Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

10 akcií, které sedí na sudu se střelným prachem! Riziko propadu je extrémní

Čína i USA nasazují brutální cla – a právě americké firmy s velkými příjmy z čínského trhu se ocitají v přímém ohrožení. Podívejte se, kdo může tratit miliardy.

10 akcií, které sedí na sudu se střelným prachem! Riziko propadu je extrémní
Zdroj: depositphotos.com

Obchodní válka mezi USA a Čínou opět nabírá na obrátkách. Zatímco trhy sledovaly úlevná opatření prezidenta Trumpa vůči některým zemím, Čína zůstala výjimkou.

A právě to představuje zásadní hrozbu pro řadu amerických firem, které jsou na čínském trhu silně závislé.


Cla stoupají, nervozita rovněž

K eskalaci došlo už 1. února, kdy USA zavedly 10% clo na čínský dovoz. Čína obratem odpověděla 15% cly na uhlí, LNG a další produkty. Od té doby obě strany navyšují cla v rychlém sledu:

  • USA oznámily clo ve výši minimálně 145 % na čínské zboží.
  • Čína odpověděla tarify ve výši 125 % na americký dovoz.

Příměří je v nedohlednu. A kdo z toho může vyjít nejhůř? Právě americké firmy, které generují velkou část příjmů z čínského trhu.

Které firmy mají největší z Číny tržby?

Banka Goldman Sachs sestavila seznam firem s největší expozicí vůči tzv. Greater China regionu. Nejde o výrobní závislost, ale o příjmy, což z těchto firem dělá extrémně zranitelné hráče. Kdo má největší podíl tržeb z Číny:

  1. Las Vegas Sands (LVS) – 63 %
  2. Qualcomm (QCOM) – 62 %
  3. KLA Corp (KLA) – 51 %
  4. Wynn Resorts (WYNN) – 47 %
  5. Intel (INTC) – 40 %
  6. Nvidia (NVDA) – 39 %
  7. Corning (GLW) – 39 %
  8. Broadcom (AVGO) – 32 %
  9. Aptiv (APTV) – 28 %
  10. Teradyne (TER) – 26 %

Tato čísla ukazují, že třetina až dvě třetiny příjmů některých amerických společností pochází z regionu, který je teď epicentrem celního konfliktu.

Pokud se obchodní válka prohloubí, dopady na ziskovost těchto firem mohou být devastující.

Nvidia, Intel a další: Proč je závislost nebezpečná

Přestože nejde o výrobní závislost, právě výnosová expozice bývá podceňovaným rizikem.

Například Nvidia, dlouhodobě považovaná za tahouna trhu díky umělé inteligenci, generuje téměř 40 % tržeb z Číny. Jakékoliv restrikce vývozu čipů nebo komplikace s odběrateli by mohly zásadně ohrozit její růstový příběh.

Podobně je na tom Intel, který stále prodává velké objemy procesorů čínským výrobcům a korporacím. Pokud dojde k omezení nebo přerušení obchodních kanálů, může to mít domino efekt na celé odvětví polovodičů.

A nezapomínejme na kasina (LVS, WYNN), která jsou extrémně závislá na čínských turistech a příjmech z Macaa. V období zvýšených geopolitických tenzí je to sektor obzvlášť citlivý.

Vývoj ceny akcií Nvidia, Intel a Broadcom za posledních 12 měsíců

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Koupit akcie Broadcom! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co z toho plyne pro investory?

  1. Nejde jen o výrobu. Spousta investorů sleduje, kde firmy vyrábějí. Ale stejně důležité je, kde prodávají.
  2. Tržby z Číny = zranitelnost. I silné značky se mohou ocitnout pod tlakem, pokud jim kvůli clům a geopolitice vyschnou trhy.
  3. Expozici je třeba sledovat. Firmy s vysokým podílem čínských příjmů budou pod větším drobnohledem. A pokud dojde k dalším celním krokům, právě tyto akcie budou první, kdo pocítí ránu.
  4. Diverzifikace není klišé. V dobách globální nejistoty je rozumné mít portfolio rozprostřené napříč sektory a regiony. Držet vše v technologických firmách silně orientovaných na Čínu není bezpečné.

Závěr: Kdo se spálí, když se přitápí pod kotlem?

Obchodní válka mezi USA a Čínou se neuklidňuje. Naopak. A to je problém hlavně pro firmy s největší příjmovou závislostí na čínském trhu. Nvidia, Intel, Qualcomm nebo LVS pochopitelně nejsou slabé firmy – ale jejich pozice je v tuto chvíli křehká.

Investoři by měli být obezřetní. Neznamená to prodávat vše, co má slovo “Čína” ve výroční zprávě.

Znamená to však rozumět rizikům, která nejsou vždy vidět na první pohled. A v současném prostředí může právě tato informovanost znamenat rozdíl mezi výnosem a ztrátou.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat