Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tuzemská inflace po více jak roce zpomalila, stále na velmi vysokých úrovní

Tuzemská inflace po více jak roce zpomalila, stále na velmi vysokých úrovní
Zdroj: Depositphotos.com

Tuzemská inflace po více jak roce konečně zpomalila. Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v srpnu 2022 cenová hladina meziročně o 17,2 %. Což znamená, že však stále zůstává na velmi vysokých úrovních.

Je to vůbec první pokles za 13 měsících, kdy tempo růstu inflace soustavně zrychlovalo.

Ukazují tedy data, že máme vrchol a už půjdeme dolů? Dopředu říkám, že tento scénář je málo pravděpodobný.

Inflace klesla o 0,3 procentního bodu

Už z červencových dat bylo zřejmé, že tempo růstu inflace začalo zpomalovat. Proto mne tolik nepřekvapilo, že se růst cenové hladiny mírně zpomalil. A to o 0,3 procentního bodu za srpen v kontrastu s červencem. Míra inflace je proto totožná jako tomu bylo v červnu. Mnozí se asi proto ptají, zda růst cen zvolní a v průběhu nového roku zaznamenáme svižný pokles tempa růstu cenové hladiny.

Zdroj: tradingeconomics.com
Graf s vývoje inflace v Česku
Graf s vývoje inflace v Česku

Prognóza ČNB skutečně počítá s tím, že se v průběhu roku 2024 dostaneme zpátky k inflačnímu cílování, které je stanovené na 2 %. Nicméně růst energií nepřestává. Naopak se situace ještě více zhoršuje a to způsobí, že inflace zůstane na vysokých úrovní po znatelně delší dobu. Dokáže ale naše hospodářství takový tlak ustát?

Dokud se nevyřeší přetrvávající energetická krize, inflace jen tak nezmizí. Jakmile se nové ceny energií začnou propočítávat do cen produktů a služeb, růst cenové hladiny musí logicky pokračovat. Růst úrokových sazeb je mocný nástroj. Ale tyhle nabídkové šoky krátkodobě cenovou hladinu vždy zvednou.

Jistou útěchou je, že růst cenové hladiny byl znatelně slabší, než předpokládala poslední prognóza ČNB. Poprvé za poslední rok a půl je prognóza horší, než realita.

Dle prognózy jsme měli atakovat až 19,3 %. Čili je inflace ve finále o cca 2 procentní body pomalejší. Jak vyplývá z přiložené tabulky, nejvíce se na odchylce podílely ceny pohonných hmot a ceny potravin. Následně jádrová inflace a regulované ceny.

Zdroj: cnb.cz
Jednotlivé složky inflace
Jednotlivé složky inflace

Dle ČNB jádrová inflace oproti červenci již dále nevzrostla, ale zůstává pořád na vysokých úrovní. Projevují se v ní přetrvávající kulminující domácí poptávkové tlaky a pokračující výrazný růst nákladů, který odráží eskalující zdražování plynu a elektřiny na světových burzách. A pokračující obtíže v globálních výrobních a dodavatelských řetězcích. Tuzemská centrální banka zmiňuje rizika, která jsme si pověděli již výše.

Závěrem

Bohužel prakticky jediný funkční nástroj na krocení inflace je růst úrokových sazeb, ale toho se při posledním zasedání bankovní rada vzdala. Česká národní banka je proto pořád totálně “behind the curve“, protože základní sazby jsou na 7%, zatímco inflace dosahuje 17,2 %. Reálná úroková míra v České republice je díky tomu -10,2 %.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.