Český akciový index PX už několik dní nepřetržitě klesá. A na jeho negativním vývoji se nejvýznamněji podílejí právě akcie elektrárenské firmy ČEZ se svým téměř 19% podílem.
Nedávno se celého svého podílu na ČEZu zbavila JP Morgan. Mělo by to být pro akcionáře varovné znamení? Nejen z toho důvodu se na nedávný vývoj indexu i akcií ČEZ zaměříme v našem článku.
Jak si vedl PX index v posledních dnech?
PX index se skládá z 12 titulů (což je na světové poměry docela málo). A protože se v posledních dnech českým akciím příliš nedařilo, hned 7 z 12 titulů zakončilo obchodování v mínusu.
Na grafu níže můžete vidět, jak od 21. července PX v podstatě nepřetržitě klesá – již téměř 2 týdny.
JP Morgan prodala celý svůj podíl na společnosti ČEZ
Jak jsme uvedli, nejvýznamnější podíl na PX indexu má ČEZ a donedávna téměř 5,6 miliónů kusů akcií této společnosti vlastnila JP Morgan Securities. Avšak několik dní po rozhodném dni pro výplatu dividendy 34 Kč (konkrétně k 7. červenci 2020) se rozhodla celý svůj podíl prodat.
Doposud byla JP Morgan kvalifikovaný akcionář (to se pojí s některými specifickými právy navíc oproti ostatním akcionářům). Nyní však ze dne na den nevlastní jedinou akcii.
Jak se vyvíjely akcie ČEZ v posledních týdnech?
Pojďme se nyní podívat trochu blíže na to, jak si tyto akcie vedly. Jejich cena se od poloviny roku 2018 až do začátku roku 2020 držela v podstatě pořád na úrovni okolo 520 korun za akcii.
Teprve březen 2020 přinesl zásadnější zakolísání. Koronavirové ochlazení se totiž samozřejmě nevyhnulo ani tomuto českému energetickému gigantovi.
Z minima z 8. března na úrovni 377 Kč se akcie vyšplhaly až na 505 Kč, ale od té chvíle se společnosti příliš nedaří a akcie v podstatě vkuse ztrácejí na hodnotě. Na konci července se zastavila jejich cena na úrovni 445 Kč (alespoň prozatím).
Je možné, že tento poslední propad způsobila právě zpráva o prodeji celého podílu JP Morgan, která se rozšířila na veřejnost v druhé polovině měsíce července.
Co tato cenová hladina znamená čistě z technického pohledu?
V současné době se cena nachází na zajímavé hladině, kde se krátkodobě pozastavila už v únoru, dubnu a červenci letošního roku.
Nyní jsou pravděpodobné dva scénáře. Pokud bude pokračovat klesající trend a tato hranice bude proražena, pravděpodobně bude v pozdějším růstu obtížnější tuto hranici opět překonat. Může se z ní stát určitá resistence.
Jestliže by se trend měl naopak obrátit a začala by hodnota akcií ČEZ růst, může se tak stát právě blízko této hladiny (stal by se z ní support). Na grafu níže jde vidět, že se zde cena již několikrát krátkodobě odrazila.

Impulsem pro převrácení trendu by mohla být např. nějaká pozitivní fundamentální zpráva.