Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výrobci vojenského vybavení mají rekordní zakázky! Vyplatí se do nich investovat?

Evropa a USA reagují na rostoucí geopolitické napětí zvýšenými výdaji na obranu. To vede k masivnímu náboru nových zaměstnanců v obranném sektoru. Jak však reagují akcie?

Výrobci vojenského vybavení mají rekordní zakázky! Vyplatí se do nich investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Říká se, že vyhlídky společnosti lze posoudit podle její stránky “Kariéra” – a v roce 2024 to platí obzvlášť. Výrazné propouštění napříč americkými společnostmi způsobilo, že technologičtí a kancelářští pracovníci dostali výpověď.

Ale zatímco tyto obory omezily nábor zaměstnanců, jedno odvětví je horlivé – zoufale se snaží splnit zakázky, za které už dostalo zaplaceno.

Souboj mozků:

Díky tomu, že bylo v roce 2023 na obranu celosvětově vynaloženo rekordních 2,4 bilionu dolarů, má mnoho dodavatelů v oblasti obrany jak rekordní zakázky, tak na druhé straně naléhavou poptávku po zaměstnancích, kteří by pomohli splnit objednávky na vozidla, letadla a zbraně.

Vzhledem ke konfliktům na Blízkém východě a na Ukrajině, které vyvolávají geopolitické napětí, nabírají obranné firmy nové zaměstnance v míře, jaká nebyla zaznamenána od konce studené války – některé z nich chtějí zvýšit počet svých zaměstnanců o 5-10 %.

  • Velcí hráči, jako jsou Lockheed Martin, Northrop Grumman a General Dynamics, mají 6 tisíc volných pracovních míst – zatímco deset menších hráčů v oboru chce přidat 37 tisíc pracovních míst.
  • Podle generálního tajemníka ASD, Jana Pie, zažívá obranný sektor nejvyšší nárůst objemu zakázek za velmi dlouhou dobu.
Info

ASD zastupuje evropský výrobní průmysl v odvětvích letectví, obrany, bezpečnosti a kosmonautiky. Více než 3 000 společností z 18 zemí vytváří v Evropě roční obrat 220 miliard eur a více než 840 000 vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

Přípravy na válku?

Může se rekordní poptávka a nábor zaměstnanců promítnout do rekordních cen akcií? Záleží na tom.

Navzdory nedávným historickým maximům indexů sledujících obranný byznys, jako je iShares US Aerospace & Defense ETF (ITA), jsou jejich výnosy od počátku roku ve výši 7 % pouze poloviční ve srovnání s indexem S&P 500 – a mnoho amerických obranných akcií nedosahuje lepších výsledků.

  • Lockheed Martin je sotva v zelených číslech, zatímco Boeing a Northrop Grumman letos klesly.
  • Naopak evropští dodavatelé v oblasti obrany dosáhli jedněch z nejlepších výnosů na světě, k čemuž přispěly miliardové investice evropských států.

Vývoj ceny akcií Lockheed Martin, Boeing a Northrop Grumman od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Lockheed Martin / LMT
Načítání
Načítání
Načítání
Boeing / BA
Načítání
Načítání
Načítání
Northrop Grumman / NOC
Načítání
Načítání
Načítání

Jak nejúčinněji získat expozici vůči obrannému průmyslu?

Ian Harnett ze společnosti Absolute Strategy Research navrhuje pro expozici vůči globálnímu boomu v oblasti obrany aktivně spravovaný fond Global X Defense Tech ETF (HLD), který zahrnuje 35 amerických i neamerických akcií.

Tento burzovně obchodovaný fond, který vyloučil tržní poražené, jako je Boeing, překonává S&P 500 i Nasdaq 100 s 20% výnosem od začátku roku.

Před jeho nákupem však zvažte, zda rekordní výdaje na obranu budou pokračovat, nebo odezní jako krátký výbuch rakety.

Uvažujete o investování do akcií či ETF? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.