosáhly 155 milionů korun a to díky zlepšení klasifikace úvěru a rozpuštění opravných položek. Moneta proto meziročně dosáhla o 90 % vyššího čistého zisku ve výši 1,582 miliardy korun.

Technická analýza akcie Moneta

Akcie Moneta mají svůj tržní vrchol na ceně 97,9 korun z letošního února. Od té doby víceméně klesáme. Ale zas na druhou stranu, i přes několikaměsíční klesající trend je aktuální kurz docela blízko od vrcholu. Navzdory aktuální makroekonomické nepřízni a špatnému očekávání je trh proto vcelku silný.

Týdenní graf akcie Moneta
Týdenní graf akcie Moneta
Zdroj: lynxbroker.cz

Z cenového grafu mimo jiné víme, že trh našel spolehlivý support kolem ceny 75,5 korun.

Přímo na hladině a v blízkosti ní, došlo k mnoha pěkným odrazům. Díky poslednímu odrazu se kurz dostal až k rezistenci, která se nachází kolem 86 korun. Jak je ale vidno, trh má problémy v kurzové expanzi pokračovat. Spíše se zdá, že kurz postupně znova otestuje S/R level 75,5 korun.

Závěrem

Akcie Moneta jsou na tom fundamentálně velmi dobře. A díky rychlému růstu úrokových sazeb jim stejně rychle roste i čistý zisk. I přesto je vidět, že se z trhu investoři postupně stahují. Jednak všichni kalkulují s globální recesí a jednak Moneta bude muset čelit uvalení nové daně. I přesto se ale dá tvrdit, že je trh relativně silný, z pohledu investování. Žádné extrémní pády se nekonají. Alespoň ne prozatím.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo