Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie AMD výrazně překonávají Nasdaq: Zaměření na umělou inteligenci se společnosti vyplácí

Publikováno
Akcie AMD výrazně překonávají Nasdaq: Zaměření na umělou inteligenci se společnosti vyplácí
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Advanced Micro Devices (AMD) je silným hráčem v oblasti polovodičů, což je vidět i na výkonnosti akcií této společnosti, které v posledním roce výrazně překonávají výkonnost technologického indexu Nasdaq 100. Co je důvodem? 

Vzestup akcií AMD je z velké části přičítán chytrému umístění společnosti AMD v odvětví umělé inteligence (AI) a odrazu od předchozích neúspěchů.

Společnost za sebou má náročné období, kdy její tržby meziročně poklesly o 8 % na 16,5 miliardy USD. Zisk na akcii (EPS) se propadl ještě výrazněji, a to z 0,84 USD na 0,12 USD. Navzdory tomu je výhled společnosti na čtvrté čtvrtletí optimistický a předpokládá 10% nárůst tržeb na přibližně 6,1 miliardy dolarů s prognózou hrubé marže ve výši 51,5 %, což naznačuje potenciální odraz od dřívějších potíží s příjmy.

Vývoj ceny akcií AMD a hodnoty indexu Nasdaq 100 za poslední rok

Aktuální cena
Změna
AMD / AMD
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Oživení AMD je částečně způsobeno stabilizací trhu s osobními počítači, který by měl podle údajů společnosti IDC – na rozdíl od propadu v posledních dvou letech – v roce 2024 vzrůst o 3,7 %.

Analytici z Wall Street zůstávají ohledně společnosti AMD optimističtí, zejména pokud jde o její novou řadu GPU přizpůsobenou pro aplikace AI.

Strategické iniciativy

Strategické iniciativy společnosti AMD v oblasti umělé inteligence jsou úctyhodné. Společnost je na nejlepší cestě dosáhnout ve 4. čtvrtletí tržeb z grafických procesorů pro datová centra ve výši přibližně 400 milionů dolarů a má ambice překročit v roce 2024 hranici 2 miliard dolarů. Zprávy naznačují, že si společnost může zajistit významný podíl na výrobě AI čipů od svého partnera, slévárny Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), a v příštím roce si tak zajistit dodávky nedostatkových čipů.

Analytici z Wall Street zůstávají ohledně společnosti AMD optimističtí, zejména pokud jde o její novou řadu GPU přizpůsobenou pro aplikace AI. Akcie letos výrazně vzrostly a trh předpokládá jejich další růst i v roce 2024.

Čeká společnost slibná budoucnost?

Výhled společnosti AMD na rok 2024 však částečně zmírnil nadšení z růstového potenciálu akcií. Ačkoli se očekává, že tržby z grafických procesorů pro datová centra dosáhnou ve 4. čtvrtletí 400 milionů dolarů a v roce 2024 budou cílit na 2 miliardy dolarů, představuje to podle konsensu analytiků jen malou část z celkových očekávaných tržeb ve výši 26 miliard dolarů.

Analytici stanovili medián 12měsíční cílové ceny pro AMD na 130 USD, což naznačuje 8% nárůst oproti současné ceně. Vzhledem k předpokládanému nárůstu zisku v roce 2024 na 3,73 USD na akcii, což představuje 40% nárůst oproti letošním odhadovaným 2,65 USD na akcii, by se však akcie mohly při dosavadním násobku ceny vůči zisku vyšplhat až na 145 USD.

Akcie AMD jako dlouhodobá investice?

Investoři, kteří se zajímají o společnost AMD, by měli brát v úvahu dlouhodobou perspektivu. Celkový oslovitelný trh s čipovými produkty společnosti se odhaduje na 300 miliard dolarů, což nabízí významnou příležitost k růstu.

Na místě je však opatrnost, protože akcie AMD se obchodují na základě forwardového poměru ceny a zisku s prémií oproti akciím Nvidia.

Strategické kroky na trzích umělé inteligence a osobních počítačů spolu s pozitivním výhledem polovodičového průmyslu poskytují silný argument pro budoucí růst akcií AMD, žádné investiční rozhodnutí byste však neměli realizovat bez vlastní komplexní analýzy.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎