Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato v roce 2024: Tři scénáře, které musíte znát, než do něj budete investovat!

Inflace a nestabilita ve světě nahrávají investicím do zlata. Panují však neshody, jak to bude s jeho dalším vývojem. Co bude se zlatem v roce 2024?

Publikováno
Zlato v roce 2024: Tři scénáře, které musíte znát, než do něj budete investovat!
Zdroj: depositphotos.com

Po mnoho staletí lidé považovali zlato za uchovatele hodnoty a také do něj hojně investovali. To potvrzuje i aktuální trend, kdy nemalá část investorů odkládá své prostředky právě do zlata.

A není se čemu divit – současná situace hraje do karet inflaci a nestabilitě na finančních trzích.

Většina lidí dnes považuje zlato za bezpečný přístav, který je v těchto nelehkých dobách ochrání. Ale to nemusí být nutně pravda. Tento vzácný kov vám sice nabídne vyšší jistotu než jiné komodity, ale nelze očekávat, že by jeho cena pouze rostla.

V minulém roce si cena zlata prošla velkými výkyvy, kdy v říjnu klesla na 1 828 USD za unci a v listopadu vzrostla na 2 000 USD za unci. Teprve až v prosinci dosáhla svého maxima, kdy se tento vzácný kov obchodoval za 2 135 USD za unci.

V lednu ale cena opět klesla na 2 012 USD za unci. V letošním roce lze očekávat podobnou situaci, nicméně odborníci se v tomto tématu nedokážou shodnout. Pro tuto chvíli existují tři nejpravděpodobnější scénáře.

Scénář č. 1: Zlato se bude držet býčího trendu

Některé významné finanční instituce a odborníci očekávají, že trh se zlatem bude v roce 2024 býčí. Podle předpokladů by se cena mohla příští rok vyšplhat až na 2 300 USD za unci. Předpokladem je očekávané snížení úrokových sazeb ze strany Fedu, nejistá geopolitická situace a slabý dolar.

Podle Seana Casterlina, prezidenta a hlavního portfolio manažera společnosti Delta Capital Management, bude zlato jednou z předních investic v letošním roce. Své tvrzení opět zakládá na slabém dolaru, kdy platí, že čím je americká měna slabší, tím vyšší je cena zlata.

Scénář č. 2: Cena zlata pomalu poroste, ale nedosáhne maxima

Druhý ze scénářů počítá s poněkud střízlivější prognózou. Podle ní by mohla cena zlata růst, ale je nepravděpodobné, že by dosáhla svého maxima. Nelehká situace ve světě se bohužel rychle nevyřeší, tudíž se očekává, že investoři budou chtít investovat do jistoty.

Důvodem, proč investovat do zlata, by mohly být i nejisté výsledky voleb v USA a ostatních zemích. Právě podle voleb se může otočit kurz vývoje jednotlivých konfliktů, které se mohou buď uhasit, nebo naopak vzplanout.

Pokud by došlo k první variantě, je možné, že se ekonomika rychle vzpamatuje a inflace začne klesat.

Scénář č. 3: Cena zlata zůstane převážně stabilní

Je zde celá řada odborníků, kteří si myslí, že přesné předpovídání vývoje ceny zlata je čiré bláznovství.

Důvodem je hlavně současná geopolitická situace, od které nikdo přesně neví, co očekávat. Tito odborníci se však shodnou na tom, že by letošní rok mohl být pro zlato stabilní.

Podle Matta Willera, ředitele skupiny Phoenix Capital Group, by zlato letos nemuselo zaznamenat nijak zvlášť výrazné výkyvy. Nebrání se ale tvrzení, že by vlivem inflace mohl zájem o zlato opadnout.

Předpokladem je stabilní ekonomika a již žádné další válečné konflikty – při pohledu na Čínu nebo Blízký východ se však tento scénář jeví jako mírně nepravděpodobný.

Závěrem lze říci, že cena zlata s vysokou pravděpodobností poroste, ale není jisté, jakým tempem. Velmi záleží na tom, jak se bude vyvíjet situace ve světě a jak dopadnou klíčové volby v jednotlivých zemích.

Většina odborníků se vesměs shoduje, že investice do zlata není v porovnání s ostatními alternativami špatnou volbou.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎