Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie ČEZ i index PX už několik dní v řadě klesají

Ing. Tomáš T
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Akcie ČEZ i index PX už několik dní v řadě klesají

Český akciový index PX už několik dní nepřetržitě klesá. A na jeho negativním vývoji se nejvýznamněji podílejí právě akcie elektrárenské firmy ČEZ se svým téměř 19% podílem.

Nedávno se celého svého podílu na ČEZu zbavila JP Morgan. Mělo by to být pro akcionáře varovné znamení? Nejen z toho důvodu se na nedávný vývoj indexu i akcií ČEZ zaměříme v našem článku.

Jak si vedl PX index v posledních dnech?

PX index se skládá z 12 titulů (což je na světové poměry docela málo). A protože se v posledních dnech českým akciím příliš nedařilo, hned 7 z 12 titulů zakončilo obchodování v mínusu.

Na grafu níže můžete vidět, jak od 21. července PX v podstatě nepřetržitě klesá – již téměř 2 týdny.

JP Morgan prodala celý svůj podíl na společnosti ČEZ

Jak jsme uvedli, nejvýznamnější podíl na PX indexu má ČEZ a donedávna téměř 5,6 miliónů kusů akcií této společnosti vlastnila JP Morgan Securities. Avšak několik dní po rozhodném dni pro výplatu dividendy 34 Kč (konkrétně k 7. červenci 2020) se rozhodla celý svůj podíl prodat.

Doposud byla JP Morgan kvalifikovaný akcionář (to se pojí s některými specifickými právy navíc oproti ostatním akcionářům). Nyní však ze dne na den nevlastní jedinou akcii.

Poznámka

Svůj nákup akcií ČEZ uskutečnila JP Morgan 22. 6., ale jak můžete vidět na grafu níže, od té doby se nevedlo akciím ČEZu zrovna nejlépe. Možná právě to bylo důvodem jejich rozhodnutí podíl prodat.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jak se vyvíjely akcie ČEZ v posledních týdnech?

Pojďme se nyní podívat trochu blíže na to, jak si tyto akcie vedly. Jejich cena se od poloviny roku 2018 až do začátku roku 2020 držela v podstatě pořád na úrovni okolo 520 korun za akcii.

Teprve březen 2020 přinesl zásadnější zakolísání. Koronavirové ochlazení se totiž samozřejmě nevyhnulo ani tomuto českému energetickému gigantovi.

Z minima z 8. března na úrovni 377 Kč se akcie vyšplhaly až na 505 Kč, ale od té chvíle se společnosti příliš nedaří a akcie v podstatě vkuse ztrácejí na hodnotě. Na konci července se zastavila jejich cena na úrovni 445 Kč (alespoň prozatím).

Je možné, že tento poslední propad způsobila právě zpráva o prodeji celého podílu JP Morgan, která se rozšířila na veřejnost v druhé polovině měsíce července.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co tato cenová hladina znamená čistě z technického pohledu?

V současné době se cena nachází na zajímavé hladině, kde se krátkodobě pozastavila už v únoru, dubnu a červenci letošního roku.

Nyní jsou pravděpodobné dva scénáře. Pokud bude pokračovat klesající trend a tato hranice bude proražena, pravděpodobně bude v pozdějším růstu obtížnější tuto hranici opět překonat. Může se z ní stát určitá resistence.

Jestliže by se trend měl naopak obrátit a začala by hodnota akcií ČEZ růst, může se tak stát právě blízko této hladiny (stal by se z ní support). Na grafu níže jde vidět, že se zde cena již několikrát krátkodobě odrazila.

Možný support či resistence, kde se cena akcií ČEZ právě nachází
Potenciální support či resistence, kde se cena akcií ČEZ právě nachází

Impulsem pro převrácení trendu by mohla být např. nějaká pozitivní fundamentální zpráva.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.