Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké akcie mohou v důsledku epidemie čínského koronaviru růst?

Jaké akcie mohou v důsledku epidemie čínského koronaviru růst?

Může to znít zvláštně, ale na akciovém trhu můžete obchodovat na základě jakýchkoliv událostí kdekoliv na světě. Když vypukla válka v Iráku, investoři hromadně skupovali akcie ropných společností a zlato. Když Japonsko zasáhlo tsunami, vydělaly na tom zase společnosti zabývající se odvozem suti, stavební společnosti nebo banky.

V současnosti je lidstvo ohroženo epidemií koronaviru, kvůli které již bylo uzavřeno a izolováno několik čínských měst. Stejně jako v minulosti na této hrozivé události již obchodníci začali vydělávat, a pokud se situace zhorší, jisté společnosti by na tomto negativním vývoji mohly vydělat značný objem peněz.

To v důsledku bezesporu zvýší poptávku po akciích těchto společností a společnost následně poroste v ceně.

Kapitalismus, navzdory všem jeho výhodám, má devastující vliv na morálku lidí. Chamtivost nutí mnoho obchodníků dívat se na svět z hlediska možného zisku na té či oné události.

Má to ale i svou světlou stránku. Velké zisky se dříve nebo později promění v investice, jelikož každý finančně gramotný člověk chápe, že nechat peníze ležet na účtu jen sníží jejich hodnotu. Investice napomáhají pokroku, který vyvíjí léky na nemoci, které byly dříve nevyléčitelné; pokrok vyvíjí technologii, kterou jsme si dřív nedokázali ani představit.

Vše tudíž směřuje k rovnováze. Je proto na každém obchodníkovi, aby se rozhodl, zda chce zhodnotit finanční prostředky na současné epidemii koronaviru.

Obsah tohoto článku

Co je to koronavirus?

Nejprve si ujasníme, co vlastně koronavirus je a jaké sféry ekonomiky ovlivňuje. Nejsme žádní vědci, takže nečekejte podrobný popis samotného viru nebo povídání o potenciálních možnostech léčby. Dotkneme se pouze těch znalostí a veřejně dostupných informací, které mají k dispozici všichni, kdo o dané téma projeví zájem.

Koronavirus je nový typ viru, který postihuje dýchací ústrojí, gastrointestinální trakt a nervový systém. Za běžných okolností se tento virus šíří mezi zvířaty, avšak tentokrát zmutoval a zasáhl lidstvo.

V současné době je známých sedm různých typů tohoto viru, včetně toho, který způsobuje dnešní epidemii, zvaného 2019-nCoV.

Virus SARS-CoV

Lidstvo zažilo (a přežilo) epidemii koronaviru již v roce 2003, kdy virus zasáhl více než 8 400 lidí ve 12 zemích; tehdy zemřelo přibližně 10 % všech infikovaných.

Většina z těch, kteří zemřeli, žila v Číně. Jednalo se o virus SARS-CoV, neboli o atypickou pneumonii.

Virus MERS-CoV

Viry časem mutují a SARS-CoV byl nahrazen novým druhem viru, který byl poprvé identifikován v Saudské Arábii v roce 2012. To vedlo k nové vlně respiračních chorob na celém Středním východě. Virus byl pojmenován MERS-CoV.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace se virem MERS-CoV nakazilo přibližně 2 500 lidí, z nichž 858 zemřelo. Z obecného hlediska tedy rozhodně nelze tvrdit, že je současná situace něčím novým.

Viry mutují a postupem času se vyvíjejí, ale stejně tak se postupně vyvíjí i nové technologie a sektor zdravotnictví; problémem je, že viry jsou někdy rychlejší než vědci, a když vypukne epidemie, musí vědci velmi rychle jednat, aby vynalezli nový lék.

Společnost Novavax Inc

Pojďme to shrnout. Existují tyto tři viry: SARS-CoV, MERS-CoV a 2019-nCov.

První z nich – SARS-CoV – byl léčen normálním způsobem, bez zázračných vakcín, pouze antibakteriální, glukokortikoidní a antivirovou terapií.

U druhého viru dosahovala úmrtnost závratných 40 %; jedna farmaceutická společnost naštěstí relativně včas vynalezla vakcínu. Řeč je o americké společnosti Novavax Inc (NASDAQ: NVAX), které se podařilo vyvinout vakcínu pro léčbu SARS-CoV a MERS-CoV, a nyní společnost americké vládě odeslala oficiální žádost o dotaci ve výši 100 milionů USD na vývoj vakcíny proti 2019-nCov.

Rizika investování do společnosti Novavax Inc

Tato společnost má tedy díky svým pozitivním zkušenostem v této oblasti veškeré předpoklady k tomu, aby jako první vytvořila vakcínu i proti tomuto viru. To samozřejmě znamená, že prozíravý obchodník se může pokusit na akciích společnosti vydělat.

Není to však tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jakmile se lidé o epidemii dozvěděli, cena akcií společnosti vzrostla téměř o 100%, nicméně hned další den klesla. Dokud se investoři obávají rozmazávání jejich podílu ve společnosti, lze provádět dodatečné ředění akcií, což může vést ke krátkodobému poklesu jejich ceny.

akcie novavax
Vývoj ceny akcií Novavax Inc od dubna 2019

Další riziko představuje skutečnost, že společnost přitahuje soukromý kapitál. Při testování vakcíny na lidech je žádoucí, aby byl tento proces financován státem, jelikož to značně urychluje byrokratický proces schvalování.

Akcie přinesou investorům významný zisk pouze v případě, že se epidemie viru zhorší a úřady poskytnou pomoc jakékoli společnosti, která o ni požádá. Z tohoto konkurenčního boje by pak Novavax Inc mohl vyjít vítězně, protože již obdržel obrovskou částku na nový vývoj a navíc má bohaté zkušenosti s vývojem vakcín.

V této souvislosti je však potřeba nastínit také negativní scénář.

Nemůžeme se totiž vyhnout podezření z banální touhy vydělat na současné epidemii co nejvíce peněz.

Připomeňme si rozmach kryptoměn: tehdy každá prvotní nabídka kryptoměny (ICO) přilákala stovky tisíc dolarů, nicméně poté došlo k poklesu či přímo zmrazení její aktivity.

Jinými slovy, může se ukázat, že Novavax Inc sice bude nabírat na hodnotě, nicméně jeho akcionáři si všechny peníze jednoduše rozdělí mezi sebou (což je v této situaci nejpesimističtější předpověď).

Výhody investování do Novavax Inc

Hlavní výhoda spočívá ve zkušenosti společnosti s vytvářením podobných vakcín, což de facto znamená, že právě tato společnost má nejvyšší šanci na úspěch. Druhou výhodou je pak výše vládního grantu na vývoj vakcíny.

Novavax Inc není jediná společnost, která se snaží vytvořit potřebnou vakcínu. Například společnosti NanoViricides Inc (NYSE: NNVC) se podařilo získat dotaci ve výši 7,5 milionu USD na vývoj vakcíny. Společnost INO (NASDAQ: INO) pak obdržela 9 milionů USD, a společnost Moderna Inc (NASDAQ: MRNA) bude sponzorována organizací Koalice pro inovace a připravenost na epidemie.

Do procesu vytváření vakcín se zapojily také společnosti jako BioCryst Pharmaceuticals Inc (NASDAQ: BCRX), Aethlon Medical Inc (NASDAQ: AEMD), AstraZeneca plc (NYSE: AZN) a Cerus Corporation (NASDAQ: CERS). Žádná ze společností však nedisponuje žádnými úspěšnými zkušenostmi s vývojem vakcín proti SARS-CoV nebo MERS-CoV.

Novavax tak má ve srovnání se svými soupeři největší šanci na úspěch. Není vyloučeno, že existují i jiné společnosti, o kterých jsme nikdy neslyšeli, a které v současné době vyvíjí vakcínu proti koronaviru. Zde jsme nicméně vyjmenovali ty hlavní, z nichž každá může uspět. Pokud tedy chcete zhodnotit peníze na epidemii koronaviru, měli byste svou pozornost zaměřit právě na tyto společnosti.

Akcie společností vyrábějící ochranné prostředky

V předchozích odstavcích jsme se tedy seznámili se společnostmi, které mají potřebné předpoklady k tomu, aby se jim podařilo vytvořit účinnou vakcínu, což by vedlo ke zvýšení jejich zisku a následně ke změně ceny jejich akcií. Existují však i jiné způsoby, jak zhodnotit peníze na epidemii koronaviru, a sice preventivní ochranné prostředky.

Jedním z nejčastějších ochranných opatření je nosit ochrannou roušku, což je zboží, které je v současné době velmi žádané. Logicky tedy stačí najít společnosti, které vyrábějí roušky a ochranné prostředky.

Nyní vás chci seznámit se společností Alpha Pro Tech, Ltd. (NYSE: APT). Akcie této společnosti vždy pozitivně reagovaly na nejrůznější epidemie.

  • 2003 – virus SARS-CoV, cena akcií vzrostla 300%.
  • 2009 – prasečí chřipka zvýšila cenu akcií o 700%.
  • 2014 – epidemie eboly zvýšila cenu akcií o 500%.
vývoj ceny akcií firmy Alpha Pro Tech
vývoj ceny akcií firmy Alpha Pro Tech od roku 2003

Citlivé na epidemie jsou rovněž akcie společnosti Lakeland Industries, Inc. (NASDAQ: LAKE). Lakeland Industries je mezinárodní výrobce ochranných oděvů, a to i včetně těch určených pro zdravotní sektor. Společnost prodává své výrobky do 40 zemí světa, včetně Číny.

Rizika investic do těchto společností jsou mnohem nižší. V jejich případě totiž nemusíte doufat, zdali něco vymyslí nebo ne. Tyto společnosti zkrátka prodávají to, co mají, a vytváří zisk. Koronavirus zuří už poměrně dlouho, což znamená, že hlavní zisk společností prodávajících ochranné prostředky přijde v prvním čtvrtletí roku 2020, díky čemuž s velkou pravděpodobností překročí očekávání a investoři budou nakupovat jejích akcie.

Jakmile se totiž informace o příjmech dostanou na veřejnost a epidemie ustoupí, cena akcií opět poklesne, a investor bude mít možnost vydělat i na jejich propadu.

Závěr

Příležitost zhodnotit finanční prostředky na epidemii není nic opovrženíhodného, jelikož celý svět je propojený. Nákupem akcií investujete do společnosti, která na oplátku investuje do vývoje vakcíny. Nikomu tak neubližujete, ale naopak pomáháte danou krizi vyřešit.

Jak jste si možná všimli, společnosti, které vyrábějí ochranné prostředky, zaznamenávají krátkodobý růst ceny akcií, pokud se poptávka po jejich produktech zvyšuje pouze v době epidemie. Proto nelze takovou investici považovat za dlouhodobou.

Pokud jde o společnosti vyvíjející vakcínu, vaše investice může být dlouhodobá: lidé se stále potýkají s virem MERS-CoV objeveným v roce 2012. V této situaci je tedy nejtěžší určit, která společnost potřebnou vakcínu vyvine jako první, a jestli vůbec.

Obchodujte americké akcie u RoboMarkets za těch nejvýhodnějších podmínek! Reálné akcie můžete obchodovat v platformě R Trader od 0.0045 USD na akcii, minimální poplatek za obchod činí 0.25 USD. Obchodování v platformě R Trader si můžete vyzkoušet i na demo účtu, registraci do Členské zóny provedete snadno na webu RoboMarkets.

Tým RoboMarkets!
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Varování na rizika: Tento článek má pouze informativní charakter a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na tomto článku. Pokud jsou vám rizika obchodování nejasná, vyhledejte externího specialistu, který vám poskytne nezávislou asistenci.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.